Wodę piją tylko z beczkowozu. Przez dwa tygodnie

Region 9 października 2018 Wydanie 36/2018
Wodę piją tylko
z beczkowozu. Przez dwa tygodnie

Woda gminna dostarczana do domów przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Raciechowicach od 27 września nadaje się wyłącznie do celów gospodarczych. Pić można wodę dowożoną beczkowozami. Taki stan potrwa przynajmniej do 12 października

Przez ostatnie dwa tygodnie woda pitna do mieszkańców gminy Raciechowice dociera wyłącznie za pośrednictwem beczkowozów. To efekt awarii do jakiej doszło podczas prac związanych z budową magistrali wodociągowej podczas której uszkodzony został sączek doprowadzający wodę do studni wskutek czego do strefy ujęcia wody pitnej prawdopodobnie dostała się substancja ropopochodna.

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Raciechowice (PUKR) wydało komunikat w którym informuje mieszkańców o tym, że woda dostarczana wodociągiem nadaje się wyłącznie do celów gospodarczych. Od tego czasu woda pitna dociera do nich beczkowozami, które każdego dnia ustawiają się przed budynkiem starego Urzędu Miasta Gminy Raciechowice, w centrum przy przystanku, w Gruszowie i w Kwapince.

Próbka wody została przesłana do myślenickiego sanepidu. Po spotkaniu przedstawicieli PUK Raciechowice z dyrekcją tej instytucji prezes PUK Barbara Jantas poinformowała, że wynik badania wody będzie znany około 12 października, a do tego czasu woda z wodociągu może być używana wyłącznie do celów gospodarczych.

Prace związane z rozbudową nowego wodociągu rozpoczęły się w lipcu. Wykonanie kolejnego etapu ma zapewnić zaopatrzenie w wodę Czasław, Poznachowic Górnych i Dąbie. Prace mają potrwać do końca listopada. Na kolejne lata przewidziane jest wykonanie wodociągu w sołectwach Zegartowice, Sawa, Krzesławice, Żerosławice, Kawec oraz Bojańczyce.