Wędrówka po Drogini - Na tropie zagadek

Edukacja 6 sierpnia 2019 Wydanie 29/2019
Wędrówka po Drogini - Na tropie zagadek

24 lipca dzieciaki wraz z członkami stowarzyszenia „Drogina dla pokoleń” wyruszyły na wędrówkę po Drogini. Trasa była zaplanowana tak, aby dzieci odwiedziły ciekawe i ważne miejsca oraz poznały fakty dotyczące tej miejscowości.

Pierwszym przystankiem z zagadkami i „garścią” historycznych faktów był zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, który znajduje się tuż nieopodal ZPO w Drogini. Tu dzieci miały do wykonania dwa zadania, z którymi doskonale sobie poradziły.

Kolejnym punktem na trasie był „Diabelski Kamień”, który znajduje się w lesie nad cmentarzem. O „Diabelskim Kamieniu” w Drogini krąży wiele legend, a podczas wędrówki dzieci poznały jedną z nich pt. „Jak ludzie diabła przepędzili” i rozwiązały kolejne zadanie. Z głową pełną niesamowitych opowieści ruszyliśmy dalej w głąb lasu. Wędrując leśną ścieżką dotarliśmy do kapliczki przedstawiającej postać Matki Boskiej. To niesamowite uczucie ujrzeć figurę Maryi schowaną wśród gęstwiny drzew. We wspomnianym miejscu również rozwiązaliśmy kolejną zagadkę.

Ruszyliśmy dalej zmierzając w kierunku Góry Tulej. Po paru minutach marszu doszliśmy na łąkę, z której rozciąga się piękny widok na naszą Droginię, a następnie wychodząc na Górę Tulej ujrzeliśmy piękny widok na Zalew Dobczycki. Kolejny przystanek to kościół nad zalewem, ale zanim tam dotarliśmy musieliśmy pokonać kilka pagórkowych podejść. Atrakcji nie brakowało. Widzieliśmy śmiesznego stracha na wróble oraz stado owiec. Dzieciaki podczas marszu zapamiętywały ciekawe dla nich zdarzenia i tworzyły historię swojej wędrówki. Gdy przybyliśmy pod kościół w Drogini, obowiązkowo musieliśmy odpocząć i coś zjeść.

Posileni własnym prowiantem zaczęliśmy tropić kolejne zagadki. W otoczeniu kościoła są krzyże, figury, kamień węgielny. Mnóstwo informacji, które trzeba było uporządkować. Dzieci wysłuchały krótkiej opowieści o zatopionej Drogini i o tym, jaki kiedyś żyli ich pradziadkowie i co do dziś pozostało ze starego kościoła w Drogini. Usłyszeli ciekawą legendę o „Cudzie nad Rabą” oraz faktach opartych na tej legendzie.

Pełni wiedzy i nowych doświadczeń wróciliśmy na świetlicę przy OSP w Drogini. Wszystkie dzieci dostały nagrody za udział w wędrówce, za wytrwałość i za rozwiązywanie zagadek. Dzieciaki szczęśliwe i dumne z przemierzonych kilometrów przystąpiły do zajęć plastycznych pt. „Drogińskie motyle”. Uczestnicy wycinali kształty motyli a następnie malowali je farbami za pomocą gąbek. Dzięki takiej technice barwy przenikały jedna przez drugą tworząc ciekawy efekt. Wykonane przez siebie kolorowe motyle dzieci mogły zawiesić na gałęzi jako dekoracja pomieszczenia lub wpiąć we włosy na wsuwce. Po intensywnym dniu dzieci zabrały do domu mnóstwo wrażeń, przygód i wspomnień oraz piękne kolorowe motyle, które będą im przypominać o tym, co widzieli w Drogini.

Justyna Czarniak