Wianki Rabą popłynęły

Wianki Rabą popłynęły
Fot. fot. Karina Kiczek - archiwum MOKiS

Tydzień temu, niemal w tym samym miejscu odbywała się IV edycja Festiwalu Jazz nad Rabą. W sobotni wieczór natomiast przekonaliśmy się, że siłą miasta jest rzeka, a właściwie to „Rzeka siłą miasta” jak zatytułowali tegoroczne Wianki ich organizatorzy.

Od godziny 16 do 21 czekało na myśleniczan i licznie zgromadzonych turystów moc atrakcji. Kto chciał się sprawdzić w rękodziele, miał okazję spróbować swoich sił w wyplataniu lampionów z makramy na zajęciach prowadzonych przez Dominikę Serzysko z Pracowni SpoTkanie. Kto chciał się przenieść do czasów średniowiecza, ten zapewne poczuł jego klimat wchodząc na teren zorganizowanego m.in. przez pracowników Muzeum Niepodległości obozu, gdzie odbywały się pokazy rycerskiego uzbrojenia i strojów nawiązujących do epoki, przy okazji zakuwano w dyby wszystkich chętnych, a miejscowy bard (Andrzej Horabik) opiewał swoimi występami dawne dzieje.

W obozie swoje warsztaty mieli również najmłodsi, a ci nieco starsi mogli się na spotkaniu z Agatą Bargiel z Mocy Głosu, co nieco dowiedzieć o symbolicznym znaczeniu roślin ochronnych, miłosnych i odczyniających oraz o tradycjach świętojańskich. Dominika i Agatą są członkiniami kolektywu Siostry Rzeki i właśnie do tego, jak na przestrzeni wieków rzeka determinowała rozwój Myślenic, odnosiła się cała tegoroczna edycja Wianków. Był spacer medytacyjny „Z nurtem rzeki” połączony z puszczaniem wianków, a głównym punktem programu wypada uznać koncert Zielonego Szlaku. W nowym składzie (Radosław Partyka –gitara, śpiew, Mateusz Półtorak – pianino, Monika Kuzak – gitara, Aleksandra Wagstyl – skrzypce, Filip Słowiak –flet) w starym i nowym repertuarze, tuż przed wydaniem płyty, na którą mają już gotowy repertuar zagrali w bardzo nietypowej dla siebie scenerii. Można było mieć wątpliwości czy dadzą sobie radę w takim otoczeniu jak plaża trawiasta, ale dobra muzyka, to dobra muzyka, wszędzie się spodoba. Na koniec pokaz dymu, ognia i tańca zaprezentowała grupa Mandragora i trudno sobie wyobrazić efektowniejszą puentę tegorocznej edycji Wianków.

W trakcie całego wydarzenia odbywał się kiermasz na rzecz bezdomnych psów i kotów, któremu patronowała grupa „Przytul sierściucha”. Kolejną imprezę z okazji 680-lecia lokacji Miasta Myślenice należy uznać za udaną i pogratulować organizatorom z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz Muzeum Niepodległości na czele.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).