Wakacyjne Zarabie

Wakacyjne Zarabie
Fot. Szymon Dyczkowski

Połowa wakacji za nami, a myślenickie Zarabie tętni życiem. Liczne projekty, dotyczące strefy aktywnego wypoczynku, przyciągają kolejne grupy zainteresowanych, tym bardziej, że atrakcji nie brakuje.

W ramach porozumienia z Państwowym Gospodarstwem Wodnym „Wody Polskie” Gmina Myślenice wykonała udrożnienie koryta rzeki Raby w obrębie Górnego Jazu na Zarabiu, a co za tym idzie stworzyła warunki na nową formę rekreacji.

W miniony weekend na Górny Jaz wróciły kajaki. Wypożyczalnia sprzętu niezbędnego do spływu funkcjonuje w placówce „Lato na Zarabiu”. Dostępne są oczywiście kajaki, wiosła i kamizelki ratunkowe. Strefa spływu oznaczona jest przez boje odblaskowe, a warunki są jak najbardziej sprzyjające. Wszystko za sprawą pogłębienia, które umożliwi swobodny przepływ wody w tym miejscu - usunięto nadmiar rumoszu i zadbano również o teren zielony, przyległy do brzegu.

 Kajaki to ikona dawnego Zarabia, a od zeszłego sezonu to znów mocny punkt w ofercie sportowo-rekreacyjnej Myślenic. Uważam to za nasz duży sukces, gdyż w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy udało się nam pozyskać 15 nowoczesnych kajaków wraz z wyposażeniem oraz - dzięki pogłębieniu Raby - stworzyć takie warunki nad jazem, jakich oczekiwali mieszkańcy i turyści – komentuje wiceburmistrz Mateusz Suder.

Tuż po udostępnieniu spływu kajakowego na Górnym Jazie, pojawiła się kolejna atrakcja. Są to hamaki miejskie. Pierwsze hamaki zamontowano w parku na Zarabiu. Jest ich pięć, są duże i wykonane z taśmy poliuretanowej, co czyni je odpornymi na wszelkie warunki atmosferyczne.

- Hamaki to najnowsza atrakcja parku na Zarabiu. Kiedy zamontowaliśmy je na weekend z miejsca zaczęły być oblegane przez dzieci, młodzież i dorosłych. Z pewnością przyczynią się do tego, że czas spędzany w Myślenicach na Zarabiu będzie upływać jeszcze wolniej i wygodniej – dodaj Mateusz Suder.

Ulokowane w parku miejskim pozwolą na przyjemny wypoczynek na łonie natury wszystkim zainteresowanym. Projekt został zrealizowany w ramach zadania „Myślenicki Hamak Miejski”. Wybrane zostało, jako jedno z trzech zadań ogólnomiejskich zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego.

Projekt nowelizacji nie ominął również ścieżki rowerowej. Jej użytkownicy już nie muszą przechodzić przez ruchliwą ulicę Józefa Piłsudskiego, by przedostać się na drugą stronę. Gmina Myślenice wykonała tam specjalny łącznik, który ulokowany jest pod mostem o długości prawie 90m. Droga ta została utwardzona i dostosowana dla rowerzystów i pieszych, co pozwoli na bezpieczne i bezkolizyjne przedostanie się drogą. Dzięki tej inwestycji ciąg pieszo-rowerowy prowadzący przez całe Zarabie do Małpiego Gaju, wzdłuż rzeki Raby stał się bezpieczniejszy dla najmłodszych użytkowników.

Nową jakość zyskały również korty tenisowe na Przedrabiu. Wiosną zregenerowano nawierzchnię na korcie nr 1 i nr 2. Nawierzchnie zostały odczyszczone mechanicznie i chemicznie. Wymieniony został również piasek. Na korty trafiły także blendy z logiem gminy i spółki Sport Myślenice. Harmonogram rezerwacji również uległ zmianie – korty można rezerwować i opłacić drogą elektroniczną.

Na tym oczywiście nie koniec, gdyż 22 lipca Gmina otrzymała od Wicemarszałka Wojewody Małopolskiego Łukasza Smółki czeki na dofinansowanie dwóch inwestycji rekreacyjno-sportowych. Dzięki temu powstaną dwa nowe boiska do siatkówki plażowej na terenie niezagrożonym wodami powodziowymi, przy basenie odkrytym na Zarabiu. Lokalizacja nowych boisk ma na celu lokowanie nowych gminnych inwestycji oraz ożywienie nowych terenów rekreacyjnych wokół rzeki Raby. Podobnie jak w przypadku ścieżki sensorycznej czy nowego budynku gastronomicznego, który powstanie przy plaży piaszczystej.

tekst i fot. Szymon Dyczkowski