KWW Jarosława Szlachetki

Zaplanowany rozwój

Zaplanowany rozwój
Fot. Fot. Mariusz Węgrzyn

Strategia rozwoju gminy, przyjęta w czerwcu przez Radę Miejską w Myślenicach to jeden z najważniejszych dokumentów, który wyznaczał będzie kierunki rozwoju na najbliższe dziesięć lat.

Znaczenie strategii rozwoju

Trudno osiągnąć cel, jeśli nie wiesz, w jakim kierunku masz dążyć. Strategia rozwoju gminy wyznacza plan, który określa strategiczne cele rozwoju, kierunki działania, wskazuje środki finansowe i ich źródła niezbędne do realizacji przyjętych celów i zadań. Przyjęta strategia zawiera zasady i sposoby zarządzania rozwojem gminy, określając działania, jakie należy podjąć, aby gmina mogła funkcjonować i rozwijać się. Strategia zapewnia racjonalność w wykorzystaniu gminnych środków budżetowych, a dzięki podjętym decyzjom przy wyznaczaniu priorytetowych kierunków rozwojowych, pozwala uniknąć zbędnych dyskusji na temat kierunków ich wydatkowania.

Posiadanie strategii rozwoju gminy jest również istotnym atutem przy staraniu się o wszelkie środki finansowe z zewnątrz. Uzyskanie kredytu, bezzwrotnej dotacji z różnego typu fundacji, agencji i funduszy jest znacznie łatwiejsze, jeśli posiada się dobrze uzasadniony i przemyślany plan działań.

Powstanie Strategii gminy Myślenice

Projekt Strategii Rozwoju Gminy Myślenice na lata 2022-2032, jest efektem blisko dwuletnich działań we współpracy z Instytutem Ekonomii Przestrzeni, został on opracowany na bazie partycypacji myślenickiego samorządu z mieszkańcami, przedsiębiorcami, specjalistami oraz miejskimi urzędnikami.

Jak mówi burmistrz Jarosław Szlachetka:

- Opracowanie dokumentu strategicznego wyznaczającego kierunki rozwoju naszej gminy odbywało się w sposób inny niż dotychczas. Inny, dlatego, że po pierwsze prace nad strategią zostały poprzedzone pogłębioną diagnozą obszaru społeczno-gospodarczego gminy Myślenice, z uwzględnieniem jej obszarów funkcjonalnych. Opracowaliśmy Strategię według metodologii tzw. współtworzenia, czyli z szerokim udziałem społeczności lokalnej oraz podmiotów z obszaru naszej gminy. W takim duchu chcę także tę strategię realizować, poprzez umożliwienie stronie społecznej, naszym mieszkańcom zabranie swojego głosu w zakresie realizowanym przez Strategię. Mam nadzieję, że dzięki racjonalnemu wykorzystaniu lokalnych zasobów oraz partycypacyjnemu zarządzaniu w 2032 r. Myślenice będą gminą rozwijającą się w zrównoważony i odpowiedzialny sposób, a także zapewniającą swoim mieszkańcom bezpieczeństwo i wysoką jakość życia.

Według dr Janusza Jeżaka z Instytutu Ekonomiki Przestrzeni Myślenice posiadają potencjał do realizacji działań strategicznych według nowych koncepcji oraz metodologii, a nowe podejście do opracowana i realizacji strategii rozwoju gmin, z uwzględnieniem wskaźników ich realizacji zawierających konkretne wartości docelowe, to duża odwaga.

Opracowana Strategia stanowi najważniejszy dokument określający cele i kierunki rozwoju gminy w perspektywie najbliższej dekady. W dokumencie odzwierciedlone zostały aspiracje lokalnej społeczności oraz działania, które należy podjąć na rzeczy ich urzeczywistnienia.

Opracowanie Strategii było procesem wieloletnim, szeroko angażującym mieszkańców gminy i miasta oraz przedstawicieli lokalnych instytucji organizacji. To pierwsza Strategia gminy Myślenice, która opracowana została w trybie współprojektowania. Od momentu podjęcia działań diagnostycznych do chwili uchwalenia Strategii, w pracach nad Strategią uczestniczyło aktywnie prawie tysiąc osób. Można zatem powiedzieć, że współautorem Strategii jest społeczność lokalna Myślenic, której postulaty i oczekiwania stanowią podstawę, zawartych w Strategii kierunków rozwoju.

Konsekwentna realizacji Strategii sprawi, że gmina i miasto Myślenice będą rozwijać się w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Dzięki temu w perspektywie najbliższej dekady gmina będzie mogła zapewnić swoim mieszkańcom bezpieczeństwo oraz wysoką jakość życia. Podstawą sukcesu gminy będzie nie tylko racjonalne wykorzystanie lokalnych zasobów rozwojowych, ale również włączenie w zarządzanie jej rozwojem wiedzy i doświadczenia lokalnej społeczności.

Główne obszary Strategii

Strategia została opracowana w oparciu o cele w zakresie sześciu obszarów Strategicznych: Ludzie, Życie, Zarządzanie, Mobilność, Środowisko, Ekonomia.

Ludzie – obszar obejmujący partnerskie relacje z mieszkańcami, na które składają się w szczególności: informowanie o planowanych w gminie przedsięwzięciach, konsultowanie projektów i zamierzeń inwestycyjnych, pytanie o opinie i uwzględnianie ich na etapie realizacji, partycypacja rozumiana jako zapraszanie mieszkańców do uczestniczenia w rozwoju gminu poprzez wspólne decydowanie o kierunkach i wspólne realizowanie zadań oraz delegowanie polegające na powierzaniu grupom mieszkańców wybranych zadań w duchu wzajemnego zaufania i poczucia współodpowiedzialności za gminę.

Życie – obszar związany z jakością życia w gminie, na którą składa się między innymi: bezpieczeństwo mieszkańców, szeroka i odpowiadająca im potrzebom oferta kulturalna i edukacyjna, a także łatwy dostęp do infrastruktury społecznej. O jakości życia przesądza również przemyślania polityka demograficzna. To również rewitalizacja obszarów gminy, które tego wymagają, dzięki której przestrzeń otaczająca mieszkańców stanie się dla nich bardziej funkcjonalna i estetyczna.

Zarządzanie – obszar obejmujący sposoby zapewnienia mieszkańcom dostępu do informacji na temat planów, przebiegu i rezultatów prac w strefie publicznej oraz możliwość aktywnego wpływu na kształt dokumentów i kierunki rozwoju gminy. Ważnym jego komponentem jest również planowanie i kształtowanie przestrzeni gminy poprzez przygotowanie, wdrażanie i monitorowanie lokalnych i ponadlokalnych planów i polityk rozwojowych.

Mobilność – obszar obejmujący zagadnienia związane z optymalizowaniem poruszania się osób i towarów w przestrzeni gminy w ramach zrównoważonego transportu, a także problemy związane ze stymulowaniem mobilności mieszkańców z korzyścią – rozumianą w kategoriach ekonomicznych, czasowych, środowiskowych oraz bezpieczeństwa – dla nich samych. Działania w tym obszarze ukierunkowane są również na zapewnienie adekwatnych rozwiązań dla różnych kategorii użytkowników dróg: pieszych, rowerzystów, kierowców samochodów i motocykli oraz osób korzystających z transportu zbiorowego.

Środowisko – ten obszar obejmuje ważne kwestie związane z odpowiedzialnym gospodarowaniem zasobami naturalnymi, aktywną ochroną środowiska z uwzględnieniem zachodzących zmian klimatycznych, a także wyzwań związanych z podnoszeniem efektywności energetycznej i dbałością o niskoemisyjność lokalnej gospodarki.

Ekonomia – obszar poświęcony zagadnieniom związanym z innowacyjną i zdywersyfikowaną gospodarką, w tym rozwojowi różnych gałęzi gospodarki, zwłaszcza turystyki, rynkowi pracy oraz polityce inwestycyjnej.

 

Marta Duszyk Marta Duszyk Autor artykułu

Absolwentka teatrologii na UJ, wielka miłośniczka książek, lubi spokój, koty i psy; z uwagą obserwuje otaczającą ją rzeczywistość i ludzi. Sekretarz Redakcji Gazety Myślenickiej od grudnia 2019.