Zdecydowani, zdeterminowani i konsekwentni

Zdecydowani, zdeterminowani i konsekwentni
Do 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie wstąpiły 42 osoby z powiatu myślenickiego (27 z gminy Myślenice) w tym 20 myślenickich „Halniaków”. Wśród czterech najlepszych żołnierzy przysięgających na sztandar znalazł się założyciel „Halniaka” Paweł Lemaniak. Fot. Piotr Jagniewski

Kiedy w 2014 roku w Myślenicach oddolnie formowała się Obrona Terytorialna „Halniak”, nie brakowało głosów mówiących o tym, że to projekt bez szans na powodzenie.

Trzy lata później Wojska Obrony Terytorialnej stały się jednym z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Do 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło 20 „Halniaków”, a następni czekają na swoją kolej

„Chciałbym, żeby Obrona Terytorialna została zaakceptowana przez mieszkańców, a przynależność do niej stała się czymś tak naturalnym, jak działalność w jednostkach OSP. Chciałbym, żeby ludzie zrozumieli, że obronność dotyczy nas wszystkich i powinno się o niej myśleć cały czas - nie tylko wtedy, gdy czołg z obcą flagą parkuje nam na podwórku” 

- w 2015 roku w rozmowie z nami mówił Paweł Lemaniak, założyciel Oddziału Terytorialnego „Halniak” Myślenice.

Kiedy w 2014 roku w Myślenicach oddolnie formowała się Obrona Terytorialna „Halniak”, nie brakowało głosów mówiących o tym, że to projekt bez szans na powodzenie. Trzy lata później 1 stycznia 2017 roku Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane do życia i stałym się jednym z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycje Armii Krajowej i etos swojej formacji budują w oparciu o wartości wyznawane przez swoich bohaterskich poprzedników.

W województwie małopolskim od stycznia 2018 r. formowana jest 11. Małopolska Brygady Obrony Terytorialnej, która będzie pełnić swoje zadania w czasie pokoju, kryzysu i wojny.

Terytorialsi mają stanowić wsparcie dla społeczności lokalnej w obliczu zagrożeń niemilitarnych, takich jak katastrofy i klęski żywiołowe. Na wypadek wojny jednostka przeznaczona jest do prowadzenia działań taktycznych samodzielnie lub we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi w swoim stałym rejonie odpowiedzialności.

W tym roku brygada przeszkoliła 481 żołnierzy OT pełniących Terytorialną Służbę Wojskową. W niedzielę 16 grudnia w podkrakowskiej Rząsce 82 żołnierzy ochotników złożyło uroczystą przysięgę wojskową. Do 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie wstąpiły 42 osoby z powiatu myślenickiego (27 z gminy Myślenice) w tym 20 myślenickich „Halniaków”.

Wśród czterech najlepszych żołnierzy przysięgających na sztandar znalazł się założyciel „Halniaka” Paweł Lemaniak. - To naturalna konsekwencja naszych wcześniejszych działań. Udowodniliśmy, że oddolna działalność jaką rozpoczęliśmy cztery lata temu była uzasadniona, co potwierdza powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Wszystkim „Halniakom”, którzy zdecydowali się wstąpić w szeregi 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej gratuluję decyzji, determinacji i konsekwencji - komentuje.

Jak zostać terytorialsem?

O przyjęcie do Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) mogą się starać zarówno osoby bez przeszkolenia wojskowego, jak i żołnierze rezerwy, bez względu na płeć, kwestie światopoglądowe, czy przynależność organizacyjną. Wymagane jest polskie obywatelstwo, stan zdrowia pozwalający na odbywanie służby, wiek w przedziale 18-55 lat dla szeregowych, 18-63 dla podoficerów i oficerów, niekaralność za przestępstwa umyślne, kandydat nie pełni innego rodzaju służby i nie jest żołnierzem NSR.

- Aby zostać żołnierzem WOT trzeba złożyć w WKU wniosek wraz z załącznikami o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej, a następnie przybyć na zapoznanie z jednostką wojskową oraz przejść postępowanie rekrutacyjne - rozmowę kwalifikacyjną z zakresu wiedzy ogólnowojskowej (komisja zweryfikuje także dołączone do wniosku dokumenty) - wyjaśnia mjr Bartosz Kubal, oficer prasowy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak mówi przygotowanie do rozmowy ułatwiają materiały zamieszczone na oficjalnej stronie internetowej. Kolejnym etapem dla zakwalifikowanych osób będzie Wojskowa Komisja Lekarska i badania psychologiczne, a po uzyskaniu orzeczenia komisji pozostaje czekać na kartę powołania, którą doręczy WKU.

Żołnierzowi OT pełniącemu TSW rotacyjnie przysługuje uposażenie zasadnicze za każdy dzień pełnienia TSW oraz dodatek za gotowość bojową w zależności od stopnia od 500 do 646 zł. Wojska Obrony Terytorialnej to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy pragną służyć Ojczyźnie, ale nie chcą rezygnować ze swojego stylu życia – pracy, szkoły, pasji.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)