„Tam, gdzie jest nadzieja tam nie ma końca”

„Tam, gdzie jest nadzieja
tam nie ma końca”

W piątek 4 kwietnia ulicami Myślenic po raz dwudziesty szósty przeszła inscenizowana Droga Krzyżowa. Jej hasło brzmiało „Pielgrzym nadziei”. Tłum wiernych modląc się i rozważając poszczególne stacje przeszedł z kościoła św. Brata Alberta do ołtarza polowego przy Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej. To właśnie młodzież z tych dwóch parafii ponad ćwierć wieku temu zapoczątkowała tę tradycję, bez której wielu myśleniczan dziś nie wyobraża sobie Wielkiego Postu.

Dziś także młodzież, pod opieką tych, który ćwierć wieku temu sami mając wtedy „naście” lat organizowali pierwsze Drogi Krzyżowe Ulicami Myślenic, przygotowała inscenizację i wcieliła się w postaci biblijne. W postać Jezusa wcielił się Tomasz Martyka.

W sumie zaangażowanych w to przedsięwzięcie było blisko 50 osób. Całość wyreżyserował Łukasz Kudłacz, który ponadto był scenarzystą.

Choć dwudziesta szósta była to Droga jubileuszowa, a to dlatego, że w tym roku przypada jubileusz 700-lecia parafii Narodzenia NMP i w roku tym kościół obchodzi Rok Jubileuszowy, któremu przyświeca hasło „Pielgrzymi nadziei”. – Chcemy, aby to nasze dzisiejsze spotkanie było spotkaniem „pielgrzymów nadziei”.

Choć Droga Krzyżowa kończy się grobem to jednak jest drogą nadziei – mówił ks. Paweł Ostwald z parafii Narodzenia NMP w Myślenicach i przywołał słowa papieża Franciszka. – „Wszyscy mają nadzieję, nadzieja jest obecna w sercu każdego człowieka jako pragnienie i oczekiwanie dobra, nawet jeśli nie wie co przyniesie ze sobą jutro”. Rzeczywiście nie wiemy co przyniesie jutro, ale możemy popatrzeć wstecz i podziękować za to co przyniosło wczoraj. Dziś w czasie naszej Drogi Krzyżowej chcemy podziękować za 700 lat chrześcijaństwa na myślenickiej ziemi. Chociaż jesteśmy podzielni na różne parafie, ten jubileusz łączy nas wszystkich, bo wszyscy mamy wspólne źródło bijące żywą wiarą od siedmiuset lat, wzmocnione 392 lata temu wydarzeniami w domu Marcina Grabyszy i tym co wydarzyło się później.

Temat nadziei przewijał się w rozważaniach jeszcze nie raz. - Tam, gdzie jest nadzieja tam nie ma końca. Tam, gdzie jest nadzieja tam po porażce jest zwycięstwo. Po dnie jest szczyt. Po grzechu jest nawrócenie. Po odejściu jest powrót. Po śmierci jest zmartwychwstanie. Grób nie jest końcem opowieści o życiu, ale początkiem kolejnego rozdziału – mówił ks. Ostwald przy ostatniej stacji Drogi Krzyżowej.

Nie zabrakło też podziękowań od proboszczów: ks. kanonika Zdzisława Balona z parafii NNMP w Myślenicach i ks. Władysława Zapotocznego z parafii św. Brata Alberta. Dla tych, którzy Drogę Krzyżową Ulicami Myślenic przygotowali, czyli dla młodzieży i ich opiekunów, dla kapłanów zaangażowanych w jej przygotowanie, dla tych, którzy dbali o bezpieczeństwo na trasie, czyli policji, straży miejskiej, druhów OSP i pozostałych porządkowych i wreszcie dla tych, którzy na nią przyszli, często zabierając ze sobą dzieci.

To oni przygotowali Drogę Krzyżową ulicami Myślenic (kolejność losowa):

Emilia Żarska (Anioł), Zuzanna Żarska (śpiew), Jan Ślusarczyk (żołnierz), Michał Jamróz (żołnierz), Anna Jamróz (Maryja), Jakub Jamróz (apostoł), Miłosz Kozieł (apostoł), Mikołaj Skowronek (apostoł), Karol Skowronek (apostoł), Zofia Węgrzyn (szatan), Antoni Węgrzyn (apostoł Jan), Franciszek Koniuszy (Józef z Arymatei), Karol Skóra (apostoł Piotr), Szymon Proszek (apostoł Jakub), Dominik Mitana (żołnierz), Zuzanna Burek (niewiasta), Mateusz Dzieża (apostoł), Kacper Profic (apostoł), Adam Martyka (apostoł), Tomasz Martyka (Jezus), Adrian Poradzisz (żołnierz), Aleksandra Kurbiel (niewiasta), Maksymilian Jacek (Judasz- apostoł), Adam Dragosz (apostoł), Aleksandra Hajduk (odźwierna), Wojtek Oskwarek (Herod, Łotr), Kacper Górecki (żołnierz), Oliwia Brózda (niewiasta), Anna Papiernik (św. Weronika), Piotr Kozieł (narrator), Gabriela Bandoła (niewiasta), Kinga Jakubiak (niewiasta), Aleksandra Ulman (niewiasta), Kinga Orawiec (niewiasta), Hania Ślusarczyk (niewiasta), Szymon Hodurek (łotr), ks. Tomasz Plewa (opieka duchowa, próby), ks. Paweł Ostwald (rozważania), Małgorzata Ślusarczyk (organizacja, dekoracje, stroje, próby), Tatiana Łazoryk-Węgrzyn (organizacja, dekoracje, stroje, próby), Małgorzata Żarska (organizacja, dekoracje, stroje, próby), Łukasz Kudłacz (reżyser, scenarzysta), Łukasz Żarski (dźwiękowiec) Maciej Górka (Piłat), Maria Jamróz (stroje), Piotr Węgrecki (oświetlenie), Joanna Skowronek (organizacja) i Grzegorz Jamróz (plakaty, obrazki).