Zbyszek byłby dumny

Zbyszek byłby dumny
Uczestnicy Memoriały Zbyszka Bobowskiego A. D. 2019 Fot. Fot. R. Podmokły

Nie chce się wierzyć, ale 4 lata już miną od czasu, gdy odszedł od nas Zbyszek Bobowski – rodowity Żywczanin, przeważającą większość życia spędził jednak w Myślenicach.

Z wykształcenia geodeta, nauczyciel, wychowawca młodzieży akademickiej, z zamiłowania fotograf-dokumentalista, pisarz, autor pięknej publikacji pt. „Kapliczki, krzyże, figury…” i tenisista stołowy – amator. Ta ostatnia pasja popularyzatora sportu przejawiała się u niego w taki sposób, że dwa razy w tygodniu w zorganizowanej w swoim domu sali ping-ponga rozgrywał mecze z przyjaciółmi.

Dla uczczenia pamięci Zbyszka Bobowskiego i tych niezwykłych wieczorów z tenisem stołowym w 2016 roku, z inicjatywy Kazimierza Marszałka zorganizowano Memoriał im. Zbyszka Bobowskiego, na którym może swoje umiejętności zaprezentować każdy niezrzeszony tenisista stołowy. W tym roku odbyła się już czwarta edycja Memoriału i jak zwykle zgromadziła kilkudziesięciu pasjonatów celuloidowej piłeczki. Kilkugodzinne zmagania, które 25 kwietnia odbywały się w kilku kategoriach wiekowych, a wśród zwycięzców odnajdziemy nazwiska zawodników, których można już określić mianem stałych bywalców Memoriału. Rywalizacja chociażby w kategorii +70, w której mierzy swoje siły kwartet: Jacek Hołuj, Władysław Kwinta, Bogusław Lehman i Jan Kurcab to już właściwie memoriałowa klasyka, jak starcie Lakersów z Celtami w NBA. Podobnych konfrontacji jest jednak znacznie więcej, bo ten Memoriał to nie tylko okazja do zmierzenia swoich sił z rywalami, ale i zawierania sportowych przyjaźni. Zbyszkowi Bobowskiemu ta impreza z pewnością się podoba.

Zwycięzcy memoriału

Mężczyźni do lat 50: 1. Marcin Buczek, 2. Andrzej Kuchnia, 3. Grzegorz Górecki;

Mężczyźni od lat 50 do70: 1. Marian Knap, 2. Piotr Baran, 3. Zbigniew Stelmach;

Mężczyźni powyżej 70 lat: 1. Jan Kurcab, 2. Jacek Hołuj, 3. Bogusław Lehman;

Kobiety juniorki: 1. Gabriela Bałucka, 2. Anna Klaja, 3. Kamila Żądło;

Kobiety seniorki: 1. Agata Pawlik, 2. Joanna Gaździk, 3. Dorota Majewska.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).