Zawojują piłkarski świat?

Zawojują piłkarski świat?
Umowę o utworzenie klasy sportowej w Małopolskiej Szkole Gościnności podpisano 29 czerwca. Fot. Fot. Karolina Bednarz - Wielgus

Już we wrześniu w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach ruszą zajęcia w klasie sportowej liceum ogólnokształcącego, nad którymi merytoryczny nadzór sprawować będą trenerzy Wisły Kraków. Za nami już rekrutacja do klasy przeprowadzona w formie testów sprawnościowych.

Cieszę się, że sprawa, którą rozpoczęliśmy wiosną 2019 roku z Rafałem Wisłockim oraz Piotrem Obidzińskim została sfinalizowana przez klub z Krakowa z władzami samorządowymi województwa małopolskiego. Sportowe klasy patronackie są coraz popularniejsze w piłkarskim świecie. To szansa dla młodych i uzdolnionych piłkarzy z Myślenic – komentuje burmistrz Jarosław Szlachetka.

Umowa między Województwem Małopolskim a Wisłą Kraków, na mocy

której w Małopolskiej Szkole Gościnności powstanie klasa sportowa o profilu piłki nożnej, podpisana została 29 czerwca w siedzibie klubu w Krakowie przy ul. Reymonta. Obowiązywać będzie ona do 2024 roku, czyli przez cały cykl edukacyjny, od pierwszej do czwartej klasy liceum. W spotkaniu wzięli udział: prezes Wisły Kraków Dawid Błaszczykowski, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz, członek zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec - Lech, radni Województwa Małopolskiego Rafał Kosowski i Stanisław Bisztyga, dyrektor Departamentu Edukacji Województwa Małopolskiego Dariusz Styrna, dyrektor Małopolskiej Szkoły Gościnności Jerzy Niedenthal oraz wicedyrektorka szkoły Anna Ambroży.

Jak podkreśla pani Anna, inicjatywę takiej współpracy podjął piłkarski klub, a szkoła chętnie na nią odpowiedziała. - Na zajęcia do naszej placówki uczęszczają młodzi zawodnicy Wisły, więc mamy z tym klubem dobry kontakt, co z pewnością przyczyniło się do decyzji działaczy o utworzeniu klasy sportowej właśnie u nas. To świetny pomysł. Uczniowie będą mogli jednocześnie zdobywać ogólną wiedzę zawartą w programie nauczania liceum i rozwijać swoje sportowe umiejętności. Poza tym, kształtowany będzie także ich charakter poprzez naukę dyscypliny czy zasad zdrowej sportowej rywalizacji - mówi wicedyrektorka i dodaje, że żadna szkoła w okolicy nie posiada w swojej ofercie nauczania klasy o profilu piłki nożnej. - Będzie ona z pewnością dużym atutem naszej szkoły.

WF i trening

Klasa, 22 - osobowa, będzie miała 10 godzin zajęć sportowych w ciągu tygodnia - 3 godziny wychowania fizycznego i 7 godzin treningu piłkarskiego. Zajęcia odbywać się będą na terenie szkoły, która - jak podkreśla nasza rozmówczyni - dysponuje świetnym zapleczem sportowym (pełnowymiarowym boiskiem trawiastym, kadrą trenerską) oraz na terenie znajdującej się nieopodal bazy szkoleniowej Wisły. Poprowadzą je nauczyciele myślenickiej szkoły posiadający trenerskie uprawnienia, a trenerzy Wisły Kraków prowadzić będą nad nimi nadzór merytoryczny.

Testy sprawnościowe kandydatów, które zadecydują o przyjęciu do klasy, odbyły się 30 czerwca w Myślenicach - na boiskach szkoły i Wisły Kraków. Wzięło w nich udział około 30 osób - zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Wyniki poznamy 12 sierpnia. Co ciekawe, do klasy mogli aspirować młodzi ludzie z całej Polski, nie tylko z powiatu myślenickiego.

- Oddział sportowy jest przedsięwzięciem pilotażowym. Jeśli się powiedzie, po uzyskaniu zgody odpowiednich władz, będzie kontynuowany - zaznacza Anna Ambroży.

 

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).