Zbiórka w kościele, nie w sklepach

Zbiórka w kościele, nie w sklepach
Dorota Gabryś (z prawej) w Caritas „Betania” działa od 15 lat. Na zdjęciu z księdzem Tomaszem Białonem, kierownikiem placówki i koordynatorem zbiórki Katarzyną Poradzisz. Fot. archiwum Caritasu „Betania”

W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, wielkanocna zbiórka żywności organizowana przez Parafialny Zespół Caritas „Betania” w Myślenicach nie odbywa się w sklepach. Dary można składać do koszy znajdujących się przy bocznych ołtarzach myślenickiego sanktuarium.

Parafialny Zespół Caritas „Betania” działa od 1991 roku przy parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach. Wielkanocne zbiórki żywności organizuje od kilku lat. Przeprowadzane są one przez trzy tygodnie poprzedzające Wielkanoc w piątki i soboty w sklepach spożywczych znajdujących się na terenie Myślenic (a od grudnia 2019 roku również w Osieczanach i Stróży) oraz w Wielką Sobotę w myślenickim sanktuarium. - Klienci sklepów wrzucają do koszy produkty niewymagające przetworzenia, jak cukier, mąka, konserwy, makarony czy słodycze. Natomiast w Wielką Sobotę wierni przekazują produkty ze swojej święconki - wyjaśnia Dorota Gabryś, koordynująca pracę wolontariatu Caritasu „Betania”. - Odzew na naszą inicjatywę jest bardzo duży. Ludzie chętnie pomagają, kosze szybko się zapełniają - podkreśla pani Dorota.

300 wolontariuszy

W zbiórkach sklepowych uczestniczy 300 wolontariuszy, którzy stacjonują przy koszach. Wolontariat tworzą wolontariusze Caritasu oraz uczniowie szkół podstawowych i średnich z Myślenic i okolic m.in. szkół podstawowych nr 2 i 4 w Myślenicach oraz w Trzemeśni, zespołów placówek oświatowych w Bysinie i Głogoczowie czy myślenickich szkół średnich - I LO im. T. Kościuszki, Małopolskiej Szkoły Gościnności i Zespołu Szkół Techniczno - Ekonomicznych.

Zebrane w sklepach i kościele dary przekazywane są osobom potrzebującym - niepełnosprawnym, chorym, samotnym, starszym, bez pracy czy bezdomnym, które swoim wsparciem obejmuje Caritas „Betania”. Obecnie jest to blisko 200 osób z powiatu myślenickiego. Zgłaszają się one do Caritasu same bądź kieruje je tam Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Dorota Gabryś zaznacza jednak, że potrzeb jest znacznie więcej. - Myślę, że przy każdej parafii powinna działać taka placówka jak nasza, która pomagałaby parafianom.

Włącz się i ty!

W tym roku, z racji panującej pandemii, zrezygnowano ze zbiórki w sklepach. Nie wiadomo czy uda się przeprowadzić zbiórkę w Wielką Sobotę, czy święcenie pokarmów się odbędzie. Dary składać można natomiast do koszy znajdujących się przy bocznych ołtarzach kościoła.

- Zachęcam wszystkich do włączenia się w tę akcję pomocy - mówi pani Dorota.

Zbiórka rozpoczęła się 7 marca i potrwa do Wielkanocy. Dorota Gabryś ma nadzieję, że zbiórkę w sklepach uda się przeprowadzić na przełomie września i października oraz przed świętami Bożego Narodzenia. - Te dwie zbiórki oraz wielkanocna to nasze stałe inicjatywy.

Msze i spotkania

Oprócz zbiórek żywności myślenicki Caritas raz w miesiącu organizuje msze święte dla osób niepełnosprawnych i głuchych oraz prowadzone przez wolontariuszy spotkania integracyjne. W programie spotkań znajdują się m.in. projekcje filmów, karaoke i zajęcia plastyczne.

- Organizujemy też mikołajki, Dzień Dziecka, wigilię dla osób samotnych, udzielamy korepetycji uczniom z rodzin wielodzietnych, pomagamy finansowo - płacimy za rachunki, wykupujemy leki, kupujemy opał na zimę - często za środki z 1 procenta podatku, wypożyczamy sprzęt rehabilitacyjny - wózki, łóżka czy kule. Co roku planujemy wakacyjny wyjazd dla osób niepełnosprawnych - w ubiegłym roku byliśmy w Budach Głogowskich koło Rzeszowa, w tym, jeśli pandemia nie przeszkodzi, chcemy wyjechać na Mazury - wymienia nasza rozmówczyni. Warto wspomnieć o tym, że nie tylko osoby potrzebujące przychodzą do Caritasu, ale także w ich domach odwiedzają je wolontariusze. - Teraz przez sytuację epidemiczną spotkania i odwiedziny zostały zawieszone, ale mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli je wznowić - mówi koordynatorka wolontariatu Caritasu „Betania”.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).