Walczą z hejtem

Walczą z hejtem
Uczniowie biorący udział w debacie przygotowali hasła dotyczące hejtu, starali się wykrzyczeć je jak najgłośniej, wielu z nich zadbało też o wyróżniające się elementy jak korony na głowach czy odznaczenia w kształcie serca Fot. Fot. A. Ostafin

Czym jest internetowy hejt? Jak sobie z nim radzić? Czy może on pozytywnie na nas wpływać i mobilizować do poprawy naszych zachowań? – na te i inne pytania odpowiadali eksperci podczas debaty „Myślenicki dialog – razem przeciw hejtowi”, zorganizowanej przez straż miejską w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.

W debacie, prowadzonej przez dyrektora MOKiS Piotra Szewczyka i dziennikarkę Myślenice ITV Ewelinę Mielecką–Stankiewicz, wzięli udział uczniowie z szóstych, siódmych, ósmych i gimnazjalnych klas szkół podstawowych naszej gminy wraz z nauczycielami. Każda z nich specjalnie na to wydarzenie przygotowała hasło dotyczące tematyki spotkania. Przed rozpoczęciem dyskusji zaprezentowała je publiczności, wykrzykując swój slogan na stojąco, np. „Poręba nie hejtuje, innych ludzi szanuje” (SP w Porębie), „Stop hejtowi” (SP w Zawadzie), „Droginia szkoła stop hejtowi woła” (ZPO w Drogini) czy „Bysina nie hejtuje, bo dobre maniery prezentuje” (ZPO w Bysinie).

Oprócz prezentacji haseł i spotu reklamującego kampanię, debatę poprzedziły wystąpienia burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki oraz kierownika Straży Miejskiej w Myślenicach dr. Andrzeja Kobiałki. Burmistrz przywitał zaproszonych gości i przestrzegł przed hejtem oraz mową nienawiści. Podkreślił ponadto, jak ważne jest okazywanie innym szacunku. Przy okazji zachęcił zgromadzonych do udziału w myślenickim Marszu dla Życia i Rodziny. Andrzej Kobiałka natomiast przygotował multimedialną prezentację, tłumacząc m.in., co oznacza pojęcie „hejt”. Później rozpoczęła się debata.

Śmiało, pytajcie o wszystko!

Uczniowie zadawali ekspertom przygotowane wcześniej pytania, ale wyjaśniali też inne nurtujące ich kwestie. Swoją wiedzą dzielili się: podinspektor Wojciech Chechelski z Komedy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Andrzej Kobiałka, ksiądz Jarosław Łabęda z parafii NMP w Myślenicach, adwokat Bartosz Wójcik, prezes krakowskiej fundacji Drużyna Mistrzów Roman Bosski, animator kultury Natalia Nowacka oraz uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach Matylda Batorska. Policjant tłumaczył, jakie są pierwsze kroki procedury zgłaszania hejtu i w jaki sposób przeciwdziałać temu zjawisku w szkole, kierownik straży miejskiej mówił o pozornej anonimowości w internecie, a ksiądz – o sposobach dialogu z osobami czyniącymi zło. Adwokat radził, co zrobić, gdy osoba hejtująca zaczyna nam grozić i wyjaśniał, jakie mogą być prawne konsekwencje hejtu. Prezesa Drużyny Mistrzów młodzież pytała m. in. o to, czy mowa nienawiści szerzona w sieci jest inna od tej, którą spotykamy w realnym świecie, animatorkę kultury o to, jak nauczyć się wypowiadać własne zdanie, szanując przy tym innych, a uczennicę z myślenickiej „Dwójki” o przejawy agresji w szkole.

Wszyscy eksperci zgodnie podkreślali, że młodzi ludzie powinni rozmawiać o hejcie – z rodzicami, rówieśnikami czy duchownymi, nie mogą bać się tego tematu.

Po debacie przygotowano muzyczną niespodziankę. Na scenie swoje dwa utwory wykonał Roman Bosski, który znany jest nie tylko jako prezes fundacji Drużyna Mistrzów, ale również jako raper. Jego występ bardzo spodobał się młodzieży.

Na zakończenie debaty swoje obserwacje przedstawiła grupa uczniów, którzy przez cały czas skrzętnie notowali jej przebieg.

 

Wulgaryzmy w szkole i w necie

– Myślę, że temat hejtu jest bardzo ważny i powinno się go nagłaśniać – mówiła nam Faustyna Muniak z Krzczonowa, uczennica Małopolskiej Szkoły Gościnności. – Trzeba szerzyć świadomość, że hejt to coś złego i uczyć, jak mu przeciwdziałać. Do hejtowania dochodzi coraz częściej, a może ono mieć tragiczne konsekwencje – dodała jej koleżanka Dominika Podobińska z Sieprawia, uczennica I LO im. T. Kościuszki w Myślenicach. Nasze rozmówczynie przyznały, że same spotkały się z przejawami hejtu i mowy nienawiści zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym. Jeden z uczniów szkoły, do której uczęszcza Faustyna, nazwał ją wulgarnym określeniem, a Dominika w szkole miała do czynienia z sytuacją gnębienia przez chłopaków jednej z uczennic. – To działa na zasadzie większość przeciw jednemu – mówiła. Obie dziewczyny podkreśliły, że pełen wulgaryzmów i bezpodstawnych ataków na innych jest również internet.

Faustyna i Dominika od zaproszonych do debaty ekspertów chciały przede wszystkim dowiedzieć się jak zachować się w sytuacjach gdy pojawia się hejt. - Dla mnie ważne jest też to, by dyskusja skłoniła młodzież do refleksji, czy swoim zachowaniem my sami nie krzywdzimy innych osób. Bo jesteśmy nie tylko ofiarami hejtu, ale też często sami stajemy się hejterami - podsumowała Dominika.

Spot reklamowy i szkolenia

Debata „Myślenicki dialog – razem przeciw hejtowi” to kolejna inicjatywa podjęta przez myślenicką straż miejską w ramach realizacji kampanii „Dajmy młodym siłę – NIE dla hejtu i mowy nienawiści”. Rozpoczęła się ona na początku tego roku od nakręcenia spotu promującego akcję z udziałem uczniów gminnych szkół podstawowych. Kolejnym krokiem była organizacja szkoleń na temat hejtu dla dyrektorów i nauczycieli. – Trzeba mówić o hejcie. Szkolenia mają rozpocząć taką dyskusję w szkołach. Chcemy, by temat ten poruszany był w placówkach nie tylko podczas naszych spotkań, ale też np. na lekcjach wychowawczych – mówi Tomasz Burkat, komendant Straży Miejskiej w Myślenicach. – Trzeba działać, bierność może tylko wzmagać takie negatywne zjawiska – dodaje Andrzej Kobiałka.

Skąd wziął się pomysł na debatę? – Organizujemy w szkołach wiele spotkań poruszających różne ważne problemy. Na tych z cyberprzemocy zauważyliśmy, że młodzież zadaje nam mnóstwo pytań, w których przejawia się temat hejtu. Postanowiliśmy więc zorganizować debatę z aktywnym udziałem młodych ludzi – wyjaśnia komendant.

 Z kampanią do rodziców

Co ważne, debata nie kończy kampanii „Dajmy młodym siłę – NIE dla hejtu i mowy nienawiści”. Jak informuje Tomasz Burkat, w jesieni planowany jest koncert związany nie tylko z hejtem, ale też z uzależnieniami np. od narkotyków. Tematyka ta obecna będzie również 9 czerwca podczas tegorocznej edycji myślenickiego Marszu dla Życia i Rodziny. Poza tym kontynuowana będzie akcja edukacyjna w szkołach – strażnicy poprowadzą dla uczniów prelekcje o hejcie i mowie nienawiści. Dodatkowo pojawią się na szkolnych wywiadówkach, by w projekt włączyć również rodziców. – Z naszą profilaktyką chcemy wyjść też poza mury szkoły, stąd pomysł na jesienny koncert. Chcielibyśmy zorganizować również „hejtową” grę terenową. Mam nadzieję, że uda się zrealizować ten pomysł – mówi komendant.

Tomasz Burkat i Andrzej Kobiałka podkreślają, że takie działania, szerzenie informacji o niebezpiecznych zjawiskach sprawiają, że młodzi ludzie zaczynają się nad nimi zastanawiać. – Pamiętajmy, że rzeczywistość wirtualna często wpływa na tę realną. Jeśli ktoś jest hejtowany w internecie, nie rozmawiając o tym z nikim, zamykając się w sobie, może nie poradzić sobie psychicznie z tą sytuacją. Przez falę wirtualnej nienawiści dochodzi nawet do prób samobójczych – ostrzega kierownik Kobiałka.

 

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).