Uwierz w siebie!

Uwierz w siebie!

Namawiają do tego uczennice Małopolskiej Szkoły Gościnności realizując projekt „Be Yourself”. Zamieszczają w sieci posty opisujące problemy z samoakceptacją i udzielają porad jak sobie z nimi radzić.

Społeczny projekt „Be Yourself” w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii” realizują, od kilku miesięcy, uczennice klasy II Hg Małopolskiej Szkoły Gościnności: Klaudia Szczurek, Weronika Dobija, Aleksandra Jezioro i Weronika Korzeń. Ich działania polegają na zamieszczaniu internetowych postów (na Instagramie i Facebooku) opisujących dany problem oraz udzielaniu rad (indywidualnie, mailowo) jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. - Chcemy pokazać, że można żyć w zgodzie i miłości z samym sobą - mówi Klaudia Szczurek. Wiedzę uczennice czerpią z własnych doświadczeń oraz psychologicznych opracowań.

Odbiorcami projektu są głównie osoby młode. - Myślę, że to ze względu na to, że młodzi ludzie dużo swobodniej czują się na platformach internetowych niż starsi - sądzi Klaudia.

Jak zauważa nasza rozmówczyni, szczególnie teraz, w okresie pandemii, wiele osób boryka się z samotnością. - Nie mają z kim porozmawiać, zwierzyć się, właśnie takim osobom wychodzimy naprzeciw. Nasze posty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a to pokazuje, że projekt „Be Yourself” to strzał w dziesiątkę.

Hejt i fobia

Jeśli ktoś np. zmaga się z hejtem, to uczennice próbują dowiedzieć się z jakiego powodu został on skierowany w jego stronę, jak się z tym czuje i podpowiadają co można zrobić, by lepiej się poczuć. - W tym przypadku radzimy, by nie zwracać uwagi na przykre komentarze internautów, którzy często w ogóle nas nie znają. Ich nienawiść może być spowodowana np. zazdrością. Wierzymy też, że treść postów dotrze nie tylko do ofiar hejtu, ale także do jego twórców i uświadomi hejterom jak wielką krzywdę wyrządzają stosując mowę nienawiści.

Są osoby, które nie mogą poradzić sobie z fobią społeczną, czują lęk przed innymi. - Pytamy wtedy o przyczynę takiego stanu, radzimy, by znaleźć sobie jakąś niewielką grupkę przyjaciół i później z nią wchodzić do większej grupy, by było łatwiej, by przezwyciężyć strach - wyjaśnia Klaudia.

Zaznacza, że podczas konsultacji ważny jest odpowiedni dobór słów. - Nigdy nie wiadomo co może urazić rozmówcę, trzeba być czujnym i nie dać się ponieść emocjom.

Wizyta u specjalisty

Jeśli porady online nie wystarczają, to uczennice proponują wizytę u specjalisty. - Trzeba pamiętać o tym, że nie jesteśmy fachowcami w dziedzinie psychologii i często nasze konsultacje nie zastąpią tych psychologicznych. Ale zastanawiamy się właśnie nad tym, by uruchomić takie internetowe konsultacje z psychologiem, bo może nie każdy ma odwagę zgłosić się do gabinetu - mówi Klaudia.

Projekt zmierza już ku końcowi, ale, jak podkreśla nasza rozmówczyni, pojawił się pomysł jego kontynuacji. - Nie chcemy porzucać osób, które już się z nami związały, zaufały nam, tylko dalej je wspierać. Czujemy się za nie odpowiedzialne.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).