Weekend z przytupem w Pcimiu

Region 7 czerwca 2022 Wydanie 21/2022
Weekend z przytupem w Pcimiu

W tym roku Święto Kliszczaka było wyjątkowe, bo oprócz spotkania z folklorem, pierwszego dnia odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Katarzyny Smreczyńskiej Matki Władysława Orkana – symbolicznego Pomnika Matek Oddanych Dzieciom. Jej postawa to obraz matczynej opieki i troski stąd też uniwersalność płynąca z odsłoniętego dzieła, którego wykonawcą jest artysta Czesław Dźwigaj, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, posłowie Władysław Kurowski, Patryk Wicher, senator Andrzej Pająk oraz samorządowcy. Wydarzenie uświetnił udział licznych pocztów sztandarowych Związku Podhalan, szkół i straży pożarnej z gminy Pcim.

Podczas dwudniowego Święta Kliszczaka 2022 r., które odbyło się w Pcimiu 28 i 29 maja zaprezentowały się liczne grupy artystyczne z Gminy Pcim, z gmin ościennych, zespoły związane ze Związkiem Podhalan w całej Polsce, a także grupa z Brezy (partnerskiej gminy ze Słowacji). Na zakończenie tego kulturalno - folkowego dnia wystąpiła Kapela Ciupaga.

Jedną z atrakcji była możliwość degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Pcim, które jak co roku uświetniły nasze wydarzenie swoimi kulinarnymi smakołykami.

W niedzielę, pomimo niezbyt sprzyjającej aury, na terenie Kompleksu Sportowego KS Pcimianka zawitało słońce. Najmłodsi mieli moc atrakcji: zjeżdżalnie i tor przeszkód, które zapewnił nam Balonowy Świat Dziecka, ściankę wspinaczkową dla odważnych oraz gry i zabawy z Kreatywnymi Animatorkami. Dorośli w tym czasie, mogli chwilę odpocząć i zrelaksować się bo za bezpieczeństwo odpowiadali niezawodni Strażacy z OSP Pcim.

- Święto Kliszczaka 2022 już za nami. Zdecydowanie mamy co wspominać. Było uroczyście. Było po góralsku. Było z przytupem. Dziękuję Wszystkim przybyłym gościom za obecność, a także wszystkim uczestnikom święta. Dzięki Waszej licznej obecności, na zawsze zapamiętamy tegoroczne obchody Święta Kliszczaka. Do zobaczenia za rok w Pcimiu! - powiedział Piotr Hajduk wójt gminy Pcim

Katarzyna Błachut