Teraz każda pomoc jest na wagę złota

Teraz każda pomoc jest na wagę złota

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Myślenicach, która odbędzie się 25 lutego, radnym zostanie przedłożony projekt ustawy w sprawie zwolnienia przedsiębiorców z branży gastronomicznej z drugiej i trzeciej raty opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych w 2021 roku.

To kolejna forma pomocy dla myślenickich przedsiębiorców, jaką może im zaoferować Gmina w obliczu strat, wynikających z trwającej pandemii. Do tej pory przedsiębiorcy mogli liczyć na zwolnienie z podatków, wydłużenie okresu płatności, czy rozłożenie ewentualnych zaległości na raty - w tym przypadku, każde zgłoszenie rozpatrywane jest indywidualnie, w zależności od potrzeb i sytuacji danego przedsiębiorcy. Do tej pory z możliwości umorzenia podatku skorzystało 28 przedsiębiorców, jak podaje naczelnik Wydziału Podatków i Opłat Beata Baran łączna kwota z tytułu umorzeń wyniosła 82 548 zł. Z odroczenie podatku, na łączną kwotę 28 888 zł skorzystało do tej pory 5 przedsiębiorców.

Gmina Myślenice już w kwietniu 2020 zdecydowała się również obniżyć czynsze za gminne lokale usługowe lub grunty, aby pomóc tym handlowcom i drobnym biznesmenom, którzy ograniczyli swoją działalność ze względu na pandemię koronawirusa. Przedsiębiorcy, którzy odczuli skutki kryzysu gospodarczego mają możliwość uzyskanie obniżenia stawki czynszowej z tytułu najmu lub dzierżawy nieruchomości stanowiących mienie Gminy Myślenice do poziomu 1 zł + VAT.

Obecna inicjatywa, w ramach której przedsiębiorcy prowadzących punkty gastronomiczne na terenie miasta i gminy Myślenice zwolnieni zostaną z drugiej i trzeciej raty opłaty należnej w 2021 roku za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, możliwa była dzięki zmianie w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, która weszła w życie 26 stycznia br.

Jak mówi Katarzyna Reklińska, właścicielka restauracji i założycielka grupy „Wspieraj lokalny biznes: Myślenice”: - Teraz każda pomoc jest na wagę złota. bardzo się cieszymy z tej inicjatywy, zwłaszcza, że wciąż nie wiadomo, kiedy punkty gastronomiczne będą znów mogły normalnie działać. W tym momencie sprzedaż alkoholu mamy na poziomie zerowym, ale rata wyliczana jest na podstawie roku ubiegłego. Zatem zwolnienie z dwóch rat, to w tym momencie ogromna pomoc. Niestety obecną sytuację trzeba traktować, jako nową rzeczywistość, a nie chwilowe utrudnienie, które szybko minie. Bo prawda jest taka, że nikt nie wie jak długo to jeszcze potrwa.

Mimo trudności pani Katarzyna stara się z optymizmem patrzeć w przyszłość: - „Na szczęście mamy w swojej ofercie catering dla dzieci i obiady na wynos. Zawsze uważałam, że nie ma jak obiad podany na miejscu, ale skoro nie ma innego wyboru realizujemy zamówienia z dowozem... Staramy się do tego wszystkiego podchodzić w miarę spokojnie bez nerwów, nie bojkotujemy obowiązujący obostrzeń, bo co nam to da? Mamy nadzieję, że uda nam się przetrwać ten trudny czas, nasza restauracja, to miejsce tworzone od 30 lat! Obecnie już trzecie pokolenie pracuje, by je rozwijać. Tym bardziej każda forma pomocy ze strony gminy, po prostu cieszy. Bo oznacza również to, ze o nas nie zapomniano. Wiem też, że inni, znajomi przedsiębiorcy korzystali z obniżenia kwot za wynajem – i dla nich była to wówczas ogromna pomoc”.

W tym roku przedsiębiorcy zapłacili już pierwszą ratę opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Kolejne mieliby wpłacić w maju i we wrześniu, ale jeśli uchwała zostanie podjęta i wejdzie w życie, nie będą musieli tego robić.

„Jeśli 25 lutego radni opowiedzą się za ustawą, będzie to kolejne wsparcie, które ograniczy obciążenia finansowe punktów gastronomicznych w dobie pandemii koronawirusa” – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

W przeciwieństwie do wcześniejszych form gminnej pomocy, pomoc ta nie będzie uzależniona od wysokości spadku obrotów, bo też nikt nie ma wątpliwości co do tego, że w gastronomii wszyscy ponieśli i nadal ponoszą straty. Uprawnionych do tego przedsiębiorców jest w gminie około 60. Zgodnie z wyliczeniami Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych przybliżona kwota za jedną ratę opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych to 32 725 zł, w sumie dla gminnego budżetu oznaczałoby to zatem wpływy mniejsze w sumie o 65 450 zł. Z opłaty nie będą natomiast zwolnione sprzedające alkohol sklepy, których obostrzenia nie dotknęły tak, jak branżę gastronomiczną.

Marta Duszyk Marta Duszyk Autor artykułu

Absolwentka teatrologii na UJ, wielka miłośniczka książek, lubi spokój, koty i psy; z uwagą obserwuje otaczającą ją rzeczywistość i ludzi. Sekretarz Redakcji Gazety Myślenickiej od grudnia 2019.