W czyje ręce oddać gminę?

W czyje ręce oddać gminę?

W 9 gminach powiatu myślenickiego o stanowiska wójtów i burmistrzów ubiegają się 22 osoby. O tym, kto pokieruje każdą z nich zdecydujemy już 21 października. Dzisiaj prezentujemy kandydatów na te stanowiska. Czy we wszystkich miejscowościach do wyłonienia gospodarzy wystarczy jedna tura?

 

Myślenice

Największą uwagę podczas wyborów samorządowych 2018 przyciąga Gmina Myślenice w której po 15 latach sprawowania funkcji burmistrza o reelekcję nie ubiega się Maciej Ostrowski. To jedyny przypadek w powiecie, kiedy dotychczasowy gospodarz nie stara się o ponowny wybór. Obecny burmistrz zabiega natomiast o mandat radnego powiatowego, tym samym oddając pole trzem nowym kandydatom, co czyni kampanię tak ciekawą.

Jako pierwszy udział w wyścigu o fotel burmistrza zapowiedział Krzysztof Halek, który na co dzień pracuje jako dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Borzęcie. To kandydat KWW Macieja Ostrowskiego, którego ustępujący ze stanowiska burmistrz rekomendował jeszcze w czerwcu. W odpowiedzi na taki ruch Prawo i Sprawiedliwość zwlekało z ogłoszeniem swojego kandydata, którym ostatecznie został poseł Jarosław Szlachetka. Jak dotąd to najmocniejszy rywal Macieja Ostrowskiego, na którego w poprzednich wyborach oddano 7827 głosów co stanowiło 44,7%, jednak to nie wystarczyło i różnicą 1869 głosów przegrał z obecnym burmistrzem (9696 głosów).

W głosowaniu jakie czeka nas 21 października będziemy wybierać spośród trzech kandydatów, bowiem trójkę zainteresowanych stanowiskiem burmistrza Myślenic zamyka Grażyna Ambroży startująca z KWW „Bez Układów”. To pierwsza w historii tego samorządu kobieta ubiegająca się o takie stanowisko, a swoją kandydaturę ogłosiła na miesiąc przed wyborami. Jest absolwentką geodezji na AGH w Krakowie i od 20 lat pracuje w starostwie powiatowym w wydziale geodezji i kartografii. Trójka kandydatów pozwala przypuszczać, że do rozstrzygnięcia wyniku głosowania może być potrzebna druga tura. Przypomnijmy, aby wygrać w pierwszej turze kandydat musi zebrać ponad połowę ważnych głosów.

Dobczyce

O drugiej turze mówi się także w kontekście wyborów w gminie Dobczyce. Tu również szykuje się bardzo ciekawy pojedynek - nie tylko ze względu na liczbę kandydatów. Prawo i Sprawiedliwość wystawiło przedsiębiorcę i prezesa Izby Gospodarczej Dorzecza Raby Roberta Kaweckiego, któremu przyjdzie zmierzyć się z obecnym burmistrzem Pawłem Machnickim (KWW Pawła Machnickiego) oraz wicestarostą Tomaszem Susiem (KWW Tomasza Susia). Warto przypomnieć rok 2015 i przedterminowe wybory w których w ostatecznym starciu Tomasz Suś przegrał z obecnym burmistrzem różnicą zaledwie 178 głosów. Biorąc pod uwagę tak mocne kandydatury w Dobczycach zanosi się na drugą turę.

Raciechowice

To kolejna gmina w której gospodarza może wyłonić dogrywka. Podobnie jak w Myślenicach i Dobczycach zmierzy się tu trzech kandydatów. To wieloletni (6 kadencji) gospodarz Marek Gabzdyl (KWW Nasza Gmina Raciechowice), jego wieloletnia rywalka Zofia Długopolska (KWW Zofii Długopolskiej) na co dzień pracująca w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego i przedsiębiorca Wacław Żarski (KW PiS). To nowa postać na lokalnej scenie politycznej, natomiast pierwsza dwójka to kontrkandydaci z lat 2002, 2006, 2010 i 2014. W poprzednich wyborach Marek Gabzdyl okazał się bezkonkurencyjny wygrywając w pierwszej turze z poparciem na poziomie 58,85% (1410 głosów). Ówczesnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości Wacława Cygana poparły 552 osoby, natomiast na Zofię Długopolską oddano 434 głosy.

Wiśniowa

Szansy na dogrywkę można dopatrywać się także w Wiśniowej, gdzie o stanowisko wójta ubiega się trzech kandydatów. Gospodarzem na najbliższe 5 lat chce zostać urzędujący od dwóch kadencji Wiesław Stalmach (KW Polskie Stronnictwo Ludowe), którego kontrkandydatką będzie dyrektorka Szkoły Podstawowej w Czechówce Stanisława Kasprzycka (KW Prawo i Sprawiedliwość) i socjolog Bogumił Pawlak. Ten ostatni to głośny debiut w lokalnej polityce i mimo, że nigdy dotąd nie działał w samorządzie, to jego nazwisko jest w niej dobrze znane, bowiem jego śp. ojciec - Marcin Pawlak przez wiele lat stał na czele gminy Dobczyce. W poprzednich wyborach w drugiej turze Wiesław Stalmach zdobył 1743 głosy i różnicą 227 pokonał Juliana Murzyna (PiS).

Sułkowice

Na czele trzeciej po Dobczycach i Myślenicach gminie miejskiej może stanąć kierownik działu handlowego w jednej z firm w Sułkowicach i były radny miejski Artur Grabczyk (KWW Artura Grabczyka) lub sprawujący od 12 lat urząd burmistrza Piotr Pułka (KWW Piotra Pułki „Gmina dla ludzi”). Co ciekawe, to jedyna gmina w powiecie w której swojego kandydata nie wystawia Prawo i Sprawiedliwość... Starcie obu kandydatów to powtórka drugiej tury sprzed czterech lat, kiedy to na Piotra Pułkę w drugiej turze zagłosowało 3114 osób, co pozwoliło mu pokonać Artura Grabczyka różnicą 797 głosów.

Siepraw

Mieszkańcy tej gminy stoją przed wyborem najdłużej urzędującego (24 lata) na terenie powiatu myślenickiego gospodarza jakim jest Tadeusz Pitala (KWW Samorządny Siepraw) a kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Dawidem Lenczowskim – przedsiębiorcą i radnym gminy w której pełni funkcję przewodniczącego. W poprzednich wyborach Tadeusz Pitala uzyskał 75,09% poparcia i 2704 głosów, co pozwoliło mu wygrać z Tomaszem Dyrdą różnicą 1807 głosów.

Pcim

W Pcimiu czeka nas pojedynek sprawującego od dwóch lat funkcję wójta Piotra Hajduka (PiS) ze Zbigniewem Bylicą (KWW Zbigniewa Bylicy „Dla mieszkańców Gminy Pcim”). Mieszkańcy będą wybierać pomiędzy aktualnym wójtem a przedsiębiorcą, który w latach 1998-2002 zasiadał w Radzie Powiatu Myślenickiego.

W wyborach uzupełniających w 2016 roku o fotel wójta Pcimia ubiegało się dwóch kandydatów: Piotr Hajduk i Wiesław Ostafin. Mieszkańcy na gospodarza gminy wybrali tego pierwszego oddając na niego 1776 głosów, natomiast na Wiesława Ostafina głosowało 299 osób.

Tokarnia

Cztery lata temu mieszkańcy gminy głosowali „za” lub „przeciw” obecnemu wójtowi Władysławowi Piaściakowi, który wówczas nie doczekał się kontrkandydata. Poparło go 2406 wyborców. W tym roku również startuje z KW Prawa i Sprawiedliwości, a 21 października zmierzy się z handlowcem niezwiązanym dotąd z samorządem - Markiem Kluską (KWW Nasza Gmina Tokarnia).

Lubień

Tutaj wójt z 12-letnim stażem (stoi na czele gminy od 2006 roku) Kazimierz Szczepaniec (KWW Samorządna Gmina) zmierzy się z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Wiesławem Słowiakiem. Będzie to ciekawy pojedynek, bowiem o możliwość zarządzania gminą ubiegać się będzie doświadczony gospodarz oraz radny, który w gminie kończy swoją pierwszą kadencję. Cztery lata temu obecny wójt osiągnął poparcie na poziomie 80,1% uzyskując wynik 2866 głosów, pokonując tym samym Jerzego Waligórę (KWW Solidarni Polacy) różnicą 2154 głosów.

Wybory wójtów, burmistrzów i radnych odbędą się 21 października. Druga tura wyborów zaplanowana jest na 4 listopada - w gminach, w których w pierwszej turze żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy ważnych głosów. Przechodzi do niej dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem, a wygrywa ten, który zdobędzie więcej głosów.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)