Uczcili ofiary drugiej „czarnej niedzieli”. Minęło od niej 80 lat

Uczcili ofiary drugiej „czarnej niedzieli”. Minęło od niej 80 lat

30 kwietnia minęło 80. rocznica tzw. drugiej „czarnej niedzieli”. Tego dnia grupa myśleniczan wraz z delegacją władz miasta i gminy oddała hołd ofiarom wydarzeń z 30 kwietnia 1944 roku. Wtedy to 29 osób zostało aresztowanych przez Niemców. W większości nie wrócili już do domów, zostali bowiem zamordowani w publicznych egzekucjach w Krakowie lub nie przeżyli pobytu w obozach koncentracyjnych, do których trafili.

- „W tym straszliwym dniu Niemcy z gotową listą wtargnęli do wybranych domów i aresztowali 29 osób oskarżonych o związki z Armią Krajową. Osoby te zostały osadzone w więzieniu Montelupich w Krakowie i niedługo potem rozstrzelane” – przypomina Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

W wyjeździe do Krakowa, gdzie w miejscu pamięci przy ulicy Lubicz 27 złożono kwiaty, grupie mieszkańców towarzyszyli poseł Władysław Kurowski, burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka oraz dr Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Spotkali się także przy symbolicznym grobie na cmentarzu obok myślenickiego kościoła św. Jakuba na Stradomiu, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.