Tradycja mocniejsza niż pandemia

Tradycja mocniejsza niż pandemia

Trudno sobie wyobrazić Łęki bez Konkursu Na Najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową i Gwiazdę Kolędniczą. Tegoroczna, siódma edycja konkursu odbywała się w warunkach specyficznych i była dostosowana do obostrzeń związanych z koronawirusem.\

Ale czy to znaczy, że obniżył się poziom samego konkursu, albo konkursowicze wykazali mniejsze zaangażowanie niż w poprzednich latach? Nic z tych rzeczy. W organizowanym pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy współzawodnictwie, którego motorem napędowym jest stowarzyszenie „My Łęczanie” nie tylko nie było widać zniechęcenia samych twórców szopek, ale jakby na przekór dosyć przygnębiającej rzeczywistości stworzyli oni kilkanaście perełek mini-architektury radujących serce i oko.

Konkurs był otwarty dla wszystkich mieszkańców parafii Trzemeśnia i obejmował trzy kategorie: szopkę tradycyjną, szopkę krakowską i gwiazdę kolędniczą, zaś pracę wykonać można było zarówno indywidualnie jak i grupowo. W tym roku wręczenie nagród odbyło się ze zrozumiałych względów z nieco mniejszym rozmachem niż w ubiegłych latach, ale nie mniejsza była radość nagrodzonych, tym bardziej, że w siódmej edycji konkursu swoje zdanie mogli wyrazić także internauci przyznając nagrodę publiczności na podstawie ilości lajków, jakie każda z prac zebrała na stronie fejsbukowej Sołectwa Łęki i Stowarzyszenia „My Łęczanie”. Nagrodzonym pogratulował zastępca burmistrza Mateusz Suder, radny Stanisław Topa i oraz Ewa Rajca ze stowarzyszenia „My Łęczanie”. Wszyscy troje wyrazili nadzieję, że przyszła edycja konkursu odbędzie się w nieco bardziej sprzyjających warunkach. Owoce tegorocznego natomiast będzie można zobaczyć w kościele pw. św. Klemensa w Trzemeśni.

Nagrodzeni: W kategorii - Szopka tradycyjna

I miejsce: szopka nr 17 wykonana przez rodzinę Moryców z Trzemeśni

szopka nr 8 wykonana przez Ewe Kościelniak z wnukami Maksiem i Oliwką z Łęk

II miejsce: szopka nr 6 wykonana przez rodzinę Janczaków z Poręby

szopka nr 10 wykonana przez Danutę Stasiak z Łęk

III miejsce: szopka nr 7 wykonana przez Karolinę Ciesielską

szopka nr 9 wykonana przez Lucynkę Ulman z rodzeństwem

W kategorii – Szopka krakowska

I miejsce: szopka nr 4 wykonana przez Piotra Wieczorka z Łęk

II miejsce: szopka nr 19 wykonana przez Antoniego i Jakuba Jaśkowiec

III miejsce: szopka nr 3 wykonana przez Radka Rajca z rodziną z Łęk

W kategorii – Gwiazda kolędnicza

I miejsce: gwiazda wykonana przez Konrada Bochenka z rodziną z Łęk

Nagroda publiczności przypadła rodzinie Janczaków której szopka nr 6 zdobyła aż 205 polubień na stronie fejsbukowej.

Wyróżnienia otrzymali: W kategorii szopka tradycyjna: szopka nr 1 wykonana Amelkę Dąbrowską z Łęk, szopka nr 5 wykonana przez Lilkę Klimas z mamą, szopka nr 2 wykonana przez Maję Bochenek i Alana Surówkę, szopkę nr 14 wykonaną przez Klaudiusza Michalskiego z ciocią, szopka nr 11 wykonana Franciszka Skałkę z Łęk, nr 16 wykonaną przez Anię Góralik z mamą z Trzemeśni, szopkę nr 13 wykonaną przez Nikolę Wincenciak z mamą z Łęk, szopka nr 20 wykonana przez rodzinę Jaśkowców z Trzemeśni, szopkę nr 15 wykonaną przez Nikolę Wincenciak z Łęk, szopka nr 18 wykonana przez dzieci ze świetlicy środowiskowej w Porębie, szopka nr 21 wykonana przez dzieci ze świetlicy przy szkole podstawowej w Porębie. W kategorii szopka krakowska : szopka nr 12 wykonana przez Szymona Piwowarczyka z Łęk.

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).