Wywiad z trenerem Respektu - Przemysławem Senderskim

Wywiad z trenerem Respektu - Przemysławem Senderskim

Czy awans do najwyższej klasy rozgrywkowej polskiego futsalu to coś co było dla Ciebie i dla drużyny zaskoczeniem, czy też przed sezonem wiedzieliście, że stać was na taki sukces?

Po ubiegłorocznym sezonie, gdzie awansowaliśmy z drugiej ligi do pierwszej, chcieliśmy powalczyć o kolejny awans. Moje zawodniczki mają już spore doświadczenie i duże umiejętności piłkarskie, wiem na co je stać i przed tym sezonem założyliśmy sobie, że powalczymy o pierwsze miejsce. Zrobić dwa awanse rok po roku to duży sukces.

Czy uznałbyś ten wynik za największe, dotychczasowe osiągnięcie w historii LKS Respekt Myślenice?

Na pewno awans do ekstraligi futsalu to duże osiągnięcie dla klubu, zawodniczek, ludzi związanych z Respektem, jak i samych Myślenic. Do naszego miasta będą przyjeżdżać najlepsze futsalowe drużyny kobiet. Jednak do tego sukcesu trzeba doliczyć również awans do 1 ligi kobiet, czy brązowy medal Mistrzostw Polski. To również spore osiągnięcia, które wpisały się w historię klubu.

Co jest największym atutem zawodniczek Respekt?

Pracujemy nad wszystkimi elementami piłkarskimi, techniką, taktyką. Dużą wagę przykładamy do rozumienia gry, żeby zwiększała się świadomość zawodniczek nad zachowaniami podczas meczów. Zwiększamy możliwości fizyczne zawodniczek, które mają duży wpływ na funkcjonowanie na boisku. Siłą drużyny jest kolektyw, wzajemne wspieranie się i motywowanie. Dziewczyny ciągle chcą się rozwijać, ciężko trenują i chcą zdobywać kolejne sukcesy. Doświadczenie, które nabywają procentuje.

Jak sukcesy i dobra gra w futsalu mogą się przełożyć na wyniki na dużym boisku w wiosennych rozgrywkach?

Gra w futsal kosztuje bardzo dużo sił. Sam mecz jest bardzo intensywny, trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym fizycznie, żeby można było go wytrzymać na dużej intensywności. W samej grze trzeba bardzo dobrze operować piłką, technika użytkowa musi być na wysokim poziomie, ponieważ jest mało czasu na podjęcie odpowiedniej decyzji, jest dużo pojedynków jeden na jeden w ataku i obronie. Jeżeli chodzi o taktykę, to musi być współpraca czterech zawodniczek, tworzy się trójkąty do grania. To później na pewno ma przełożenie na grę na trawie, na współpracę między formacjami, czy na same umiejętności indywidualne zawodniczek podczas meczy.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).