Z Polanki do Brukseli

Z Polanki do Brukseli

Laureaci szkolnego konkursu o Unii Europejskiej: Bogumiła Nalepa, Oliwia Skałka i Maksymilian Mentel wraz z opiekunem Marią Mirońską uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Brukseli i wizyty w Parlamencie Europejskim organizowanej na zaproszenie prof. Ryszarda Legutki przewodniczącego grupy ECR w Parlamencie Europejskim

Już w pierwszym dniu pobytu uczniowie mieli okazję zwiedzić Brukselę z przewodnikiem. Wędrując uroczymi uliczkami średniowiecznego miasta z zabytkowymi kamienicami, zobaczyli między innymi Pałac Królewski z powiewającą flagą państwową na jej szczycie wskazującą na obecność króla. Podziwiali piękną gotycką katedrę św. Michała i św. Guduli, która słynie z witraży, katedrę Notre-Dame du Sablon, zbudowaną w stylu gotyckim, zajmującą prawie hektar powierzchni, architektonicznie przypominającą koronkę. Wieczorem zachwycał pięknie oświetlony Wielki Plac (Grand-Place) będący historycznym centrum miasta z kamienicami z XVIII wieku.

Belgia to niewielki kraj w samym sercu Europy, jest republiką federalną, członkiem Unii Europejskiej, ONZ oraz NATO. Podzielona jest na trzy strefy językowe: francuską, niderlandzką i niemiecką. Bruksela - stolica Belgii oraz Unii Europejskiej jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, centrum handlowe kraju, najważniejszy ośrodek przemysłowy królestwa oraz siedziba główna Unii Europejskiej i NATO. Zamieszkuje w niej około miliona mieszkańców.

Drugi dzień pobytu w Brukseli zaczął się od porannego jesiennego spaceru w pełnym słońcu i zwiedzaniu światowej sławy zbiorów malarskich Królewskiego Muzeum Sztuk Pięknych. Po południu grupa wyjechała do Parlamentu Europejskiego na spotkanie z eurodeputowanym prof. Ryszardem Legutką i prezentacją na temat działalności parlamentu w Brukseli i Strasburgu, po czym uczniowie mogli zwiedzić salę obrad i obiekty siedziby.

W dniu wyjazdu była jeszcze możliwość dalszego zwiedzania Brukseli z przewodnikiem. Uczniowie zobaczyli Ratusz (Hotel de Ville) w stylu gotyckim, mury obronne miasta z czasów napoleońskich, słynne Atomium - symbol Brukseli - model atomu żelaza w ogromnym powiększeniu o wysokości 110 m. Rozbawił wszystkich jeden z symboli miasta: Manneken Pis, czyli figurka siusiającego chłopca. Słoneczna jesienna pogoda, wspaniała atmosfera i niezapomniane chwile na długo pozostaną w sercu młodych ludzi.

Adam Pawlikowski - dyrektor szkoły