Z pasją przez życie (cz. 2)

Z pasją przez życie (cz. 2)

Kolejnym spektakularnym przedsięwzięciem za prezesury Stanisława Skałki był TRIAL Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w 2006r. oraz Puchar Narodów, w trakcie których za logistykę odpowiedzialny był Motosport.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży Stanisław Skałka wraz z Januszem Rakoczy w okresie wakacji przeprowadził szereg szkoleń teoretycznych pod hasłem: „Wakacje, skuter i ja”. Odbywały się one w Auto – Szkole, natomiast zajęcia praktyczne na obecnym placu targowym na Dolnym Przedmieściu. Widząc potrzebę i zainteresowanie przyszłych użytkowników jednośladów, pan Skałka oraz inni członkowie Klubu Motosport w kolejnych latach 2010-2012 prowadził zajęcia z przepisów o ruchu drogowym w już nieistniejących Gimnazjach nr 1 na Zarabiu, w Pcimiu, Krzczonowie, Trzebuni. Ilość wydanych kart motorowerowych – 360, rowerowych - 58 obrazuje sens wykonanej, dodać należy, że społecznie pracy.

Znaczenie i cele corocznych akcji WOŚP nie podlegają dyskusji. W Myślenicach Klub Motosport od 12 lat wspomaga i wspiera te akcje na zasadzie przewozów najpierw samochodami „rajdowymi”, później zabytkowymi, motocyklami, a nawet ciągnikami rolniczymi.

Nie sposób nie wspomnieć, że z inicjatywy pana Skałki i Macieja Mirka również corocznie 11 listopada o godz. 11.11 odbywa się START do Rajdu Patriotycznego z płyty Rynku, czyli szumny przejazd kolumny samochodów zabytkowych do miejsc upamiętniających osoby i walki z okresu I wojny światowej. Do akcji o charakterze patriotycznym włączali się także uczniowie byłego Gimnazjum na Zarabiu w ramach pracy z Patronem – Marszałkiem Józefem Piłsudskim. W ten sposób odwiedzono miejsca pamięci w Kasinie Wielkiej, Wiśniowej, Łękach, a także Kopiec Piłsudskiego w Osieczanach.

Ponadto Motosport wraz z członkami Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział Myślenice, wypełniając obowiązek względem ojczyzny zorganizował przejazd do w/w miejsc, by na miejscu wysłuchać prelekcji Marka Stoszka i Andrzeja Boryczki, złożyć wieńce i zapalić znicze poległym za ojczyznę.

Z całą pewności długo by jeszcze wymieniać zasługi Stanisława Skałki…

Chociażby to, że wraz z Ludwikiem Starzakiem i Tadeuszem Fudali założył szkołę jazdy pod szyldem Ligi Obrony Kraju. Przygotowując przyszłych kierowców, szkolenia prowadzili również na terenie całego powiatu.

Jednak pewne jest, że jeżeli robimy to, co lubimy, wówczas na brak pomysłów nie można narzekać. Dlatego za sprawą m.in. Stanisława Skałki przy wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice organizowane są zajęcia i zawody mające na celu edukację i naukę bezpiecznego poruszania się po drogach w miasteczku ruchu przy Szkole Podstawowej nr 2 na szczeblu gminnym. Z kolei na etapie eliminacji powiatowych temu wydarzeniu patronuje i sponsoruje Starosta Powiatu.

Wobec tak dużej ilości różnych imprez i wydarzeń, zapytaliśmy Pana Stanisława, jak udaje mu się to wszystko zorganizować?

- Zawsze podkreślam, że wszystkie przedsięwzięcia i ich realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie także członków Klubu, osób niezrzeszonych i sponsorów. Począwszy od Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Powiatowej w Myślenicach, władz samorządowych (akceptacja trasy rajdów, odbiór trasy, zgody na przeprowadzenie imprezy na danym terenie), a przede wszystkim ZOPZM w Krakowie z prezesem Markiem Rutkowskim, z którym nasza współpraca od 45 lat układa się wzorcowo. Korzystając z okazji składam im serdeczne podziękowania za wieloletnią współpracę.

„Jeżeli nie potrafisz, nie pchaj się na afisz” – to credo życiowe pana Skałki, a czy jest ono słuszne? Ocenę pozostawiamy czytelnikom, a dla nieprzekonanych poniżej PEREŁKA Stanisława Skałki.