Werdebusy dobczyckie

Werdebusy dobczyckie
fot. Piotr Szydłak

Kapela podwórkowa o nazwie „Werdebusy dobczyckie” rozpoczęła swoją działalność dokładnie 50 lat temu.

Powstała w 1974 roku. Już wtedy dała wyraz swojej wyjątkowej aktywności i miłości do tej sfery kultury muzycznej, która brzmi nie tylko oryginalnie lecz także swojsko i spontanicznie lub, jak to woli: podwórkowo. To już w tym czasie dobczyccy muzycy zdołali pozyskać dla swojego telentu i swojej kreatywności spore zastępy autentycznych entuzjastów i wielbicieli skocznej muzyki. Warto w tym miejscu odnotować, że każdego roku w okresie świat Bożego Narodzenia „Werdebusy” spontanicznie przekształcają się w grupę kolędniczą wędrującą tu i ówdzie z piękną szopką i lalkami, głoszącą śpiewem i muzyką glorie na cześć i chwałę narodzonego Dzieciątka Jezus. Od wielu lat „podwórkowi” instrumentaliści na rozmaitych instrumentach grający występują podczas organizowanych w tym czasie przeglądach grup kolędniczych (Bukowina Tatrzańska, Myślenice, Dobczyce) zdobywając w pełni zasłużone laury i konkursowe nagrody. Muzykanci tego zespołu byli i są stałymi uczestnikami organizowanych w wielu ośrodkach Polski konkursach, przeglądach i koncertach kapel podwórkowych (m.in. Ciechocinek, Katowice, Krasnystaw, Przemyśl, Zielona Góra itd.). Dobczycka kapela zadomowiła się i to z niezłym powodzeniem także na słynnym Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej zdobywając wielokrotnie Złote i Srebrne Spinki. Parokrotnie reprezentowali powiat myślenicki na tzw. Targach Sztuki Ludowej w Krakowie. Występowali też w ramach Myślenickiej Jesieni Folklorystycznej, a ponadto w wielu miejscowościach dobczyckiej krainy. Kroniki zespołu „brzmią” wręcz imponująco, fascynująco i zachwycająco.

50.lecie zespołu wypełniło bowiem kilka tysięcy koncertów i spotkań z publicznością. Tymczasem pora odnotować, że założycielem kapeli „Werdebusy dobczyckie”, liderem i niestrudzonym przewodnikiem tej grupy był Stanisław Żuławiński onegdaj zasłużenie uhonorowany Złotym Krzyżem „Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej”. I oto właśnie teraz nastąpiło kolejne „lecie” zespołu z okazji 50 lat pięknej działalności. Wszystko to działo się zaledwie przed paroma dniami podczas jubileuszowego spotkania i imponującego koncertu w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dobczycach. Tak więc i my Myśleniczanie z okazji tak pięknego jubileuszu życzymy Wam drodzy Jubilaci kolejnych sukcesów, wspaniałych spotkań i koncertów nie tylko w obszarze Ziemi Myślenickiej. Pielęgnujcie nadal to, co w naszej tradycji i kulturze piękne i najpiękniejsze. Jednym słowem: 100 lat!

Jan Koczwara Jan Koczwara Autor artykułu

Pasjonat, kolekcjoner i baczny dokumentalista lokalnych - i nie tylko - wydarzeń społecznych, kulturalnych oraz artystycznych. Człowiek o fenomenalnym dorobku naukowym i artystycznym pełen skromności i kultury osobistej.