Wzrosła liczba osób bezrobotnych

Wzrosła liczba osób bezrobotnych
By uniknąć gromadzenia się interesantów, w PUP w Myślenicach spotkania umawiane są obecnie telefonicznie. Fot. Fot. Renata Przała

Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na sytuację na rynku pracy w całej Polsce, również w naszym powiecie. W porównaniu do września ubiegłego roku w tym roku we wrześniu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Myślenicach zarejestrowanych było blisko 800 osób więcej.

Jak informuje Renata Przała, zastępca dyrektora ds. aktywizacji i koordynacji świadczeń PUP w Myślenicach, na koniec września liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie wynosiła 1924. We wrześniu ubiegłego roku było to natomiast 1150 osób. Biorąc pod uwagę średnią miesięczną liczbę osób rejestrujących się, to w tym roku od

stycznia do września było to 318 osób, a w tym samym okresie w ubiegłym roku - 291. - Czas epidemii i związane z nim nakazy i zakazy najbardziej dotknęły branże gastronomiczną, hotelarską, transport i edukację przedszkolną. To właśnie z tych miejsc pracy w pierwszej kolejności odnotowano zwolnienia. W urzędzie rejestrowaliśmy kucharzy, pomoce kuchenne, barmanów i baristów, a także pracowników hoteli od recepcjonistów po pokojowe oraz kierowców - mówi pani Renata i dodaje, że jesienny wzrost zachorowań i wprowadzenie związanych z tym dodatkowych obostrzeń w dalszej perspektywie może ponownie prowadzić do redukcji zatrudnienia.

Statystyczny bezrobotny zarejestrowany w myślenickim urzędzie pracy to osoba w wieku od 25 do 34 lat, legitymująca się wykształceniem zawodowym, stosunkowo krótko pozostająca bez pracy - od 1 do 6 miesięcy. Problem bezrobocia w nieznacznie większym stopniu dotyka kobiet.

Brakuje ofert pracy

Wzrost liczby osób bezrobotnych w naszym powiecie niestety nie pokrywa się z większą ilością ofert pracy, wręcz przeciwnie - jest ich coraz mniej. - Łącznie od początku roku do urzędu zgłoszono o ponad 560 mniej ofert niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zauważyliśmy też, iż rynek w czasie pandemii Covid - 19 to rynek ofert pracy dla mężczyzn - 90% zgłoszeń to oferty dla wykwalifikowanych pracowników fizycznych: robotników budowlanych, murarzy - tynkarzy, ślusarzy narzędziowych, szlifierzy, tokarzy czy magazynierów z uprawnieniami na wózki widłowe. W większości poszukiwane są osoby posiadające już doświadczenie zawodowe. Niestety brakuje propozycji pracy kierowanych do wykwalifikowanych kobiet, w tej chwili nie ma ofert dla sprzedawczyń, fryzjerek, nie ma też ofert dla pań bez zawodu i bez kwalifikacji - mówi Renata Przała.

Skontaktuj się telefonicznie

Warto zaznaczyć, że epidemia co prawda ograniczyła działalność PUP w Myślenicach, ale nie zaniechała jej. Osoby bezrobotne mogą więc cały czas się rejestrować. Zaleca się kontakt telefoniczny i umówienie bezpośredniego spotkania. Natomiast ci już zarejestrowani mogą śledzić informacje o oferowanych miejscach pracy na stronie internetowej urzędu oraz korzystać z doradztwa zawodowego online.

Renata Przała przypomina, że pomoc myślenickiego urzędu kierowana jest nie tylko do bezrobotnych, ale też do powiatowych przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych i kościelnych. Mogą oni wnioskować o: pożyczkę umarzalną na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej - kwota do 5000 zł (dotyczy mikroprzedsiębiorców i organizacji pozarządowych), dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników i należnych składek ZUS w wysokości 50%, 70% lub nawet 90% (o ile podmiot nie wykorzystał 3 - miesięcznego dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłacanego prze Wojewódzki Urząd Pracy) oraz o dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla samozatrudnionych.

 

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).