Warsztaty przeciwpożarowe dla dzieci

Miasto 28 czerwca 2022 Wydanie 24/2022
Warsztaty przeciwpożarowe dla dzieci

Ostatnie dni w Myślenicach to przede wszystkim moc atrakcji i potężna dawka wiedzy dla dzieci i młodzieży w kontekście działań na rzecz bezpieczeństwa lokalnego i pożarnictwa. Warsztaty przeciwpożarowe zorganizował Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich we współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Myślenicach.

Pierwszy dzień warsztatów dla dzieci i młodzieży miał na celu przygotowanie do przyszłej pracy społecznej na rzecz ochrony przeciwpożarowej i ewentualnej służby w szeregach OSP oraz zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Po części teoretycznej, w kolejnym dniu uczniowie mieli okazję poznać techniki bezpiecznego i dynamicznego przemieszczenia się do wozów ratowniczo-gaśniczych przy użyciu szybów zjazdowych. Nie zabrakło również tematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego przy współpracy z Centrum Inicjatyw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Małopolskiej Wojewódzka Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Dzień trzeci to przede wszystkim pokaz sprzętu strażackiego, w tym wozów bojowych oraz środków transportu wykorzystywanych w ekstremalnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Podsumowanie odbyło się na terenach Orła Myślenice, gdzie swoje warsztaty prowadziła również Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami, a dzieci mogły spróbować swoich sił na różnego rodzaju torach sprawnościowych, czy w ogródku strażackim, który przygotowany został przez Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Gdowa.

Zdeterminowanych i bogatszych o cenną wiedzę kursantów odwiedzili w tym dniu burmistrz Jarosław Szlachetka oraz radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Robert Bylica.