Wspaniałe zawody muchowe - XVI Puchar im. Antoniego Tondery

Sport 28 czerwca 2022 Wydanie 24/2022
Wspaniałe zawody muchowe - XVI Puchar im. Antoniego Tondery

W dniu 19 czerwca na rzece Raba między mostem w Dobczycach a ujściem Stradomki, odbyły się towarzyskie zawody w wędkarstwie muchowym - XVI Puchar im. Antoniego Tondery, objęte patronatem honorowym burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, które są wliczane do Krakowskiej Ligi Muchowej oraz Grand Prix Okręgu PZW Kraków w wędkarstwie muchowym.

Baza zawodów mieściła się w Zajeździe Szałas w Gdowie, organizatorem było Koło PZW Myślenice. Wzięła w nich udział rekordowa, jak dotąd liczba zawodników – 61. Byli zawodnicy z Zakopanego, Bielska Białej, Karkowa, Bochni, Wałbrzycha, Nowego i Starego Sącza, Wadowic, Katowic i oczywiście z Myślenic. Otwarcia dokonał prezes koła Stanisław Szlachetka, on tez omówił sprawy techniczne, sprawy sportowe przedstawił Z-ca Prezesa d.s. sportu – Łukasz Ostafin. Zaliczanymi do punktacji były: pstrągi, klenie i lipienie, łowiono wg zasad RAPR i ZOWS. Po losowaniu stanowisk, pary zawodników udały się na łowiska, sędziowano sobie wzajemnie, a wszystkie złowione ryby, w doskonałej kondycji wróciły do rzeki. Piękna, słoneczna, wręcz upalna pogoda towarzyszyła zawodnikom przez całe zmagania, które składały się z dwóch, dwugodzinnych mini tur. Pierwsza z nich rozpoczęła się o 9:00 i trwała do 11:00, druga od 11:30 do 13:30.

Zawodnicy podczas tej krótkiej przerwy zamieniali się stanowiskami, tzn. przechodzili z nieparzystych na parzyste i odwrotnie. Organizatorzy, w ostatniej chwili zmuszeni byli zmienić nieco program zawodów, ze względu na panujący upał i ogromną ilość przebywających nad wodą wypoczywających. Wspaniała atmosfera towarzyszyła łowiącym przez całe zmagania, do tego jeszcze duch prawdziwej rywalizacji fair play. Po zakończeniu, komisja sędziowska przystąpiła do pracy, a liczenia było sporo. Łącznie złowiono prawie 200 szt. ryb, w tym największego – pstrąga potokowego o długości 52,0 cm, złowionego przez Krzysztofa Szewczyka (POTOK 1), otrzymał za to pamiątkowy puchar i nagrodę.

Wyniki indywidualne przedstawiły się następująco: 1 miejsce zajął Mariusz Szlachetka (PZW Myślenice) – 8980 pkt, 2 miejsce dla Zbigniewa Zasadzkiego (PZW Kraków – Kleparz) –7380 pkt, 3 miejsce dla Arkadiusza Mikruta (PZW Żylica) – 6900 pkt. Najlepszym zawodnikiem z Koła Myślenice został zwycięzca - Mariusz Szlachetka, dalsze miejsca naszych: Marcin Słomka - 7m., Konrad Kęsek - 12m, Łukasz Ostafin 46m., Aneta Nalepa – 47m. Drużynowo zwyciężyło Koło PZW Kraków – Kleparz (Z.Zasadzki, A.Zasadzki, R.Stoszko) – 41 pkt, przed PZW Myślenice I (Ł.Ostafin, M.Szlachetka, M.Słomka) – 54 pkt i Kołem PZW Kraków - Stare Miasto (Z. Opach, K.Opach, M.Obruśnik) – 56 pkt. Nagrody i puchary wręczali: Maria Tondera (żona zmarłego), Marek Tondera (brat zmarłego) oraz prezes Koła PZW Myślenice Stanisław Szlachetka. Specjalne podziękowania należą się sponsorom, w tym: burmistrzowi Miasta i Gminy Myślenice mgr Jarosławowi Szlachetce (patronowi honorowemu), staroście myślenickiemu mgr Józefowi Tomali, radnemu Województwa Małopolskiego Stanisławowi Bisztydze, Marii Tondera, Markowi Tondera, a także paru osobom, które pragną pozostać anonimowi. Podziękować trzeba również: członkom Społecznej Straży Rybackiej działającej przy Kole PZW Myślenice za przypilnowanie rzeki, właścicielom Zajazdu SZAŁAS za udostępnienie miejsca pod bazę zawodów, zarządowi KOŁA za przygotowanie oraz przede wszystkim uczestnikom, tak licznie przybyłym by uczcić pamięć naszego znakomitego muszkarza. Memoriał rozgrywany jest rokrocznie (pomijając przerwę spowodowaną pandemią), przyciąga znaczne rzesze wędkarzy, którzy chętnie przybywają nad Rabę, rzekę która była jedną z ulubionych dla Ś.P. Antoniego. Jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu rozmawiano ze sobą wspominając zabawne sytuacje z udziałem Ś.P. Antka.

Marcin SŁOMA Słomka