Wszystko zaczyna się od dachu

Wszystko zaczyna się od dachu

Słowo dach ma bardzo wiele znaczeń, zarówno tych symbolicznych, jak i rzeczywistych, w jednym i drugim przypadku jest symbolem schronienia, stabilizacji i bezpieczeństwa. Dziś dach to skomplikowana konstrukcja, pełniąca wiele różnorakich funkcji, o których często nawet byśmy nie pomyśleli, dlatego posłuchajmy fachowców.

W tym tygodniu naszymi gośćmi są Wiesław Podoba i Krystian Biały, których firma zajmuje się budową dachów płaskich oraz termo i hydroizolacją dachów, balkonów i budynków. Firma działa pięć lat, pan Wiesław swoje doświadczenie zdobywał w kraju i zagranicą. Jak mówi: - Dach płaski od dachu dwuspadowego różni się praktycznie wszystkim. Już od samego początku, jak powstaje budynek, który będzie miał dach płaski, inaczej jest konstruowany. Dach płaski jest w swojej konstrukcji mniej skomplikowany, jednak ma tę przewagę, że można go wykorzystać do różnych celów.

I tu zaczyna się, można powiedzieć, inne życie płaskiego dachu. - Może być wykorzystany jako taras widokowy, jako ogród, dach zielony, miejsce do wypoczynku, a nawet pasieka. Na dachach uprawiane są warzywa i stawiane jacuzzi. Bardzo dużo takich ogrodów dachowych jest w Krakowie. Na dachu może rosnąć trawa, może być zasypany kamieniami, korą, lub posiadać dowolną nawierzchnię. Na dachu płaskim możemy zamontować różne urządzenia, na przykład agregaty do klimatyzacji, fotowoltaikę – dodaje pan Wiesław.

Do niedawna takie rozwiązania widywaliśmy jedynie na filmach, z bogatych dzielnic na przykład Los Angeles, dziś to praktyczne rozwiązanie na dobre zagościło w naszych miastach. Daje możliwość ogrodu, zielonej enklawy w zatłoczonym centrum miasta. Jest praktyczne, funkcjonalne i pozwala odpocząć. Przy takim zastosowaniu dach po prostu pełni funkcję dodatkowego pomieszczenia w domu.

Drugą gałęzią działalności firmy panów jest termoizolacja. Nikogo nie trzeba przekonywać, zwłaszcza dzisiaj w dobie kryzysu energetycznego, jak jest to istotna sprawa. Ma ona również kluczowe znaczenie w przypadku płaskich dachów.

- W przypadku gdy klient zdecyduje się na zasypanie dachu kamieniami i dodatkowo montaż fotowoltaiki, termoizolacja musi być wykonana perfekcyjnie. Musi mieć odpowiednią twardość i zapewniać tak zwaną termikę, czyli warunki cieplne – mówi nam pan Krystian.

Trzeba również dodać, że nie wszędzie możemy sobie pozwolić na dach płaski, chcąc go mieć na początku budowy należy uzyskać odpowiednie pozwolenie w ramach warunków zabudowy. Z uwagi na porządek architektoniczny, nie w każdej miejscowości otrzymamy na budowę takiego dachu zgodę.

Mimo pewnych obostrzeń jak mówią nasi tego tygodniowi goście: - Bardzo dużo ludzi w tej chwili decyduje się na dach płaski, jest on kosztowo porównywalny do dachu spadowego, jednak jest bardzo szybki w budowie i bardziej funkcjonalny, daje wiele nowych możliwość.

Oczywiści nie wszystko możemy posadzić na dachu, do tego celu przeznaczone są specjalne typy roślin, ściśle do tego przeznaczone. Podobnie jest również z podłożem, którym dach wykładamy. Oczywiście o ogród dachowy, jak każdy inny należy dbać, ale coraz mnie dziwi widok osoby z kosiarką na dachu. Panowie przekazują również dobre informacje dla tych, którzy mają mniej czasu, istnieje również coś takiego jak dach ekstensywny. Jego struktura będąca formą dachu zielonego, cechuje się niewielką grubością warstwy zieleni, na niski ciężar i niskie koszty eksploatacji. Obsiany jest tylko specjalnym rodzajem trawy, której nie trzeba kosić, gdyż rośnie tylko do pewnej wysokości. Oczywiście firma pana Wiesława i pana Krystiana, na życzenie klienta komponuje i aranżuje szatę roślinną na dachu.

Podobnie jak w innych dziedzinach naszego życia, również i w branży dekarskiej, technika notuje szalony postęp. Aby nadążyć za nowymi technologiami i trendami panowie uczestniczą w wielu specjalistycznych szkoleniach. Jak czytamy powyżej ich wiedza musi być kompleksowa począwszy od budownictwa, poprzez izolację, na ogrodnictwie skończywszy.

Zmieniają się czasy, zmienia się nasze otoczenie i nasz dom. Zmienił się również dach, dziś jego zadaniem nie jest jedynie chronienie domu przed niekorzystnymi warunkami. Jest on aktualnie niejednokrotnie, ogrodem, salonem, miejscem wypoczynku. Na pewno jest też symbolem zmieniających się czasów.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.