Zdjęcia, górale i góralska muzyka

Zdjęcia, górale i góralska muzyka

Podczas wernisażu fotografii Mariusza Węgrzyna i malarstwa na szkle Marii Antoniny Gut - kultura Podhala i szeroko rozumiana górlaszczyzna w takim stopniu wypełniła siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej, że zachwyceni byliby nawet Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa Tetmajer i Tytus Chałubiński razem wzięci

Mariusz Węgrzyn, to członek Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto oraz zapalony paralotniarz. Fotografie, które można zobaczyć w sali multimedialnej biblioteki to jednak ta część jego twórczości, którą wykonuje stojąc twardo na ziemi. Ziemia to jednak niezwykła, bo Mariusz fotografuje polskie i słowackie zakątki Orawy, a to co można zobaczyć na zdjęciach w bibliotece, to głównie portrety mieszkańców tamtego rejonu.

Zdjęcia o tyle ciekawe, że stylizowane na stare fotografie w sepii, co jeszcze lepiej oddaje klimat zawartych w nich scenografii.

Z kolei Maria Antonina Gut to wyjątkowo utalentowana góralka z Poronina, która swoje artystyczne szlify zdobywała w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego w której prowadzono zajęcia z malarstwa na szkle. Artystka cały czas poszukuje nowych rozwiązań, a jej znakiem rozpoznawczym są zdobienia góralskich okiennic, czy raczej szyb okiennych, które w nienaruszonym stanie ściągnięte są z framugami i wieszane przestrzennie, co daje wyjątkowy efekt artystyczny. Szyby są zdobione subtelnymi delikatnymi motywami roślinnymi, ale pojawia się również na nich tematyka religijna. Jakby tego było jeszcze mało wernisażowi przygrywała kapela góralska należąca do muzycznego projektu „Smyczkowa muzyka na dachu Świata”, a w całej sali biblioteki niósł się zapach góralskich oscypków.

Można było również usłyszeć epicką godkę góralską w wykonaniu poety i gawędziarza Andrzeja Rusnaka i chyba każdy poczuł że pulsuje w nim jakaś cząstka góralskiej krwi. Tego wieczoru Myślenice zostały chociaż na chwilę zaanektowane do Podhala.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).