UTW rozpoczyna ósmy rok istnienia

UTW rozpoczyna ósmy rok istnienia

Zaczynali w 2011 roku i już wówczas zainteresowanie Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Myślenicach było duże, bo liczył on wówczas ponad 100 słuchaczy. Dzisiaj to już ponad 150 osób a na inauguracyjnym spotkaniu z trudem mieścili się oni w auli myślenickiego ogólniaka

W czasie tych siedmiu lat funkcjonowania uniwersytetu zmieniał się i systematycznie był wzbogacany program tej placówki. UTW zdążył się już dorobić nawet swojego chóru, sekcji petanque, brydża sportowego, nordic walking, yogi czy też zajęć koronkarskich i rękodzieła artystycznego. W programie są również obecnie lektoraty językowe angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Seniorzy mogą się również podszkolić w informatyce, a także w zajęciach taneczno-ruchowych. Ma swoją działkę również Salon Poezji UTW przy „Teatrze za Mostem” Doroty Ruśkowskiej.

Na inauguracyjnych wykładach UTW zawsze gości jakaś nietuzinkowa osobowość ze świata nauki. W ubiegłym roku był to profesor Ryszard Tadeusiewicz a tym razem wykład „Człowiek - przyroda - moralność” wygłosił dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Janusz Majcherek. Skondensowana godzinna forma tego wykładu, jego przejrzysta treść i umiejętność przedstawienia całej historii problematyki pochodzenia człowieka oraz tego jak na przestrzeni dziejów zmieniały się filozoficzne poglądy na ten temat - to wszystko cechowało ten niezwykle interesujący wykład.

Profesor rozpoczął od popularnego hasła „Just another ape” („jeszcze jedna małpa”) a potem przeszedł przez Kartezjusza, Darwina aż do współczesnych prądów myślowych. Prawdziwa intelektualna uczta. Tak interesujących wykładów będzie w tym roku akademickim więcej bo program UTW przewiduje m.in. spotkania z historykiem sztuki dr Agnieszką Kowalską na temat wybranych elementów kultury żydowskiej, z Kazimierzem Tischnerem pt. „Małe ojczyzny księdza Józefa Tischnera” czy też z dr inż. Sylwią Pałką o tajnikach dziedziczenia, zmianach genetycznych i fenotypowych. A to tylko niektóre z przykładów.

W planach są również wycieczki m.in. do Włoch, Gruzji, Węgier, Spiszu i Orawy, Poznania, Szczawnicy, Beskidu Niskiego czy też Truskawca na Ukrainie. Artystycznym akcentem inauguracji UTW był występ chóru który zaśpiewał m.in. „Gaude Mater Polonia” oraz „Gaudeamus Igitur”. Występy tego kierowanego przez Monikę Szymską zespołu zawsze spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności chociaż ciągle do pełni szczęścia brakuje im jeszcze kilku głosów męskich.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).