KWW M Pszczola

Uroczystość nadania sztandaru

Uroczystość nadania sztandaru

W dniu 9 listopada uroczystą Mszą Świętą rozpoczęły się obchody 120-lecia Zespołu Placówek Oświatowych w Borzęcie. Podczas homilii ksiądz proboszcz Stanisław Bielarz wspomniał jak bardzo istotny jest sztandar dla społeczności szkolnej. Jest on symbolem Polski-Narodu-Małej Ojczyzny jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Wspomniał o bardzo ważnej roli nauczyciela w kształtowaniu młodego człowieka. W parze z nauką dobrze jakby szła wiara oraz wychowanie do wartości.

Po mszy wszyscy uczestnicy udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Dyrektor Marzena Bylica przywitała przybyłych gości: posła na Sejm Władysława Kurowskiego, pierwszego wicewojewodę małopolskiego Ryszarda Pagacza, burmistrza Myślenic Jarosława Szlachetkę, radnego sejmiku Małopolski Roberta Bylice oraz pracowników Kuratorium Oświaty, Wydziału Edukacji i Zdrowia UMiG, dyrektorów szkół podstawowych, wykonawczynie i fundatora sztandaru, nauczycieli, uczniów i rodziców.

Burmistrz jako gospodarz gminy przekazał uczniom sztandar zwracając uwagę na to, że na ich ręce oddaje symbol szacunku do człowieka, wartości, honoru oraz tradycji. Marta Ciemińska, zastępca dyrektor szkoły, przypomniała wszystkim zgromadzonym początki jej powstania. Do jej słów odniósł się Władysław Kurowski, który zaznaczył, że podstawy na jakich powstała szkoła z udziałem sióstr służebniczek wprowadziły do niej zasady chrześcijaństwa, wiary i patriotyzmu. Odczytał także list okolicznościowy, którego autorem był Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Burmistrz nawiązał jak ważna jest historia jubilatki, która zaczęła się w bardzo trudnych dla Polski czasach, w 1902 roku. Szkoła dawno temu i obecnie jest miejscem edukacji, kultury oraz działań na rzecz mieszkańców Borzęty, a ceremonia poświęcenia sztandaru stała się jej dopełnieniem. Na czas jubileuszu, który wpisuje się 680-lecie lokacji Myślenic, życzył nauczycielom, pracownikom, a przede wszystkim uczniom i rodzicom samych sukcesów i dalszego rozwoju. Będzie on możliwy m.in. dzięki nowej pracowni komputerowej, która została ufundowana przez samorząd gminy Myślenice, a symbolem tejże pracowni jest myszka komputerowa, która została wręczona pani dyrektor.

Po przemowach, życzeniach i wyprowadzeniu sztandaru nastąpiła część artystyczna. Uczniowie klasy VIII pod kierownictwem pani Barbary Pająk przygotowali przedstawienie przypominające historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Na pamiątkę jubileuszu każdy z zaproszonych gości miał możliwość wpisania się do pamiątkowej księgi.

 

Karolina Korneszczuk-Podoba Karolina Korneszczuk-Podoba Autor artykułu

Studiowała resocjalizację na Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Jej największą życiową pasja jest praca, nie wyobraża sobie bezczynności, dlatego często robi wiele rzeczy na raz i z reguły jej się to udaje