Web O’Brook

Web O’Brook

Zanim w 2020 roku założyli zespół Web O’Brook, mieli już za sobą około dwie dekady grania w przeróżnych formacjach. Chociaż aż trzy czwarte zespołu (Andrzej Pudlik -gitara, Maciej Machnicki - gitara, wokal, Paweł Stożek - perkusja) jest związana z Dobczycami i przy różnych okazjach przecinały się ich muzyczne drogi, to głównym sprawcą sformowania obecnej kapeli był kielecki element napływowy (Grzegorz Skuza - gitara basowa).

Aż 75 procent składu Web O’Brook stanowią nauczyciele (Andrzej, Maciej i Grzegorz). Nie brakuje w zespole ludzi o wielu talentach, bo o Pawle Stożku pisaliśmy na naszych łamach już wiele razy przy okazji jego wystaw fotograficznych. Paweł do gry na akustycznej perkusji wrócił po wielu latach namówiony przez pozostałych trzech jeźdźców rockowo-punkowej apokalipsy. Mają w sobie coś takiego, że nie przejdziesz koło ich muzyki obojętnie. Zapamiętasz ich nawet w tłumie kilkunastu zespołów grających w zbliżonej stylistyce. Moc rockowego przekazu i tekst skierowany do ludzi myślących. Za kilka miesięcy ukaże się ich EPka. Na youtubowym profilu grupy znajdziecie teledyski do utworów, które się na niej znajdą. Zanim napiszemy o ich występie w Granym Poniedziałku 26 lutego w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu posłuchajcie, co mieli do powiedzenia w naszej muzycznej (i nie tylko muzycznej) ankiecie.

Jak określiłbyś stylistykę muzyczną Web O’Brook?

Andrzej Pudlik: Hybryda rocka i punk rocka.

Maciej Machnicki: rock/punk rock.

Grzegorz Skuza: Myślę ze jest to pogranicze rock and rolla i punk rocka.

Paweł Stożek: Rock z elementami punk.

Pierwszy impuls w życiu (pójście na koncert, posłuchana płyta, etc), po którym pomyślałeś „też tak chcę”?

Andrzej Pudlik: Od wczesnej podstawówki ciągnęło mnie do gitary, szalałem z rakietką do badmintona słuchając Guns N’ Roses itp. Nie przypominam sobie jakiegoś szczególnego impulsu.

Maciej Machnicki: Nie pamiętam, raczej nie jestem impulsywny.

Grzegorz Skuza: Moim pierwszym koncertem w życiu, (starszy brat mnie namówił) był występ zespołu „Zaczarowany ołówek” w Staszowskim domu kultury, (chyba koniec lat osiemdziesiątych), to był fajny rock, a następny koncert to już grubo – Dragon, Death, Kreator – w Katowickim „spodku”, takie heavy metalowe klimaty. No i spodek pozostał na długo, przez jakieś dwie „Metalmanie”. Potem w „spodku” odbywały się „Odjazdy muzyczne” i to ukształtowało moje spojrzenie. Grały tam kapele takie jak: Kult, Kolaboranci, Dezerter, Sex Bomba i wiele innych, no i to mi przypadło do gustu (bym chciał grać jak oni). A po Dezerterze to już nie było odwrotu…. Punk rock..

Paweł Stożek: W drugiej klasie szkoły średniej próbowaliśmy złożyć zespół. Korzystaliśmy z salki ze sprzętem w ośrodku kultury. Raz perkusista nie przyszedł na próbę, a gitarzysta, chcąc przegrać część materiału, poprosił żebym nabił prosty rytm. Usiadłem za perkusją i wtedy poczułem, że to jest właśnie to.

Twoja muzyczna edukacja

Andrzej Pudlik: Jestem stuprocentowym samoukiem. Moje eksplorowanie gitary trwa już prawie 30 lat i ciągle dowiaduję się czegoś nowego. Od jakiegoś czasu głównym źródłem mojej muzycznej edukacji jest Internet. Z zapisem nutowym zapoznaję się ostatnio dzięki mojej córce – uczennicy szkoły muzycznej.

Maciej Machnicki: Żadna, nie znam się na teorii – granie ze słuchu, trochę tabulatury, trochę Internetu.

Grzegorz Skuza: Totalny amator. Wziąłem gitarę do ręki i kombinowałem, szukałem, pracowałem, uczyłem się od innych kolegów muzyków, dalej się uczę…

Paweł Stożek: Jestem samoukiem.

Koncert (mój albo zespołu, w którym występowałem), którego nigdy nie zapomnę

Andrzej Pudlik: Parę lat temu z moim poprzednim zespołem Hatbreakers miałem przyjemność zagrać support przed Lady Pank w warszawskiej Stodole. Serio. Zaczynamy koncert a moja gitara się nie odzywa… Posłuszeństwa odmówił mi pedalboard z efektami. Po pierwszym utworze (który moi koledzy ugrali beze mnie) wpiąłem kabel bezpośrednio do piecyka i tak zagrałem resztę koncertu. Publiczność nas nie wygwizdała, uprzejmie bili brawo (a podobno nie wszystkie supporty Lady Pank miały tyle szczęścia).

Maciej Machnicki: Rok ok. 2000 lub 2001 jako EWRYBADYZGON (obecnie, nasz ówczesny lider Zwierzu przewodzi zacnemu składowi KONTRKULTURA) graliśmy przed zespołem WAŃKA WSTAŃKA na dożynkach. Tłum miłośników nowej fali punk rocka w strojach ludowych szalał pod sceną, z wieńców obsypywało się ziarno!

Grzegorz Skuza: Nigdy nie zapominam żadnego koncertu, każdy jest wyjątkowy, i chociaż kilkadziesiąt (?) lat temu koncertowałem z zespołem KGB ze Staszowa, to je pamiętam, a teraz granie z Web O’Brook, daje mi dużo satysfakcji, i wiem, że będę ja pamiętał za kolejne kilkadziesiąt lat.

Paweł Stożek: Czasy studenckie. Koncert akustyczny z zespołem Armia w Krakowie.

Wspólny mianownik, który łączy Was w zespole Web O’Brook

Andrzej Pudlik: Chyba dla nas wszystkich jest to cudowna odskocznia od codzienności. Nie mamy ciśnienia na karierę. Mamy z czego żyć.

Maciej Machnicki: chcemy się dobrze bawić i w miarę rzetelnie grać.

Grzegorz Skuza: Kumple. Miłość do grania i muzyki.

Paweł Stożek: Wszyscy jesteśmy w słusznym, dojrzałym wieku i pracujemy w budżetówce.

Co dała Ci kilkunastoletnia przygoda z muzyką?

Andrzej Pudlik: Pewność siebie, zastrzyki adrenaliny, poczucie, że coś po mnie pozostaje.

Maciej Machnicki: Świadomość, że zdrowie psychiczne, czasami kosztem fizycznego, jest istotne.

Grzegorz Skuza: Odskocznie od pracy i trosk życia codziennego.

Paweł Stożek: Częściowy uszczerbek na słuchu i świadomość, że nie jestem w stanie przesłuchać wszystkich zespołów, które są świetne.

Jak Twoja praca zawodowa przekłada się na muzykę?

Andrzej Pudlik: Pracuję z młodzieżą. Młodzież bywa bardzo inspirująca. Nawet napisałem piosenkę „Młodzież”. Poza tym w Zespole Szkół działa kółko muzyczne, którego jestem opiekunem więc często z młodzieżą muzykuję. Dzielimy się doświadczeniami.

Maciej Machnicki: W kilku tekstach zahaczamy o tematy pośrednio związane z pracą: „młodzież”, „pierwsza pomoc”.

Grzegorz Skuza: Nie przekłada się, to raczej muzyka ma wpływ na pracę zawodową.

Paweł Stożek: Całe szczęście się nie przekłada.

Jak wygląda proces twórczy w Web O’Brook

Andrzej Pudlik: Piosenki pisze Maciek lub ja. Dopiero nad aranżem pracujemy z całym zespołem na próbach. Co ciekawe, jak do tej pory tylko raz stworzyliśmy z Maćkiem piosenkę wspólnie (dopisałem refren do jego utworu). Jest to „Pierwsza pomoc”.

Maciej Machnicki: Najczęściej ktoś przynosi jakąś tematykę czy motywy w mniej lub bardziej zaawansowanym stadium rozwojowym i razem dopracowujemy resztę.

Grzegorz Skuza: Przychodzimy na próbę, ktoś poddaje pomysł, no i próbujemy, albo się coś z tego wykroi, albo nie.

Paweł Stożek: Maciek i Andrzej piszą teksty i muzykę. Nad ostateczną wersją pracujemy wszyscy. Ja nawet teraz lubię coś delikatnie zmienić.

Wymień pięć płyt, które zabrałbyś na bezludną wyspę

Andrzej Pudlik: Na to pytanie nie odpowiem. Po prostu u mnie to się tak zmienia, że mimo sentymentu, jakim darzę mnóstwo płyt, nie mam takich, bez których nie mogę żyć. Ostatnio totalnie zatraciłem się słuchając „On The Wrong Planet” Agaty Karczewskiej i Johna Portera.

Maciej Machnicki: Pięć płyt z drewna balsowego, żeby zbudować tratwę ratunkową i uciekać.

Grzegorz Skuza: Bez odpowiedzi. Pięć płyt to jest zbyt mało.

Paweł Stożek: Pięć to zdecydowanie za mało.

Jaki cel sobie stawiasz albo jaki efekt chciałbyś wywołać muzyką Web O’Brook?

Andrzej Pudlik: Jak mawiał Zbigniew Wodecki, trzeba robić swoje i czekać na swój czas. Wierzę, że przyjdzie czas Web O’Brook i zdobędziemy szerszą publiczność. Takie „plemię”, które przyjdzie na koncert, kupi płytę, zagłosuje na nas w jakimś plebiscycie… A wtedy nawet zagranie na Polandrock będzie możliwe.

Maciej Machnicki: Moim celem jest dobra zabawa, przygoda, adrenalina i w miarę rzetelnie granie.

Grzegorz Skuza: Dalej grać w najlepszej ekipie zespołu Web O’Brook. Grać koncerty i cieszyć się muzyką. A jak się trafi koncert na Wembley, to tez będzie ok.

Zainteresowania pozamuzyczne, hobby, pasje.

Andrzej Pudlik: Fizyka, kalistenika, ogród.

Maciej Machnicki: Technika i nowe technologie, eksploracja kosmosu i trochę astronomii, historia podboju kosmosu, lotnictwo (kiedyś byłem zapalonym modelarzem – obecnie nie mam czasu), wycieczki górskie, książki: literatura faktu, since fiction (Lem, Herbert, Tolkien), literatura techniczna.

Grzegorz Skuza: Bieganie, sport.

Paweł Stożek: Przede wszystkim fotografia. I w ostatnim czasie budownictwo.

Uwielbiam…

Andrzej Pudlik: Oddychać powietrzem w górach.

Maciej Machnicki: Czytać pod chmurką, wycieczki górskie, próbować nowe potrawy.

Grzegorz Skuza: Moją żonę.

Paweł Stożek: Odpoczynek w górach.

Nie toleruje...

Andrzej Pudlik: Laktoz.

Maciej Machnicki: Nacjonalizmów.

Grzegorz Skuza: Chamstwa, przemocy, faszyzmu.

Paweł Stożek: Laktozy i chamstwa – zwłaszcza w polityce.

Gdybym...

Andrzej Pudlik: Gdybym był gołębiem, latałbym w okolicach ulicy Wiejskiej… Tak serio to nie lubię gdybać. Wszystkim, którzy lubią polecam utwór Łony „Gdzie Tak Pięknie?” z płyty „Nawiasem Mówiąc”.

Maciej Machnicki: ...wiedział czego jeszcze nie wiem.

Grzegorz Skuza: Gdybym mógł, to bym cofnął czas, żeby ponownie przeżyć te cudowne chwile, ale chyba nie mogę.

Paweł Stożek: ...był bogaty.

Zastrzeżenia wobec własnego charakteru

Andrzej Pudlik: Trochę prokrastynuję. I jestem gadułą.

Maciej Machnicki: Cytując Franza Maurera z Psów: „…ja jestem święty hehe…”.

Grzegorz Skuza: Muszę się żony zapytać, ale chyba jestem zbyt uparty.

Paweł Stożek: Jestem perfekcjonistą i wiem, że to czasami ludzi drażni.

Motto dla młodych muzyków

Andrzej Pudlik: Nie porównuj się z wymiataczami z instagrama i tiktoka. W muzyce nie o to chodzi. Chodzi o emocje. Ale trochę teorii nigdy nie zaszkodzi.

Maciej Machnicki: Róbcie swoje i nie olewajcie nauki.

Grzegorz Skuza: Grajcie to, co wam w duszy gra, i nie czekajcie aż wam ktoś pomoże, róbcie swoje, dążcie do celu.

Paweł Stożek: Niech zapał i energia nigdy was nie opuszcza.

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).