„Zarabie 2.0”, czyli plan na „perłę Myślenic”

„Zarabie 2.0”, czyli plan na „perłę Myślenic”

W czwartek 28 marca podczas briefingu prasowego poznaliśmy założenia planu „Zarabie 2.0”, czyli planu zagospodarowania rekreacyjnej dzielnicy Myślenic. Jak mówił podczas tego briefingu burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, plan ten ma wydobyć wciąż niewykorzystany do końca potencjał Zarabia i sprawić, że stanie się ono jeszcze bardziej atrakcyjne i będzie przyciągało jeszcze więcej mieszkańców i turystów. A to wszystko za sprawą m.in. ścieżki w koronach drzew, muszli koncertowej, laguny dla najmłodszych, mola, tężni i wielu innych atrakcji.

Zaczęto od przypomnienia tego co w ciągu ostatnich 5 lat zmieniło się na Zarabiu i co pojawiło się tam nowego, a więc od plaż piaszczystych, Volleyball Areny, czyli boisk do siatkówki plażowej, skateparku z pumptrackiem (który już wkrótce ma zostać oddany do użytku), ścieżki sensorycznej, pierwszych tras kompleksu Myślenice Singletracks, oświetlenia ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż Raby i niedawno rozpoczętych modernizacji: stadionu KS Dalin oraz basenu letniego, na którym pierwszy etap tej modernizacji ma się zakończyć przed lipcem br. tak, aby w wakacje można było korzystać tam z kąpieli.

W najbliższych planach jest wymiana oświetlenia w parku miejskim im. Jana Izydora Sztaudyngera. I to nie wszystko co nowego ma się pojawić w tym parku.

– Dziś otrzymaliśmy informację o przyznaniu nam ponad 200 tys. zł na budowę tężni solankowej – przekazał burmistrzu podczas tego briefingu.

I dodał, że kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu, który wyłoni wykonawcę tej inwestycji. Jej szacunkowa wartość to ok. 500 tys. zł.

Gmina posiada też projekty przebudowy i modernizacji dwóch placów zabaw (w parku miejskim i w rejonie górnego jazu) i wkrótce zamierza wystąpić o wydanie pozwoleń na budowę.

Cały czas oczekiwane jest też rozpoczęcie inwestycji, gdzie inwestorem nie jest gmina, a prywatna firma, tj. budowy nowego lokalu „Lata na Zarabiu”.

Plan zagospodarowania Zarabia „Zarabie 2.0” to opracowany przez zespół architektów z pracowni Archi Gard zbiór pomysłów i propozycji, które mogą w przyszłości stać się podstawą do przygotowania projektów i zmiany kolejnych miejsc w miarę, jak mówił burmistrz, możliwości (projekty te wymagałaby uzgodnień np. z Wodami Polskimi, pod zarządem których znajduje się rzeka Raba) i posiadanych środków. Szanse na pozyskanie tych ostatnich władze gminy upatrują szczególnie w funduszach europejskich.

Szacunkowa wartość wszystkich propozycji zawartych w tym planie to 100-150 mln zł.

Jest ich bardzo wiele, ale jak zaznaczono, są to pomysły, które mogą, a nie muszą być wykonane. Zdaniem burmistrza, na pierwszy plan, oprócz nowych ścieżek i placów zabaw, wysuwają się takie potrzeby jak: zadaszenie kortów tenisowych, nowoczesne sanitariaty, czy budowa tężni solankowej na którą, gmina pozyskała dotację. Głos w tej sprawie mają też zabrać mieszkańcy, bo plan ma trafić pod konsultacje.

W duży skrócie plan obejmuje obszar po obu stronach rzeki od dawnego kampingu Prima za tzw. Małpim Gajem aż po dolny jaz.

Oba brzegi miałaby zostać skomunikowane za pomocą dwóch nowych kładek. Jedna z nich miałaby powstać w rejonie górnego jazu, a druga dolnego. One oraz ścieżki miałyby stworzyć pętlę, którą można by pokonać pieszo lub na rowerze, a wzdłuż której znajdowałby się wspomniane wcześniej atrakcje.

W rejonie górnego jazu architektki zaproponowały m.in.: powiększenie plaży piaszczystej, modernizację boisk, muszlę koncertową, mniej więcej na wysokości skateparku – molo, a pod mostem w ciągu ulicy Piłsudskiego kładkę i huśtawki.

Najwięcej zmian przewidziano w rejonie dolnego jazu. To m.in. powiększenie parkingu, laguna, czyli brodzik z atrakcjami dla dzieci, nowa przystań kajakowa, bezpieczne miejsce do morsowania, a na drugim brzegu rzeki ścieżka w koronach drzew i tyrolka.