Uczniowie otrzymają świadectwa

Uczniowie otrzymają świadectwa
W ubiegłym roku, tradycyjnie, w szkołach organizowano uroczystości, by świętować koniec roku szkolnego. Na zdjęciu akademia w Szkole Podstawowej nr 3 w Myślenicach. Fot. Anna Ostafin

Tym razem nie będzie uroczystych akademii z okazji zakończenia roku szkolnego. Ze względu na zagrożenie koronawirusem uczniowie, w najbliższy piątek 26 czerwca, odbiorą świadectwa w kameralnym gronie lub indywidualnie

W Szkole Podstawowej w Zasani świadectwa i nagrody rozdawane będą w grupach klasowych, które będą przychodzić do szkoły na konkretne

wyznaczone godziny. - Będą to krótkie spotkania z wychowawcami klas - mówi dyrektorka Renata Piekarz. - Uczniowie, przed wejściem na salę, będą dezynfekować dłonie, obowiązywać będą maseczki oraz zachowanie dystansu, które ułatwią mało liczne klasy - dodaje dyrektorka. Poza tym, rodzice nie będą mieli wstępu do budynku szkoły. Zostawią i odbiorą swoje dzieci przed wejściem.

Elektroniczne podziękowania

W Zespole Placówek Oświatowych w Osieczanach również zostaną wyznaczone godziny odbioru świadectw i nagród dla każdej z klas. Uczniowie wchodzić będą jednak do sal pojedynczo. - Ten, kto odbierze już swoje świadectwo, wyjdzie z sali i dopiero wówczas wejdzie po nie kolejny uczeń - wyjaśnia dyrektor Łukasz Drewienkiewicz. Nasz rozmówca dodaje, że zależy mu na podziękowaniu nauczycielom, uczniom i ich rodzicom za współpracę w mijającym roku szkolnym. - W obecnej sytuacji nie będzie mojego tradycyjnego przemówienia podsumowującego rok szkolny z podziękowaniami skierowanymi do nauczycieli, uczniów i rodziców. Skieruję je do nich wysyłając wiadomość za pomocą dziennika elektronicznego - zaznacza dyrektor.

- Uczniowie naszej szkoły będą odbierać świadectwa i nagrody klasami. Każda z nich będzie miała podaną godzinę spotkania z wychowawcą - mówi dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach Maria Mikołajczyk. - Nie ma potrzeby rozdzielania grup klasowych, ponieważ mamy do dyspozycji trzy sale, w których bez problemu, przy takiej liczebności klas, będzie mógł zostać zachowany wymagany dystans między uczniami. Po każdym spotkaniu sale będą oczywiście odkażane, wietrzone - podkreśla dyrektorka.

Wyzwanie - zdalna nauka

O podsumowanie mijającego roku szkolnego poprosiliśmy Renatę Marzec, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta i Gminy Myślenice. - Ze względu na pandemię koronawirusa, szkoły musiały w drugim semestrze zmierzyć się z wyzwaniem realizacji zdalnej nauki. Chciałabym podkreślić, że wszystkie gminne placówki stanęły na wysokości tego zadania. Współpraca dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców przebiegła sprawnie. Okazała się bardzo owocna, co widać po bardzo dobrych wynikach uczniów. Gmina również udzieliła szkołom wsparcia w prowadzeniu kształcenia na odległość. W ramach projektów „Zdalna Szkoła” i „Zdalna Szkoła +” zakupiła 95 laptopów dla uczniów, którzy mieli utrudniony dostęp do komputera, szczególnie tych z rodzin wielodzietnych. Warto wspomnieć również o opiece, którą zorganizowaliśmy dla dzieci w przedszkolach i żłobku, po decyzji rządu o otwarciu tych placówek, jak również o uruchomieniu zajęć w szkołach. Wszystko, mimo epidemiologicznych warunków, udało się bardzo dobrze przeprowadzić.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).