Wpływ zainteresowań na zdrowie psychiczne człowieka

Wpływ zainteresowań na zdrowie psychiczne człowieka

Hobby czy pasja mogą poprawić samopoczucie psychiczne i fizyczne. Ale czym jest pasja? Może nią być to, co lubimy robić, coś, co jest dla nas interesujące, coś, co pozwala nam się zatracić. Pasje pobudzają zmysły, wyzwalają pozytywne emocje, nadają naszemu życiu kierunek. Sprawiają, że nabiera ono kolorów i większego sensu. Pasja może być związana z talentem, ale nie musi. Może stać się naszą pracą, sposobem na życie, może pomóc zjednać sobie przyjaciół, ale również główną korzyścią może być właśnie lepsze samopoczucie.

 

Badania wskazują, że osoby z zainteresowaniami rzadziej cierpią z powodu stresu czy obniżonego nastroju, ponieważ to, co robimy dla przyjemności odbywa się poza presją świata zewnętrznego. Nie odczuwamy wtedy dodatkowego stresu, związanego chociażby z przybyciem i robieniem czegoś na czas. Ten aspekt sprawia, że zainteresowania przynoszą tak pozytywne rezultaty. Badania wskazują, że posiadanie hobby wiąże się też z łagodzeniem depresji, a utrata zainteresowań i radości zeń jest jednym z objawów złego stanu zdrowia psychicznego, znany jako anhedonia. Powód, dla którego znalezienie czasu na hobby może przeciwdziałać depresji, ma związek z tym, jak wpływają one na układ nagrody w mózgu. Gdy bierzemy udział w hobby, które sprawia nam przyjemność, w mózgu uwalniają się przekaźniki – zwane neuroprzekaźnikami – takie jak dopamina, substancja chemiczna, która pomaga nam ją odczuwać. Te poprawiające samopoczucie neuroprzekaźniki mogą sprawić, że ponownie zapragniemy zająć się hobby i poczujemy się do tego bardziej zmotywowani.

Hobby poprawia więc kondycję i funkcjonowanie mózgu. Badania sugerują również, że niektóre hobby mogą poprawiać pamięć, a pasje artystyczne zapobiegają demencji w późniejszym życiu. Badania przeprowadzone przez psychologów wykazało, że ludzie, którzy stwierdzili, że angażują się w przyjemne zajęcia rekreacyjne, mają niższe ciśnienie krwi, poziom kortyzolu, obwód talii czy wskaźnik masy ciała. Nawet hobby o niskim poziomie ruchu jest połączone z lepszym zdrowiem. Przy czym hobby pomaga rozwijać poczucie własnej wartości, człowiek bowiem angażuje się w zachowania motywowane wewnętrznie, poszukuje wyzwań, rozwija i doskonali swoje zdolności, eksploruje rzeczywistość, zyskując pozytywny wizerunek własnej osoby. Pasja nadto zaspokaja potrzebę relacji z innymi ludźmi, rozwija potrzebę przynależności do jakiejś grupy o podobnych zainteresowaniach. Daje więc poczucie, że robimy coś dla siebie, wzmacnia nas wewnętrznie. Posiadanie pasji pozwala też łatwiej radzić sobie z przeciwnościami losu czy niepowodzeniami. Wydaje się więc, że życie bez pasji jest płytkie i puste.

Jeżeli jesteś osobą chorującą psychicznie 18+, z obszaru powiatu myślenickiego lub gminy Mogilany / Skawina / Świątniki Górne skorzystaj z bezpłatnych zajęć klubowych w Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe w Myślenicach. Oferujemy w godzinach popołudniowych (środa) dodatkowe wsparcie w powrocie do samodzielnego funkcjonowania. Uczestnictwo w klubie pacjenta jest dobrowolne, a czas pobytu ustalany jest indywidualnie z każdym uczestnikiem.

Potrzebujesz specjalisty? Nie czekaj aż problemy ze zdrowiem psychicznym zniszczą twoje życie lub członków twojej rodziny. Pamiętaj, że szukanie profesjonalnego wsparcia to pierwszy krok ku zdrowieniu. Zgłoś się do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego (PZK) Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe w Myślenicach przy ul. Drogowców 6, tel. (12) 312 71 47 lub tel. 505 417 584.

Centrum działa w oparciu o umowę z NFZ – a więc oferowana pomoc jest bezpłatna i dostępna w dni robocze w godz. 8.00-18.00.

Dr Luiza Kula, Asystentka zdrowienia i terapeutka środowiskowa w Centrum Zdrowia Psychicznego w Myślenicach, członkini Rady Pacjentów przy CM UJ