Zdarzenia

Zdarzenia

Głogoczów, zderzenie

W dniu 23 czerwca na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Głogoczów doszło do zderzenia motocykla z samochodem osobowym. Dyżurny Straży Pożarnej po otrzymaniu zgłoszenia zadysponował o godzinie 16.31 do działań strażaków OSP Głogoczów i JRG Myślenice. Na miejscu stwierdzono, iż poszkodowany został kierujący jednośladem. Pomocy medycznej udzielali ratownicy z ZRM. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, zamknięto dla ruchu odcinek drogi w kierunku Krakowa. Po uzyskaniu informacji z SKKP, iż na miejsce leci śmigłowiec LPR przygotowano i zabezpieczono miejsce do lądowania. Druhowie z OSP włączyli się do pomocy w prowadzeniu czynności RKO u osoby poszkodowanej do momentu przybycia lekarza na miejsce wypadku. Próby przywrócenia czynności życiowych nie powiodły się, lekarz z LPR stwierdził zgon motocyklisty. Po zakończeniu czynności operacyjnych policji i prokuratora usunięto pojazdy na pobocze jezdni, poddano sorpcji rozlane płyny eksploatacyjne oraz usunięto skutki zdarzenia. Całość działań ratowniczych i wyjaśniających trwała 4 godziny powodując utrudnienia na ruchliwej drodze jaką jest zakopianka.

bryg. Roman Ajchler

Mężczyzna, który celowo potrącił psa, zatrzymany

Myśleniccy policjanci ustalili i zatrzymali sprawcę potrącenia psa w Biertowicach. Mężczyzna, widząc idącego drogą czworonoga, najpierw zatrzymał się, a następnie z impetem ruszył i celowo wjechał w zwierzaka.

Na jednej z internetowych grup, oficer prasowy myślenickiej komendy natrafił na anonimową relację świadka zdarzenia drogowego. Wynikało z niego, że mogło dojść do przestępstwa. Świadek twierdził, że widział jak samochód potrącił psa, a sposób, w jaki zachował się kierowca – samochód przyśpiesza - wskazywał na to, że zrobił to celowo.

Od tego momentu rozpoczęły się intensywne czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy oraz… odnalezienia potrąconego pieska. Jeszcze tego samego dnia, policjanci ustalili świadków oraz zdobyli nagranie z monitoringu pokazujące całe zdarzenie i potwierdzające brutalne działanie sprawcy. Po kilku dniach intensywnej pracy kryminalni namierzyli kierowcę. 24 czerwca br. 24 - letni mieszkaniec powiatu wadowickiego został zatrzymany i wkrótce stanie przed obliczem sądu. Usłyszał już zarzut znęcania się nad zwierzętami, a prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru. Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do trzech lat więzienia i 100 tysięcy złotych grzywny. Jeżeli sąd uzna, że sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem, może wymierzyć karę 5 lat więzienia. Pies został odnaleziony i już powrócił do swoich właścicieli.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w poszukiwania sprawcy zdarzenia, a w szczególności internautom.

sierż. sztab. Dawid Wietrzyk
Oficer prasowy KPP w Myślenicach

Włączenie jednostki OSP Krzeczów do KSRG

W dniu 24 czerwca w siedzibie OSP Krzeczów odbyła się uroczystość wręczenia Decyzji o włączeniu jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Decyzja Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej obowiązuje od 1 maja 2020 roku. W skromnej uroczystości w okresie trwającej epidemii wzięli udział Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Sławomir Kaganek, Wójt Gminy Lubień p. Kazimierz Szczepaniec, Przewodniczący Rady Gminy p. Jan Śmiałek, Komendant Gminny ZOSP RP dh Tadeusz Wacha, Prezes OSP dh Czesław Pęczek, Naczelnik OSP dh Tomasz Marszałek.

Jednostka zlokalizowana jest przy budowanym odcinku drogi ekspresowej S7 o dużym natężeniu ruchu. Odpowiednie wyposażenie sprzętowe i przeszkolona kadra pozwolą w krótkim czasie podjąć działania ratownicze na swoim terenie w celu ratowania życia i mienia mieszkańców oraz osób przemieszczających się przez teren gminy. Włączenie do KSRG jest również zobowiązaniem do stałego podnoszenia kwalifikacji i pozyskiwania sprzętu niezbędnego przy prowadzeniu różnego rodzaju działań ratowniczych. W chwili obecnej na terenie powiatu myślenickiego działa 28 jednostek OSP włączonych do KSRG oraz 42 działające poza systemem.

bryg. Roman Ajchler

Strażacy kolejny raz w walce z koronawirusem

W ramach „Ogólnopolskiego programu pobierania osocza od ozdrowieńców” Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie zwracało się do osób, które przebyły Covid-19 o oddawanie osocza.

Na ten apel odpowiedzieli strażacy Komendy Powiatowej PSP w Myślenicach, którzy po przeprowadzeniu konsultacji, dokładnych badań i testów zostali zakwalifikowani do pobrania osocza. Funkcjonariusze dali przykład, że nie tylko potrafią ratować poszkodowanych podczas pożarów, wypadków ale również gdy zachodzi potrzeba w tym trudnym okresie epidemii są w stanie pomagać osobom chorym.

bryg. Roman Ajchler