Ulica to nie tor wyścigowy!

Ulica to nie tor wyścigowy!
Ulica Parkowa na Zarabiu Fot. Marek Stoszek

Od pewnego czasu ryczące samochody, pędzące z dużą prędkością ulicami naszego miasta stały się prawdziwą plagą, plagą, która zagraża naszemu bezpieczeństwu i życiu. Szczególnie niebezpiecznym miejscem, które upodobali sobie „mistrzowie prostej” są ulice Parkowa i Zdrojowa na myślenickim Zarabiu.

Po licznych interwencjach mieszkańców oraz turystów odwiedzających Zarabie, myślenicka Policja oraz Straż Miejska zostały zobligowane do podjęcia zdecydowanych działań zapobiegawczych. Z komendantami Policji oraz Straży Miejskiej w celu pilnego rozwiązania problemu spotkał się w wakacje wiceburmistrz Mateusz Suder.

- W następstwie kierowanych do mnie próśb mieszkańców Zarabia jak i własnych obserwacji przypadków łamania przepisów drogowych na ul. Parkowej i Zdrojowej wystąpiłem do Komendanta Powiatowego Policji i Komendanta Straży Miejskiej o podjęcie zintensyfikowanych działań prewencyjnych wobec piratów drogowych. Hałas ryczących silników i pisk opon pojazdów prowadzonych zazwyczaj przez młodocianych kierowców był już od dawna nie do zniesienia szczególnie, że rajdy nasilały się w godzinach wieczornych i nocnych. Przez dzień tacy kierowcy stwarzali zaś zagrożenie dla pieszych, a na Zarabiu mamy zlokalizowanych kilka szkół, przedszkole oraz obiekty sportowe. Wielu z tych kierowców przyjeżdżało do nas z innych miejscowości, czując się tu wręcz bezkarnie – mówi zastępca burmistrza Mateusz Suder.

Szeroko zorganizowane działania służb mundurowych odbyły się w sierpniu i wrześniu. W trakcie weekendowych akcji, wylegitymowano 134 kierowców (106 Policja, 28 Straż Miejska), interweniowano w 72 przypadkach (47 Policja, 25 Straż Miejska), doszło do 1 zatrzymania prawa jazdy. Policja przeprowadziła 65 kontroli pojazdów, pouczono za popełnione wykroczenia 107 osób (79 Policja, 28 Straż Miejska). Policja nałożyła 29 mandatów karnych, skierowano również 2 wnioski do sądu, ujawniono 145 wykroczeń.

Statystyka jak na jedną ulicę i na tak krótki okres czasu zatrważająca. Przerażające jest również to, że niektórym kierowcom brak wyobraźni: nie mają świadomości tego, co może się stać w czasie szaleńczej jazdy i jakie mogą być konsekwencje takich zachowań – często na całe życie.

Wydaje się, że w chwili obecnej nie ma innej drogi jak prewencja związana z edukacją, dlatego Policja wraz ze Strażą Miejską zapowiadają kontynuacje akcji na terenie całych Myślenic, akcji, która ma poprawić nasze bezpieczeństwo. Niezbędne jest też wykonanie bezpiecznych przejść dla pieszych na wspomnianych ulicach, o które do Starostwa od wielu lat wnioskują mieszkańcy i radni.

- Ten temat był już poruszany na sesjach Powiatu przez radnych kluby Prawa i Sprawiedliwości. Mój kolega klubowy Jan Bylica czy też ja zwracaliśmy uwagę staroście, że na ulicach powiatowych Zdrojowej czy Parkowej jest bardzo duży problem z bezpieczeństwem – mówi radny Robert Pitala i dodaje: - Radny Jan Bylica na jednej z sesji Powiatu zwracał uwagę na przekraczanie prędkości i pytał o możliwość wykonania progów zwalniających lub ustawienia fotoradaru w najbardziej niebezpiecznych miejscach. Niestety odpowiedź starosty Tomala była negatywna choć wydaje się, że przynajmniej to drugie rozwiązanie jest jednak możliwe. Jeśli chodzi o mnie, to zwracałem przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo mieszkańców zwłaszcza dzieci i młodzieży przy przekraczaniu tych dróg. Dlatego jeszcze w lipcu ubiegłego roku wnioskowałem o budowę przejścia dla pieszych na ul. Parkowej przy restauracji „Pod Blachą” oraz tzw. „Aktywnego przejścia” na ul. Zdrojowej przy szkole podstawowej. Niestety do dzisiaj te przejścia nie powstały, choć jest szansa, że po moich wystąpieniach niebawem powstaną – mówi radny Robert Pitala.

Tymczasem gmina zapowiada, że już niebawem progi zwalniające pojawią się na wjeździe na parking koło stadionu KS. Dalin o co wnioskowali mieszkańcy centrum Zarabia. Przypominamy też, że każdy może zgłaszać takie sprawy jak zagrożenia w ruchu drogowym poprzez krajową mapę zagrożeń bez konieczności dzwonienia na Policję. Jest to jednoznaczne z osobistym zgłoszeniem i obliguje policjantów do pilnego podjęcia wzmożonych działań.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.