Wspomnienie „Orła”

Wspomnienie „Orła”

W Jachówce, 27 stycznia oddano cześć Janowi Sałapatkowi, ostatniemu partyzantowi Beskidu Makowskiego. Uroczystość, której organizatorem było Stowarzyszenie Patriotyczne Beskidy, odbyła się w 64 rocznicę śmierci „Orła”

Jan Sałapatek, żołnierz Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich po drugiej wojnie światowej nie złożył broni. Walczył z reżimem komunistycznym narzuconym Polsce przez Związek Radziecki, początkowo w szeregach Zgrupowania AK „Błyskawica” pod ogólnym dowództwem Józefa Kurasia ps.”Ogień”, a po jego śmierci w 1947 roku prowadząc własny niewielki oddział partyzancki. Zginął w 1955 roku w zasadzce, zamordowany przez konfidenta organów bezpieczeństwa.

Uroczystość uczczenia jego pamięci rozpoczęła się Mszą św. za ojczyznę, odprawioną w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przez księdza Stanisława Maślankę. Następnie przemaszerowali na pobliski cmentarz, gdzie przy symbolicznym grobie Sałapatka wspomniano bohatera i odczytano apel poległych. W uroczystości wzięli udział m.in. poseł na Sejm RP dr hab. Józef Brynkus, historycy popularyzujący wiedzę o żołnierzach wyklętych Ziemowit Kalinowski i Michał Siwiec-Cielebon, a także krewni Jana Sałapatka, wśród nich wnuk Marcin Czarniak z Drogini.

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Patriotyczne Beskidy zapowiadają, że każdego roku będą wspominać „Beskidzkiego Janosika”, któremu przyszło żyć w tak trudnych czasach, a który wykazał się nieprzeciętną odwagą i męstwem oraz sprytem dzięki czemu przez wiele lat walczył z wszechmocnym aparatem bezpieczeństwa komunistycznego państwa.

Witold Rozwadowski Witold Rozwadowski Autor artykułu

Prezes MARG Sp. z o.o. Redaktor naczelny. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach, Wcześniej w latach 1999-2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego Gazety Myślenickiej. (SAMORZĄD)