Zapaśnicy powalczą w kolejnym Memoriale

Sport 19 września 2023 Wydanie 35/2023
Zapaśnicy powalczą w kolejnym Memoriale
Fot. Dalin Myślenice

Już w najbliższą sobotę 23 września w sali sportów walki na myślenickim Zarabiu odbędzie się kolejna edycja Memoriału Władysława Ruska, Marka Horabika i Grzegorza Gomulaka w zapasach w stylu klasycznym. Na tych zawodach, zapoczątkowanych jeszcze w latach 80-tych swoje pierwsze zawodnicze szlify zdobywali zapaśnicy gospodarza turnieju, czyli Dalinu Myślenice.

Jak wygląda sportowe „wczoraj i dziś” Memoriału zapytaliśmy człowieka-instytucję myślenickich zapasów, Ryszarda Szpakiewicza, który w Dalinie funkcjonuje jako trener i działacz, ale przez wiele lat rozsławiał imię klubu jako zawodnik.

Czy któraś z edycji Memoriału szczególnie zapadła Panu w pamięć?

Pamiętam jedną, chyba z początków XXI wieku, zorganizowaliśmy ją na otwartym powietrzu i zawodnicy walczyli na słynnym kółku, zwanym również amfiteatrem. Starsi myśleniczanie z pewnością kojarzą to miejsce, bo było w latach 70. i chyba 80. również miejscem, gdzie najczęściej w niedziele występowali znani artyści z całej Polski. Tamta edycja Memoriału miała w sobie coś z klimatu meczów zapaśniczych z okresu 20- lecia międzywojennego.

Jak zmieniał się Memoriał przez tych kilkadziesiąt lat?

No cóż, w latach 80-tych i 90-tych był jedną z nielicznych imprez zapaśniczych w regionie i w zasadzie zawsze można było liczyć na dobrą obsadę zawodniczą, a przez to również bardzo ważny sprawdzian dla naszych zawodników. Dzisiaj kalendarz imprez zapaśniczych jest niezwykle napięty i naprawdę trudno wstrzelić się w jakiś dobry termin. Przenieśliśmy nawet Memoriał z wiosny na początek jesieni, ale i tak jedne zawody gonią drugie. Jeszcze kilkanaście lat temu można było spokojnie założyć, że do Myślenic przyjedzie niemal setka zawodników, teraz jest ich mniej, bo w tym samym momencie odbywa się jeszcze kilka innych mistrzostw, pucharów czy memoriałów.

Jakie kluby przyjadą w tym roku?

Najprawdopodobniej zobaczymy zawodników z GKS Katowice, Rudy Śląskiej, Dębicy, Krakowa, Jaroszowca oraz Janowa Lubelskiego. Zawody odbywać się będą w kategoriach młodzików do lat 15 oraz dzieci. Dalin w rywalizacji dziecięcej wystawi dwóch zawodników i również dwóch będzie nas reprezentować w zmaganiach młodzików. Będą to: Jakub Korbas - kat. wagowa do 75 kg) oraz Kacper Żelazny - w kategorii wagowej plus 85 kg. Obaj z dużym powodzeniem występują również w zawodach sumo, ale tym razem zobaczymy ich tylko w wersji zapaśniczej.

Rozmawiał: Rafał Podmokły