Wielkie piękno w miniaturze

Kultura 7 czerwca 2022 Wydanie 21/2022
Wielkie piękno w miniaturze

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach obchodzić będzie niedługo 150 rocznicę powstania. W związku z tym jubileuszem ogłoszony został Gminny Konkurs historyczno-plastyczny na makietę budynku Szkoły Podstawowej „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy. Jedynka wpisana w pejzaż historyczny Myślenic”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych w gminie Myślenice.

Budynek szkoły, powstały w latach 1874-1876, jest wpisany do rejestru zabytków i stanowi piękny element architektoniczny zabudowy Rynku w Myślenicach. Jest też miejscem, w których kształciły się kolejne pokolenia myśleniczan od 1876 roku. Makiety konkursowe miały przedstawiać budynek Szkoły Podstawowej Nr 1 w Myślenicach w obecnym lub historycznym kształcie, sprzed rozbudowy w 2001 r. Wykonać je można było z dowolnych materiałów i dowolną techniką.

Przekazane prace zachwyciły organizatorów. Wykonawcy wykorzystali różnorodne materiały, takie jak: tektura, papier i karton, styropian, elementy plastikowe, klocki lego, a nawet glina. Miniatury wykonane w różnych skalach, mniejsze i większe, z pieczołowicie odtworzonymi detalami.

Oceny prac dokonała komisja w składzie: Agnieszka Turska z Muzeum Niepodległości w Myślenicach, Tadeusz Jarząbek Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Anna Pitak Szkoła Podstawowa nr 1.

Pani Agnieszka Turska, tak wyraziła swoją opinię o konkursie:

- Prace konkursowe zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Uczestnicy okazali się znakomitymi architektami i konstruktorami, na dodatek posiadającymi sporą wiedzę historyczną. Wszyscy zasługują na uznanie, gdyż zmierzyli się z bardzo trudnym zadaniem. Wykonanie makiety wymaga wielu umiejętności, cierpliwości i wyjątkowej precyzji. Taka forma przestrzenna pobudza wyobraźnię, bawi i uczy jednocześnie, a przede wszystkim daje możliwość oglądu z wszystkich stron. Dzięki tym makietom możemy zobaczyć z bliska nie tylko imponującą fasadę szkoły, czy zmieniającą się na przestrzeni lat - tylną część budynku, ale nawet urozmaiconą powierzchnię dachu. Możemy zajrzeć przez okno do klasy, lub przyjrzeć się drobnym detalom architektonicznym, o których nie zapomnieli uczestnicy konkursu. Dziękuję im, iż zabrali nas w swój fascynujący, zminiaturyzowany i co ważne - realistyczny świat. Ponadto gratuluję młodzieży ciekawych rozwiązań, a organizatorowi znakomitego pomysłu na konkurs.

W konkursie na makietę budynku Szkoły Podstawowej „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy. Jedynka wpisana w pejzaż historyczny Myślenic” przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda: Szymon Maksimowski - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach.

II nagroda: Karol Jacek - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach, Patryk Okraj - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach.

III nagroda: Barbara Baryś - Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Jaworniku.

Wyróżnienia: Natalia Skóra - Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Jaworniku, Mateusz Starnawski, Adam Michalik - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach, Jacek Słomka - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach, Krzysztof Tomal - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach, Maksymilian Małota- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach.

Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu, ich rodzinom oraz nauczycielom, którzy zachęcili do wykonania makiety. Dziękujemy pani Agnieszce Turskiej z Muzeum Niepodległości w Myślenicach za zaangażowanie w ocenę prac konkursowych oraz ciepłe słowa o tym wydarzeniu.

Anna Pitak