KWW Jarosława Szlachetki

Zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza

Sport 14 lipca 2020 Wydanie 26/2020
Zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza

W ubiegłym tygodniu zawodnicy z licznych kół PZW Małopolski wzięli udział w II Drużynowych Zawodach Wędkarskich o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki.

Na przełomie lat 2016-2018 turniej organizowany był pod patronatem ówczesnego posła ziemi myślenickiej i zyskał bardzo dobrą renomę, która utrzymuje się do dziś. Zawody odbyły się na łowisku koła PZW Myślenice w Osieczanach. Tamtejsze stawy użytkowane są przez myślenickich wędkarzy od przeszło dwudziestu lat. W roku 2018 dzięki pomocy fundacji Orlen udało się zmodernizować łowisko, poprzez wykonanie przekopu z drugiego na trzeci staw, co umożliwia migrację ryb.

Turniej organizowany jest w formule łączonej spławik-grunt, gdzie startuje dwóch zawodników łowiących na dwóch odrębnych łowiskach. Na

pierwszym łowisku zawodnik korzysta z metody spławikowej, natomiast na drugim jest to wyłącznie metoda gruntowa. Tym, co odróżnia łowienie na tzw. grunt od np. metody spławikowej jest brak spławika w zestawie, którego zadaniem jest utrzymywanie się na powierzchni wody i zasygnalizowanie brania. W łowieniu na grunt wędka spoczywa nieruchomo na specjalnej podpórce a drganie szczytówki sygnalizuje czy ryba bierze przynętę. Jeśli połów dokonywany jest tak jak w przypadku minionych zawodów na stawie lub innej wodzie stojącej, wówczas zestaw umieszcza się równolegle do powierzchni wody.

W tegorocznych zmaganiach na osieczańskich stawach gościliśmy dwadzieścia dwuosobowych drużyn z różnych regionów Małopolski od Krakowa aż bo Bielsko-Białą czy Nowy Sącz. Najwięcej drużyn oczywiście zgłosiło się z samych Myślenic. Wśród tutejszych oraz gości byli między innymi zawodnicy, którzy na podium stawali już niejednokrotnie oraz Ci, którzy w zawodach debiutują po raz pierwszy. Zanęcanie rozpoczęło się zgodnie z programem zawodów punkt 8.50.

Troszkę wyjaśnień co do zanęty. Jej składniki miesza się i wstępnie nawilża oraz odstawia na pewien czas przed wykorzystaniem by następnie przetrzeć je np. z odpowiednią ilością gliny lub ziemi przez specjalne sito a następnie po dodaniu robaczków albo formuje się z niej kule do rzucania z ręki albo poprzez metalowy koszyczek czy procę podaje się ją w łowisko. Nawilżenie zanęty to bardzo ważny element przygotowania do zawodów, gdyż nawet najlepsza i najdroższa zanęta nie zapewni sukcesu jeżeli będzie źle przygotowana. Mówiąc obrazowo jest to jak z przepisem na doskonałe ciasto, który sam z siebie sukcesu nie gwarantuje. Zanęta ma za zadanie zwabić ryby w pole nęcenia, gdzie zaczyna się ich odławianie przez wędkarza.

Najlepsi zawodnicy przyjęli taktykę budowania swojego wyniku na mniejszych rybach typu płotka, krąp czy okoń i ich regularnym odławianiu w celu budowania wyniku wagowego zaś inni przez całe 4 godziny polowali na „dużą” rybę. To samo tyczyło się zanęt, gdzie wykorzystano ubogą w składniki spożywcze i ciemną mieszankę na „drobnicę” lub jaśniejszą i bardziej sycącą na karpie. Jak twierdzi wielokrotny medalista Łukasz Flaga (w samym roku 2014 Drużynowe Mistrzostwo Świata U23, 7 miejsce indywidualnie na Mistrzostwach Świata, 3 miejsce na Mistrzostwach Polski U23) „Podczas łowienia metodą gruntową doskonale sprawdziła się technika bardzo cienkiego przyponu, który dość długo opada na dno. Jest to zestaw dedykowany do połowu mniejszych ryb, na których właśnie starałem się budować swój wynik” Tego typu sposób podania przynęty okazał się być bardzo atrakcyjny dla płotek, które żerowały wysoko w toni. Mieliśmy okazję się o tym przekonać tuż podczas finalnego ważenia, gdyż Łukasz w klasyfikacji indywidualnej kategorii „Grunt” osiągnął wynik 2260g, co pozwoliło po raz kolejny na zajęcie pierwszego miejsca.

Taktyki połowu na zawodach różniły się znacznie. Znaleźć można było zawodników, którzy łowili pasywnie oraz aktywnie. W przypadku tego ostatniego zestaw zarzucano do wody, który pozostawał tam nie dłużej niż dwie, trzy minuty. „Chmura, która powstaje w momencie gdy koszyczek z przynętą zamocowany do zestawu wpada do wody, utrzymuje się tam nieco ponad dwie minuty” - komentuje zwycięzca Łukasz Flaga. W przypadku aktywnej techniki połowu wykorzystywano niewielkie koszyczki zanętowe, by nie przesycić ryb znajdujących się w pobliżu przyponu. Poniekąd trudne warunki wymusiły na zawodnikach częstą zmianę przynęty i miejsca rzutu. W przypadku płoci brania były dość agresywne - jeśli chodzi o ten rodzaj ryb to częstym jest zjawisko „sprawdzania” przynęty, którą ryba bierze do pyska i sekundę później już odpływa.

Zawody odbyły się przy pięknej słonecznej pogodzie. Wysokie nasłonecznienie nie sprzyjało jednak zarówno warunkom na łowisku, jak i samym zawodnikom, toteż każdy otrzymał stosowną ilość wody oraz posiłek tuż po zakończeniu rywalizacji.

- Jestem dumny, że zawody, które kilka lat temu sam współtworzyłem i w których startowałem cieszą się tak dużą popularnością zarówno wśród miejscowych wędkarzy jak i przyjezdnych. Jako samorząd gminny mocno wspieramy wędkarstwo sportowe i chcemy, aby poziom zawodników oraz ranga tych zawodów rosły. W tym roku jestem zbudowany dodatkowo tym, że I i II msc zajęły nasze miejscowe drużyny. Serdecznie im Gratuluję –komentuje wiceburmistrz Mateusz Suder.

Po końcowym sygnale dźwiękowym punkt 14.00 nastąpiło ważenie odłowionych ryb oraz wyłonienie zwycięzców. Nagrody przyznawane w poszczególnych kategoriach to puchary oraz nagrody rzeczowe w postaci zanęt wędkarskich ufundowanych przez Miasto i Gminę Myślenice. Na bieżąco zawodnikom towarzyszyły kamery naszego portalu Myślenicka24 oraz Okręgu PZW Kraków. Film z zawodów zostanie opublikowany na naszych stronach internetowych. Poniższy spis obrazuje uzyskane wyniki w poszczególnych kategoriach.

Drużynowe - Il. Pkt (5+8)

I msc Myślenice-Skawina Hutnik - 3

II msc Myślenice IV - 5

III msc Nowy Targ - 16

IV msc Okręg Bielsko Biała 13

„Spławik” - indywidualne

I msc Świebodzki Karol - waga 3270

II msc Kolasa Marek - waga 2110

III msc Dryg Roman - waga 1835

IV msc Budek Jakub - waga 1825

„Grunt” - indywidualne

I msc Flaga Łukasz - waga 2260

II msc Budek Kazimierz - waga 2000

III msc Profic Ryszard - waga 1640

IV msc Litz Krzysztof - waga 1490

Szymon Dyczkowski