Wincenciak królem Elity

Wincenciak królem Elity
Downhill Contest w prestiżowej kategorii Elita zwyciężył Mikołaj Wincenciak, fot. Piotr Jagniewski

Podczas finałów czwartej edycji cyklu Downhill Contest rozgrywanej na górze Chełm w prestiżowej kategorii Elita zwyciężył Mikołaj Wincenciak, uzyskując czas poniżej 2 minut.

Już przed zawodami pewne było, że o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej najbardziej prestiżowej kategorii – Elita walczyć będzie aż czterech zawodników w tym dwaj pochodzący z Myślenic: Michał Śliwa oraz Mikołaj Wincenciak! Emocji nie zabrakło do samego końca, bowiem w Elicie o wygraną  walczy się do ostatniej sekundy.

Kiedy Michał Śliwa z Myślenic pojawił się na dole trasy z czasem 01:56.98 wydawało się, że już nikt nie będzie w stanie odebrać mu zwycięstwa. Jak nikt inny znał trasę, ponieważ brał udział w jej projektowaniu, co było jego największym atutem podczas tych zawodów. Barierę czasową jaką postawił Śliwa w języku jakim posługują się zawodnicy mógłby pokonać tylko prawdziwy „szatan”. I to właśnie lubiący agresywną i szybką jazdę myślenicki „szatan”- Mikołaj Wincenciak zjeżdżając jako ostatni, po raz kolejny obrócił w gruz nadzieję Śliwy na zwycięstwo wyprzedzając go o 0:01.25 (podobny scenariusz rozegrał się podczas zawodów na stokach góry Żar). Ostatecznie z czasem 01:55.73 zajął pierwsze miejsce zgarniając tym samym trofeum za zwycięstwo w całej edycji Downhill Contest 2007.

W efekcie dwa pierwsze miejsca w najbardziej prestiżowej kategorii przypadły myśleniczanom, natomiast trzecią lokatę zajął Maciej Jodko z Rzeszowa również uzyskując czas poniżej 2 minut, jednak notując stratę 00:02.62 do Mikołaja.

Trasa na Chełmie zaliczana jest do bardzo szybkich i technicznych, posiada dużą ilość zakrętów, korzeni oraz sztucznych przeszkód: ziemne stoliki, drewniane skocznie, profilowane ziemne zakręty a także kamienne rumowisko. Jej znaczna szerokość umożliwia wybranie indywidualnej linii przejazdu każdemu z zawodników. Dzięki temu riderzy z niższych kategorii, kosztem upływających sekund mogli wybierać objazdy trudniejszych odcinków.

W kategorii Hobby hardtail najlepiej spośród myślenickich zawodników   wypadł Dariusz Kutka (02:58.42), który zajął 20 pozycję.

Hobby junior to kategoria w której zwyciężył Albert Stęcik z Częstochowy (02:17.64) wyprzedzając naszych reprezentantów: Tomasza Kasperczyka (26 miejsce) o 00:29.31 i Michała Kołodziejczyka (28 miejsce) o 00:31.10.

W kategorii Hobby full wygrał Łukasz Wieczorek z Kielc 02:12.71 wypracowując ponad 26 sekundową przewagę nad jedynym reprezentantem Myślenic - Pawłem Matuszyńskim (36. miejsce).

Juniorzy wykorzystali niedyspozycyjność Grzegorza Wincenciaka, który pomimo kontuzji barku postanowił zjechać trzymając kierownicę jedną ręką (04:37.71) w związku z tym pierwsze miejsce przypadło Arkadiuszowi Sękowi z Krakowa (02:09.95), drugie Pawłowi Janikowi z Ustronia (02:13.17), trzecie natomiast Bartkowi Stanuchowi z Krakowa (02:15.96).

W kategorii Masters po główną nagrodę sięgnął Michał Chodkowski z Warszawy z czasem 02:23.73, natomiast wśród pań zwyciężyła Anna Rucińska również z Warszawy (02:36.49). W tych kategoriach nie brali udziału zawodnicy z naszego miasta.

Kolejne downhillowe zmagania w Myślenicach odbędą się 11 sierpnia podczas festiwalu sportów ekstremalnych organizowanych przez Agencję Zooteka.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)