Wesele kliszczackie w DDS+

Gmina 28 czerwca 2022 Wydanie 24/2022
Wesele kliszczackie  w DDS+

W środę 15 czerwca seniorzy z Dziennego Domu „Senior+” zaprosili młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach wraz z wychowawcą panią Anną Pardyak na uroczyste świętowanie zaślubin na starodawną nutę.

W ramach działania integracyjnego „To był ślub zupełnie w starym stylu, czyli kliszczackie zwyczaje i tradycje weselne” młodzieży zapoznała się ze zwyczajami weselnymi panującymi na ziemiach kliszczackich na początku XX w. Wspólnie śpiewano przyśpiewki weselne, celebrowano ocepiny i brano udział w zabawach weselnych. Działanie to miało na celu ukazanie piękna kultury i strojów regionalnych oraz promowanie kultury kliszczackiej.

Uroczystość rozpoczęła się od wystawy ślubnych zdjęć seniorów z DDS+, następnie przy akompaniamencie muzyków z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Myślenicach zjawiła się młoda para. Nowożeńcy zostali powitani przez wodzireja i rodziców chlebem i solą oraz przyśpiewkami śpiewanymi przez starostów weselnych. Następnie młoda para zaprosiła wszystkich gości do suto zastawionych stołów. Przy smalcu, ogórkach kiszonych, swojskim chlebie, oranżadzie i drożdżówkach pan Grzegorz Ostafin- mistrz kliszczackiego bajania rozprawiał na temat dawnych zwyczajów i obrzędów weselnych. Wspólnie z nami świętowała również dyrektor Centrum Usług Społecznych Małgorzata Aleksandrowicz. Punktem kulminacyjnym wesela były ocepiny - czyli starodawny zwyczaj, podczas którego panna młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny. Jak na prawdziwe staropolskie wesele przystało, bawiono się hucznie! Seniorzy wspominali swoje lata młodzieńcze, młodzież natomiast poznała piękne zwyczaje, którym należy się kultywowanie po dziś dzień.

MJ