KWW M Pszczola

XXII Dożynki Powiatowe w Wiśniowej

Region 30 sierpnia 2022 Wydanie 32/2022
XXII Dożynki Powiatowe w Wiśniowej
Fot. fot. z arch. posła Władysława Kurowskiego

Po trzech latach oczekiwania spowodowanego pandemią Gmina Wiśniowa wreszcie mogła ugościć Dożynki Powiatowe. To właśnie tam w niedzielę 28 sierpnia odbyło się tegoroczne Święto Plonów, podczas którego rolnicy z całego naszego powiatu podziękowali za obfite dary ziemi i uczcili zakończenie żniw.

Wydarzenie rozpoczęło się od przemarszu barwnego korowodu dożynkowego z parkingu przy ośrodku Turystyczno-Wypoczynkowym na Plac Rajski przy kościele pw. Świętego Marcina w Wiśniowej. To właśnie tam odbyła się uroczysta Msza Święta Dożynkowa, podczas której rolnicy dziękowali Bogu za tegoroczne plony. Po zakończeniu liturgii wszyscy przybyli goście przemaszerowali na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wiśniowej, gdzie wszystko było już gotowe na rozpoczęcie XXII Dożynek Powiatowych. Oficjalnego otwarcia dokonali gospodarze przedsięwzięcia: Starosta Myślenicki - Józef Tomal oraz Wójt Gminy Wiśniowa - Bogumił Pawlak.

- Wydaje nam się, że dzisiejszy chleb jest oczywistością, przez cały czas go mamy i dlatego często niedostatecznie go cenimy. Chociaż w naszej ojczyźnie nie zawsze było go pod dostatkiem. […] Część z tutaj zgromadzonych rolników pamięta jeszcze, jak siłą zabierano zboże, aby wyżywić miasta, mimo że nie zawsze wystarczało go im na własne potrzeby. Warto o tym opowiadać młodemu pokoleniu, które często nie zdaje sobie sprawy, że jedzenia może zabraknąć - zaznaczył Józef Tomal.

Po części oficjalnej doszło do prezentacji wieńców dożynkowych uwitych przez gospodynie z kół gospodyń wiejskich z całego powiatu. Pięknie wyglądające rękodzieła wystartowały w Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego. W tym roku w zawodach wzięły udział: Koło Gospodyń Wiejskich z Wiśniowej (gmina Wiśniowa), Koło Gospodyń Wiejskich z Kędzierzynki (gmina Dobczyce), Zespół Regionalny Cyrniawa z Krzeczowa (gmina Lubień), Koło Gospodyń Wiejskich Michalinki z Zawady (gmina Myślenice), Koło Gospodyń Wiejskich z Trzebuni (gmina Pcim), Koło Gospodyń w Raciechowicach (gmina Raciechowice), Koło Gospodyń Wiejskich z Czechówki (gmina Siepraw), Stowarzyszenie Gospodyń Cis z Harbutowic (gmina Sułkowice) i Koło Gospodyń Wiejskich z Zawadki (gmina Tokarnia). Najpiękniejszym okazał się ten wykonany przez Zespół Regionalny Cyrniawa z Krzeczowa.

Kolejnym punktem programu były występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się między innymi: Zespół Banda Burek, Zespół Mali Węglowanie, Orkiestra Dęta GOKiS Wiśniowa, Orkiestra Dęta OSP Lipnik oraz Orkiestra Dęta OSP Węglówka. Dzięki tym koncertom można było poczuć w powietrzu folklor oraz atmosferę prawdziwego święta. Nie zawiodła również gwiazda wieczoru – Kapela Ciupaga. Grupa zaprezentowała żywiołowe utwory inspirowane głównie klimatami bałkańskimi, węgierskimi, słowackimi i cygańskimi. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna, prowadzone przez zespół To i Owo.

W okolicach estrady było również mnóstwo stoisk, gdzie można było połączyć przyjemne z pożytecznym. Wiele z nich było prowadzone przez pszczelarzy w tym Gminne Koło Pszczelarzy z Raciechowic, którzy nie tylko częstowali miodem z lokalnych pasiek, ale również prowadzili jego sprzedaż oraz opowiadali o swojej pracy. Swoje stanowiska miał również KRUS, a konkretnie jego regionalny oddział w Krakowie, gdzie rolnicy mogli dowiedzieć się jak dbać o siebie i swoją przyszłość. Jeśli ktoś miał ochotę, mógł również skorzystać z darmowych porad dietetyka lub kupić dzieła lokalnych artystów. Wystawę motocykli tych zabytkowych, ale nie tylko zapewnił Motór Klub Wiśniowa, a tuż obok obejrzeć można było wiekowe ciągniki. Z kolei najmłodsi przez wiele godzin okupowali dmuchane zjeżdżalnie oraz trampoliny.

Całe wydarzenie odbyło się w podniosłej atmosferze, która podkreślała wagę Dożynek Powiatowych. W tak huczny sposób rolnicy dziękowali za plony, które wydała jakże trudna do uprawiania ziemia myślenicka. Miejmy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli uczestniczyć w tak pięknej uroczystości.

Jakub Kurek