Z szachami za pan brat

Z szachami za pan brat
Chętnych do szachowej rywalizacji nie brakowało. Fot. Fot. Myślenicka Akademia Talentów

Zajęcia z instruktorami i turnieje szachowe, zabawa w parku linowym, wyjazd kolejką na górę Chełm, gokarty rowerowe - tak spędzali czas uczestnicy półkolonii szachowo - rekreacyjnej Stowarzyszenia Myślenicka Akademia Talentów.

We wcześniejszych latach stowarzyszenie organizowało wakacyjne kolonie dla dzieci i młodzieży m.in. w Rabce - Zdroju czy Ustroniu. W tym roku, z racji zagrożenia epidemiologicznego, zaplanowano półkolonię - w Myślenicach. Zapisy rozpoczęły się początkiem czerwca, a zakończyły początkiem lipca. - Chcieliśmy pokazać dzieciom i młodzieży, że nasz teren również jest atrakcyjny pod względem turystycznym. Nie trzeba

wyjeżdżać, żeby w ciekawy sposób spędzić czas - podkreśla Małgorzata Jamrozik, organizator i kierownik wypoczynku. Półkolonia trwała przez cały ubiegły tydzień - od 20 do 26 lipca. Wzięło w niej udział 28 osób w wieku od 8 do 16 lat - byli to uczniowie szkół podstawowych i średnich z gminy Myślenice. - Zainteresowanie naszą propozycją było bardzo duże - zaznacza pani Małgorzata. Głównym celem półkolonii było umożliwienie zainteresowanym dzieciom i młodzieży rozwijania umiejętności gry w szachy oraz weryfikowanie ich postępów poprzez udział w turniejach szachowych rozgrywanych z rówieśnikami.

Szansa na wyższą kategorię

Zajęcia odbywały się w myślenickiej Szkole Podstawowej nr 4 oraz w terenie, w godzinach od 8.00 do 16.00. - Chciałabym bardzo podziękować pani dyrektor „Czwórki” Ewie Leśniak za udostępnienie nam placówki oraz za życzliwą współpracę - mówi Małgorzata Jamrozik. Uczestnicy rywalizowali w turniejach szachowych, również w tych kwalifikacyjnych, podczas których mogli uzyskać wyższe kategorie szachowe. Wyjątkową atrakcją była też możliwość gry na szachach ogrodowych. Półkolonię urozmaicił organizowany przez Sport Arena Myślenice „Wyścig Bohaterów”. Wszystkie atrakcje tego wyścigu połączone są w jedną, dużą fabułę z zagadkami, konkursami, zawodami integracyjnymi, poszukiwaniem kluczy. Finałem jest odnalezienie skarbca z prezentami. Przebieg gry to: „góra wrażeń” (7 podetapów), park linowy, kolej linowa na górę Chełm oraz wieża widokowa.

- Dzieci i młodzież były zachwycone zajęciami szachowymi oraz spotkaniami z rówieśnikami. Radość była tym większa, że w ostatnim czasie z powodu pandemii przebywanie we wspólnym gronie było ograniczone - zauważa nasza rozmówczyni.

Warto wspomnieć o tym, że na organizację półkolonii Stowarzyszenie Myślenicka Akademia Talentów otrzymało dofinansowanie z Urzędu Miasta i Gminy Myślenice w ramach konkursu „Wakacje 2020” w wysokości 7 tys. zł. Małgorzata Jamrozik przyznaje, że to bardzo cenna pomoc. - Dzięki dotacji mogliśmy m.in. zakupić przenośne stoliki przystosowane do plansz szachowych.

 

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).