Tydzień wrażeń

Tydzień wrażeń
Spotkanie w niemal rodzinnym gronie

Są obok nas ludzie, którzy na co dzień tworzą historię naszej ziemi. Chciejmy korzystać z ich doświadczeń i wiedzy.

Niezwykłe urodziny

W ostatni wtorek 30 lipca nasza redakcja w towarzystwie burmistrza Jarosława Szlachetki gościła u naszego wieloletniego współpracownika, dobrze znanego wszystkim myśleniczanom, doktora Emila Bieli. Już od czterech tygodni na łamach naszej gazety Pana Doktora wspominają jego przyjaciele, uczniowie i współpracownicy. Okazja do wspomnień i naszej wizyty to 80 urodziny Pana Emila. W miłej i serdecznej atmosferze spędziliśmy czas na rozmowie o Myślenicach i praktycznie wszystkim co się z nimi wiąże. Pan Doktor żywo interesuje się bieżącymi sprawami miasta i chętnie, często w humorystycznej formie je komentuje. Przekrój tematów był ogromny, gdyż w naszym mieście ostatnio bardzo wiele się dzieje i nic nie uchodzi uwadze Pana Emila. Miłe przedpołudnie z dostojnym jubilatem było nie tylko okazją do złożenia mu życzeń, ale również do porozmawiania z doświadczonym i niezwykle życzliwym nam wszystkim człowiekiem.

Lekcja historii

Dwa dni po wizycie u pana doktora Emila Bieli mieliśmy okazję wziąć udział w niezwykłej lekcji historii. W czwartek gościliśmy u pana Jana Brzezińskiego, syna rotmistrza Jana Dunina Brzezińskiego, śmiało można powiedzieć człowieka na wpół legendarnego, zasłużonego dla Myślenic, Osieczan i okolicy. Żołnierza, gospodarza, ale przede wszystkim wielkiego patrioty, który swoje życie poświęcił ojczyźnie. Wraz z burmistrzem Jarosławem Szlachetką wysłuchaliśmy z zapartym tchem opowieści Pana Jana o życiu w przedwojennym dworze ziemiańskim, o jego zwyczajach, mieszkańcach. Historia przedstawiona przez jej świadka, udokumentowana setkami zdjęć, zapada w pamięć bardzo głęboko. Podobnie było i w naszym przypadku. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia nasza wizyta w gościnnych progach domu państwa Brzezińskich, i że przekazane wiadomości wkrótce uda się zaprezentować wszystkim zainteresowanym lokalna historią.

To był tydzień pełen niezwykłych wrażeń pod znakiem spotkań z niezwykłymi myśleniczanami, którzy na co dzień żyją i mieszkają obok nas. Dobrze abyśmy korzystali z ich niezwykłych doświadczeń, wiedzy oraz słuchali tego, co mają nam do przekazania.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.