Zacięta rywalizacja … robotów!

Zacięta rywalizacja … robotów!
Uczestniczki z Sieprawia Wiktoria Szczepanek (z lewej) i Olga Krausiewicz (z prawej) na imprezę do Raciechowic przywiozły robota „Janusza” i dzielnie mu kibicowały Fot. Fot. A. Ostafin

W minioną sobotę Szkołą Podstawową w Raciechowicach zawładnęły roboty z klocków Lego Mindstorms. Mierzyły się one w powiatowych mistrzostwach w sumo. Emocji nie zabrakło, każdy głośno dopingował swojego faworyta. Najlepszy okazał się robot wykonany przez młodzież z Pcimia.

Powiatowe Mistrzostwa Robotów odbyły się już po raz szósty. Ich pomysłodawcą jest Paweł Stożek ze stowarzyszenia KAT Dobczyce, który zajęcia z klocków Lego Mindstorms organizuje w miejscowym ośrodku kultury. - O takiej formie spędzania wolnego czasu usłyszałem w Pcimiu, tam właśnie odbywały się zajęcia z klocków. Pomyślałem, że inicjatywę tę mógłbym zaproponować mieszkańcom Dobczyc. Później do tego pomysłu włączył się również ośrodek kultury w Sieprawiu. Z czasem pomyśleliśmy, że może warto wprowadzić do tej dziedziny element rywalizacji i tak właśnie narodziły się mistrzostwa – wspomina Paweł. Do Dobczyc, Pcimia i Sieprawia szybko dołączyły inne miejscowości – Kobielnik, Wiśniowa i Raciechowice.

Co roku, wydarzenie odbywa się w różnych miejscach. W ubiegłym była to Wiśniowa, a w tym Raciechowice. W tegorocznej edycji mistrzostw wzięło udział 20 drużyn: z Dobczyc, Pcimia, Raciechowic, Sieprawia, Wiśniowej i Tokarni, składających się w sumie z ponad 80 dzieci i młodzieży oraz 20 robotów wykonanych z klocków Lego Mindstorms przez uczestników i ich opiekunów. Do zwycięstwa prowadziły poszczególne etapy. Najpierw na czterech ringach walczyło po pięć robotów. Dwa z każdego ringu, te, które nie zostały z niego zepchnięte przez przeciwnika, przechodziły dalej. Później najlepsza czwórka rywalizowała o podium. Ostatecznie zwycięzcą został robot „Zapora” grupy z Pcimia w składzie: Piotr Wątor, Mikołaj Wątor i Tomasz Borowski, drugie miejsce zajął „Tanos” grupy z tej samej miejscowości w składzie: Jakub Ambroży, Jakub Bombol i Olgierd Pandyra, a trzecie „Raciechowice 1” i grupa Paweł Burkat, Konrad Piwowarczyk, Filip Kalemba i Bartłomiej Doda. Laureaci otrzymali dyplomy, medale, puchary i nagrody rzeczowe.

Janusz z Sieprawia

Grupa z Sieprawia, mimo że nie zdobyła podium, bardzo cieszyła się z możliwości wzięcia udziału w mistrzostwach. Swojego robota, „Janusza” dzieci wspólnie z opiekunem Zbigniewem Sanowskim przygotowywały trzy miesiące. - To trudne zadanie, trzeba stworzyć całą konstrukcję od zera - podkreślał Zbigniew. Wiktoria Szczepanek, członkini grupy, od wielu lat dostawała na gwiazdkę klocki Lego i od tego zaczęła się jej pasja. Regularnie uczęszcza na zajęcia z klocków w Sieprawiu, podobnie jak jej koleżanka z grupy Olga Krausiewicz. Obie zaznaczały, że czerpią wielką satysfakcję z tworzenia coraz to większych konstrukcji. – Najtrudniejsze są początkowe prace nad robotem, później jest już łatwiej – mówiły. Podczas zawodów dziewczynki najbardziej obawiały się, by jakiś element konstrukcyjny urządzenia nie został uszkodzony.

Szymon Hobot ze Szkoły Podstawowej w Tokarni zdradził swój przepis na wykonanie solidnego robota. – Najważniejsza jest podstawa, musi być bardzo dobrze zrobiona. Poza tym, trzeba pamiętać o mechanizmach uniemożliwiających przeciwnikowi przewrócenie np. o spadach. Warto zwrócić też uwagę na koła i obciążenie – tłumaczył. Natomiast kolega Szymona z grupy, Sebastian Gwiżdż wyjaśnił nam, w jaki sposób steruje się urządzeniem.

– Zgrywamy do niego komputerowy program z czujnikiem koloru. Robot nie może przekroczyć białego koloru, którym oznaczona jest granica ringu. Jak się do niej zbliża, odwraca się i udaje w kierunku przeciwnika.

Zabawa, promocja i nauka

– Powiatowe Mistrzostwa Robotów mają być świetną zabawą dla dzieci i promować placówki prowadzące zajęcia z klocków Lego Mindstorms – mówił Paweł Stożek. Natomiast Janusz Włodarczyk, dyrektor SP w Raciechowicach dodał, że ważny jest też wymiar edukacyjny imprezy. – Dzieci mogą poznać tajniki robotyki i automatyki, rozwijać swoją pasję, a tym samym ukierunkowywać się co do swojej przyszłości.

Zawodom robotów towarzyszył Festiwal Mechatroniki zorganizowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Dobczycach. Prezentowali oni m. in. drukarki 3D, mechanizmy sterowania bram i kosiarkę sterowaną smartfonem. Dodatkowymi atrakcjami były malowanie twarzy, profesjonalny pokaz tresury psów oraz kiermasze słodkości i rękodzieła.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).