KWW Jarosława Szlachetki

W hołdzie Bohaterom Niezłomnym

W hołdzie Bohaterom Niezłomnym

Już po raz ósmy w całej Polsce obchodzić będziemy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało ustanowione na dzień 1 marca, w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to wyraz hołdu dla Żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do wartości niepodległościowych, za krew przelaną w obronie naszej Ojczyzny – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka, zapraszając na wydarzenia organizowane w dniach od 28 lutego do 17 marca w ramach myślenickich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Kim byli Żołnierze Wyklęci, wyjaśnia Ziemowit Kalinowski, historyk i badacz, autor książki „Bohaterowie wyklęci na ziemi myślenickiej 1945-1956” - Walczyli o niepodległość Polski, najpierw z Niemcami, a po roku 1944 z okupacją sowiecką i rodzimymi komunistami. Fałszywe jest więc mniemanie, że ich walka rozpoczęła się po wojnie. Walkę fizyczną z bronią w ręku podjęli w 1939 roku i trwała ona do roku 1956, a ta - nazwijmy ją - duchowa skończyła się po 1989 roku. Żołnierze, o których mowa, nazywani byli bandytami najpierw przez Niemców, potem przez komunistów. Systematycznie byli oczerniani. Do dziś walczymy z ich czarną legendą i przywracamy ich pamięć. Szkoda, że tak późno.

Myślenickie obchody tego narodowego święta nie ograniczą się do tylko jednego dnia. Rozpoczną się 28 lutego w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, a zakończą 17 marca w kompleksie leśnym Uklejna.

Integracja środowisk historyczno-niepodległościowych i zaangażowanie w te działania władz lokalnych, a zwłaszcza burmistrza, jest bardzo istotnym elementem zarówno edukacyjnym, jak i społecznym, łączącym pokolenia. Międzypokoleniowe działania są bardzo przydatną lekcją historii oraz kontynuowaniem pamięci o tym, co dla nas ważne. W tym roku wspomnianymi partnerami społecznymi będą takie myślenickie organizacje, jak: Sekcja Młodzieżowa Koła Myślenice Światowego Związku Żołnierzy AK, Grupa Rekonstrukcji Historycznej AK „Murawa”, Strzelcy Rzeczypospolitej, Klub „Gazety Polskiej oraz Kino MUZA.

 

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.