Zdarzenia

Zdarzenia 6 października 2020 Wydanie 37/2020
Zdarzenia

Złodziej grasujący w powiecie myślenickim za kratkami

Włamywał się, kradł, oszukiwał. 63-latek przestępczą działalność na terenie powiatu myślenickiego rozpoczął we wrześniu. Najbliższe miesiące spędzi w areszcie, gdzie poczeka na wyrok. Podejrzany odbywał już karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwa.

21 września br. policjanci z Dobczyc przyjęli zawiadomienie o kradzieży, do której doszło w jednym z lokali w gminie Raciechowice. Łupem nieznanego mężczyzny padł sprzęt AGD, telefon komórkowy oraz biżuteria. Pokrzywdzony straty oszacował na niemal 3 tys. złotych. Mieszkańcy w mediach społecznościowych udostępniali wizerunek

przestępcy, ostrzegając się wzajemnie. Kryminalni z Dobczyc po obejrzeniu nagrania z monitoringu rozpoznali mężczyznę. Okazało się, że całkiem niedawno mieli z nim do czynienia. To ten sam człowiek, który w nocy z 5 na 6 września w Dobczycach ukradł rowery.

W toku prowadzonych czynności i poszukiwań złodzieja policjanci ustalili, że ma on na swoim koncie więcej przestępstw. 13 września br. w Dobczycach oszukał kobietę, pobierając od niej 800 złotych, jako zaliczkę za pomoc w uzyskaniu pracy, a ostatnim z jego występków okazała się kradzież z włamaniem, której dopuścił się 28 września br. w Osieczanach. Z budynku gospodarczego ukradł m.in. elektronarzędzia i piłę spalinową, powodując straty przekraczające 2 tysiące złotych.

63-latek od ostatniego spotkania z policjantami zmieniał miejsce zamieszkania, jednak policjanci szybko ustalili, że mężczyzna przebywa na terenie miasta i myśleniccy kryminalni złożyli mu niespodziewaną wizytę. Wczoraj Sąd Rejonowy w Myślenicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Kara ta może być zwiększona z uwagi na działania w recydywie – podejrzany odbywał już karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwa w innych województwach.

mł.asp. Dawid Wietrzyk
Oficer prasowy, KPP w Myślenicach

2 października (piątek)

Piątek 2 października (godz. 7.05) rozpoczął się dla strażaków wyjazdem do wypadku drogowego w miejscowości Jawornik na drodze krajowej nr 7. Dyżurny SKKP PSP Myślenice zadysponował ratowników do działań. Na miejscu zdarzenia stwierdzono samochód osobowy w rowie oraz poszkodowaną osobę. Medycznych czynności ratunkowych tej osobie udzieli ratownicy z Zespołu Ratownictwa Medycznego. Podczas prowadzonych działań zabezpieczono miejsce zdarzenia, usunięto rozbite elementy, ziemię z jezdni. W akcji udział brały zastępy JRG Myślenice, OSP Jawornik.

3 października (sobota)

Zgłoszenie o pożarze wiaty z przyczepą kampingową w miejscowości Dobczyce wpłynął do SKKP PSP w Myślenicach o godzinie 16.18 w dniu 3 października. Do akcji zadysponował Dyżurny operacyjny zastępy JRG Myślenice oraz OSP Dobczyce, OSP Kornatka, OSP Brzezowa. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli energię elektryczną, podali dwa prądy wody. W wyniku promieniowania cieplnego została uszkodzona również druga przyczepa kampingowa znajdująca się w bliskiej odległości od pożaru. W trakcie działań zlokalizowano butlę gazową 11 kg propan-butan, którą poddano procesowi schłodzenia- butla szczelna. Dojazd do miejsca pożaru dla dużych samochodów ratowniczo – gaśniczych był utrudniony dlatego wykonano rozwinięcie linii gaśniczych na długości ok. 200 m.

bryg. Roman Ajchler