Uważaj na zebry!

Edukacja red2 9 października 2018 Wydanie 36/2018
Uważaj na zebry!

Każdy wie, że na drodze trzeba uważać, że powinno się nosić kaski, jeżdżąc na rowerze. I na pamięć znamy nieśmiertelne „lewo - prawo - lewo” przy przechodzeniu przez szosę. Ale ponieważ nawet niegroźna z pozoru kolizja może zakończyć się dla pieszego poważnie, warto o bezpieczeństwie wciąż uczyć

Ponieważ uczniom łatwiej pamiętać o tym, co nie tylko usłyszą, ale też przeżyją zmysłami, w Szkole Podstawowej w Polance postanowiono zabrać uczniów poza szkolne mury. W ramach projektu „Odblaskowa szkoła” klasy III i IV wzięły udział w happeningu. Do akcji zainspirowały uczniów „Uczynne zebry dbające o bezpieczeństwo”. Te bystre zwierzaki wysłały do nich list. Zaproponowały w nim, żeby zadbać o bezpieczeństwo pieszych w Polance i narysować... zebry. Jako załącznik wysłały wielki kartonowy szablon.

Uczniowie entuzjastycznie zabrali się do pracy. Trzecioklasiści i czwartoklasiści ubrani w kamizelki odblaskowe zakasali rękawy, wzięli do rąk kredy i stworzyli arcydzieło w ciągu jednej lekcji. Ani się nie obejrzałyśmy, a sympatyczne przejście było gotowe.

Największą nagrodą był uśmiech przechodniów oraz... kciuk kierowców uniesiony do góry w geście pozdrowienia. A że przy okazji dzieci skorzystały z pięknej jesieni, dotleniły się, spędziły miło czas, poćwiczyły zdolności plastyczne i umiejętność współpracy w grupie.

Emilia Adamów, Joanna Gorączko