Zawód: niania

Zawód: niania
Rodzicom często trudno pogodzić pracę z opieką nad dzieckiem. Zatrudnienie niani to jedno z pomocnych rozwiązań. Fot. ROPS Kraków

Chcesz pracować, a nie masz z kim zostawić swojego dziecka? Zatrudnij nianię! To coraz bardziej popularne zajęcie, pań chętnych do opieki nad najmłodszymi nie brakuje. Do skorzystania z takiej propozycji zachęca również Województwo Małopolskie - ogłosiło, trzeci już, nabór do projektu na dofinansowanie kosztów zatrudnienia niani.

Projekt „Małopolska Niania 2.0”, przeznaczony dla mieszkańców województwa małopolskiego, ma na celu pomoc rodzicom dzieci do lat trzech w podjęciu lub kontynuacji zatrudnienia po przerwie związanej z urodzeniem i opieką nad dzieckiem, poprzez zapewnienie ich pociechom opieki. Rodzice mogą otrzymać miesięczne dotacje na ten cel przez okres do 12 miesięcy w wysokości 1850 zł brutto (wsparcie podstawowe, gdy dochód na jednego członka rodziny jest wyższy niż 925 zł brutto) lub 2600

zł brutto (wsparcie podwyższone, gdy dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 925 zł brutto). Co ważne, aby skorzystać z tych środków, dana rodzina musi zatrudniać nianię w oparciu o umowę.

Zgłoszenia do 26 sierpnia

Przyjmowanie wniosków o przyznanie dofinansowania ruszyło 8 lipca i potrwa do 26 sierpnia. Szczegółowe informacje odnośnie projektu i wniosków można uzyskać mailowo - adres niania@rops.krakow.pl, telefonicznie - numery 698 897 002 i 12 422 06 36 wew. 23, poprzez projektowego Facebooka lub stronę Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie rops.krakow.pl. Kontaktując się telefonicznie warto pamiętać o tym, że dyżur pełniony jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 - 16.00.

- Inicjatywa „Małopolska Niania 2.0” to uzupełnienie oferty żłobków, klubów dziecięcych czy usług opiekuna dziecięcego - tego rodzaju rozwiązania są zdefiniowane w ustawie o opiece nad dziećmi do lat trzech. Wiemy, że poziom dostępu do takich ofert jest w Małopolsce bardzo zróżnicowany, najsłabszy na terenach wiejskich czy miejsko - wiejskich, gdzie z takiej opieki korzysta niewielki odsetek dzieci. Stąd pomysł na projekt dofinansowujący koszty zatrudnienia niani - wyjaśnia Rafał Barański, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

Nasz rozmówca podkreśla, że każdy nabór do projektu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Do pierwszego wpłynęło ponad 500 zgłoszeń, do drugiego była to podobna liczba. Do bieżącej edycji projektu zaangażować można 650 rodzin. Co ważne, dostępny jest on również dla osób niepełnosprawnych.

Cierpliwość i życzliwość

Pracę jako niania w gminie Myślenice podjęła 19 - letnia Aneta z Bysiny. Na co dzień rolę tę łączy z nauką w szkole średniej. Teraz, z racji wakacji, ma na to zajęcie więcej czasu. - Już wcześniej opiekowałam się dwoma kuzynami - od pierwszego roku ich życia do kilku lat. Sprawiało mi to mnóstwo radości, pomyślałam, że mogłabym zająć się tym zawodowo - wspomina Aneta. Obecnie jest nianią dla dwójki kilkuletnich dzieci. Jakie cechy powinna jej zdaniem posiadać dobra niania? - Przede wszystkim mieć dużo chęci do opieki nad dziećmi, czerpać z niej radość, być cierpliwą, życzliwą, wzbudzać zaufanie - wymienia dziewczyna. Nasza rozmówczyni przyznaje, że dzieciom, przyzwyczajonym do obecności mamy, często trudno zaakceptować nianię. Sama miała taki problem. - Starszy chłopczyk szybko złapał ze mną dobry kontakt, ale jego młodszej siostrze przekonanie się do mnie zajęło więcej czasu. Udało się jednak i teraz tworzymy zgrane trio.

Do obowiązków Anety należą głównie podawanie dzieciom posiłków oraz zabawa z nimi. Jeśli pogoda dopisuje wybierają się na spacery czy place zabaw, a w przypadku niekorzystnej aury spędzają czas w domu m.in. grając w gry planszowe.

Aneta chce w przyszłości pracować w przedszkolu. Zdobyte doświadczenie z pewnością więc jej się przyda.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).