W szkołach trwają remonty

Edukacja 4 sierpnia 2020 Wydanie 29/2020
W szkołach trwają remonty
Aula w szkole w Krzyszkowicach to, z racji bardzo dobrej akustyki, świetne miejsce do organizacji szkolnych uroczystości. Właśnie trwa jej modernizacja. Fot. archiwum SP w Krzyszkowicach

Gdy uczniowie wypoczywają, w szkołach przeprowadzane są remonty. Czas goni, bo do rozpoczęcia roku szkolnego został niecały miesiąc. Sprawdziliśmy, w których placówkach w gminie Myślenice realizowane są większe inwestycje.

W Szkole Podstawowej w Krzyszkowicach modernizację przechodzi szkolna aula. Prace trwają od 21 lipca. By powiększyć pomieszczenie, wyburzona została ściana. Ściany będą malowane, podłogi pokryje nowa wykładzina. W dalszych planach jest też montaż klimatyzacji. - W sali tej prowadzimy lekcje wychowania fizycznego oraz organizujemy szkolne uroczystości - jest tam bardzo dobra akustyka, w przeciwieństwie do sali gimnastycznej. Remont auli jest dla nas bardzo ważny - mówi dyrektorka Rena Rospond. Inwestycja współfinansowana jest przez Gminę oraz radę rodziców. Jej koszt wyniesie w sumie ponad 30 tys. zł.

W Szkole Podstawowej w Trzemeśni wymieniany jest fragment dachu. Podobne prace zaplanowano na dachu części gospodarczej miejscowego przedszkola. Koszt tych dwóch modernizacji to ponad 80 tys. zł, które pokryje Gmina. - Wymiana dachu była bardzo pilna. Przeciekał i martwiliśmy się, że zaleje nam zbiory w bibliotece, która mieści się właśnie pod tą częścią dachu. Zlokalizowany jest tam również pokój nauczycielski, którego ściany odmalowaliśmy w ubiegłym roku i znów będziemy musieli pomalować, ponieważ w wyniku nieszczelnego dachu się zmoczyły - wyjaśnia dyrektor Andrzej Jasek.

Nowe ogrzewanie

W Szkole Podstawowej nr 3 w Myślenicach oraz w Zespole Placówek Oświatowych w Drogini prace remontowe objęły centralne ogrzewanie. W „Trójce”, do szkolnego budynku doprowadzony zostanie gaz, powstanie nowa kotłownia. Wcześniej szkoła korzystała z ogrzewania węglowego z kotłowni spółdzielni „Zorza”. Z racji jej likwidacji, nie ma już takiej możliwości. Natomiast w Drogini piec węglowy wymieniany jest na gazowy, a kotłownia dostosowywana do nowego sposobu ogrzewania. W myślenickiej szkole inwestycja wyniesie ponad 290 tys. zł, a w Drogini 140 tys. zł. Obie sfinansować ma Gmina. Jak informuje Tomasz Sólnica z Wydziału Inwestycji, być może uda się na te cele pozyskać dofinansowanie z Województwa Małopolskiego, które wyniosłoby 50% kosztów inwestycji. Dodatkowo, z własnych środków szkoła w Drogini ma wymienić piec również w kuchni - z węglowego na gazowy. Warto wspomnieć o tym, że w przyszłym roku, w obu placówkach, planowana jest jeszcze wymiana grzejników.

- Dzięki wymianie pieca od przyszłego roku nie będziemy musieli płacić opłaty środowiskowej za emisję dwutlenku węgla, będzie to dla nas duża oszczędność. W pierwszym okresie użytkowania nowego pieca, ze starymi grzejnikami, system grzewczy nie będzie jeszcze tak wydajny, zużycie gazu będzie większe, ale później, jak już cała instalacja zostanie ukończona, wraz z wymianą grzejników, to zaoszczędzimy więcej - komentuje dyrektor ZPO w Drogini Jarosław Pietrzak. - Ogrzewanie zlokalizowane w budynku szkoły to dla naszej placówki mniejszy wydatek, obniżą się koszty przesyłu, który przez cały rok płaciliśmy spółdzielni „Zorza” - podkreśla dyrektorka SP nr 3 Maria Mikołajczyk.

Anna Ostafin