Wspomnienie Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Niepodległości

Wspomnienie Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Niepodległości
Fot. M. Gaczyńska

W ubiegłą niedzielę w Muzeum Niepodległości w Myślenicach Koło Myślenice Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zorganizowało otwarte spotkanie pt. „Żołnierze Wyklęci – historia prawdziwa”. Nie był to przypadkowy tytuł, bowiem gościem honorowym był por. Wacław Szacoń ps. „Czarny”.

Przy pełnej sali uczestników zarówno starszych, jak i młodszych, spotkanie oficjalnie rozpoczął dyrektor muzeum Łukasz Malinowski. Następnie Prezes ŚZŻAK Koło Myślenice Jacek Ingarden, podziękował Radnemu Sejmiku Województwa Małopolskiego Robertowi Bylicy, za przekazanie darowizny w wysokości 2 tys. zł na poczet mundurów dla Sekcji Młodzieżowej ŚZŻAK Koła Myślenice.

Później odbyło się oficjalne wręczenie munduru żołnierza AK „Murawa” - śp. por. Sikory wraz z dokumentacją dotyczącą historii jego walk oraz odznaczeń, dyrektorowi Muzeum Niepodległości. Jak zapowiedział Łukasz Malinowski, mundur dołączy do eksponatów muzealnych, docelowo na poziomie zero, który dotyczyć będzie historii dwóch wojen i walki o niepodległość. W kolejnej części spotkania swoją historię opowiedział Żołnierz Wyklęty por. Wacław Szacoń ps. „Czarny”, skazany przez Sąd PRL na czterokrotną karę śmierci, podkomendny kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” i srż. Józefa Franczaka ps. „Laluś” ze zgrupowani Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Kilka zdań o swoich losach opowiedziała również Stefania Szacoń, żona porucznika, uznawana również za Żołnierza Niezłomnego. Została skazana na sześć lat więzienia w procesie krakowskim, przez co musiała znieść brutalne przesłuchania. Wystąpienie Państwa Szacoń podsumowała prezes Zarządu Południowego Zrzeszenia Wolność i Niepodległość(WiN) w Krakowie Małgorzata Janiec, która pomogła w organizacji tego spotkania. Wspomniała o historii Zrzeszenia WiN, które w tym roku będzie obchodzić 75- rocznicę powstania. Zaznaczyła jak ważną rolę odgrywają obecni wśród nas Żołnierze Niezłomni. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Zrzeszenia Wolność i Niepodległość wydają miesięcznik „Orzeł Biały”, wspierający wszystkie wydawnictwa, które piszą prawdę o Żołnierzach Niezłomnych i historii Polski. W dalszej części spotkania, Maja Ingarden przedstawiła sprawozdanie z działalności Koła ŚZŻAK z 2019 r. Na zakończenie dla wszystkich uczestników był przygotowany poczęstunek.

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu